Fellélegezhetnek az Erdély – egyúttal pedig Magyarország – élővizeiért, valamint épített örökségéért aggódók, Romániában ugyanis jó időre lekerült a napirendről a sokat vitatott verespataki színesfémbánya megnyitásának ügye. Vlad Alexandrescu román művelődésügyi miniszter a napokban közösségi oldalán jelentette be, rendelete nyomán az Erdélyi-érchegységben fekvő település felkerült az A kategóriás műemlékvédelmi listára. A kulturális minisztérium illetékesei szerint a műemlékké nyilvánítás egyúttal megnyithatja az utat Verespataknak az UNESCO világörökségi listájára való, régóta szorgalmazott felkerülése előtt is.
A szaktárca lépése annak nyomán történt, hogy Ioan Piso történész, kolozsvári egyetemi tanár – Verespatak természeti kincseinek és épített örökségének nagy pártfogója – nemrég újfent szorgalmazta a település műemlékké nyilvánítását. Az erről szóló miniszteri rendelet kiadásával egy időben Klaus Johannis román államfő magas állami kitüntetésben részesítette a bányaprojektet mindig is hevesen ellenző kincses városi szakembert. Ami arra utal, hogy a jelenlegi bukaresti politikai vezetés az örökségvédelmet és nem a gazdasági érdekeket tartja szem előtt Verespatak esetében.
Ez nem mindig volt így. A román állam a dévai Minvest bányatársaság révén a mai napig tisztázatlan körülmények között társult a kilencvenes évek közepén a kanadai Gabriel Resources céggel a Fehér megyei település alatt nyugvó altalajkincsek kiaknázására. A Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai–román vegyesvállalat (amelyben a Gabriel birtokolja a részvények 80 százalékát) 1999-ben a hatályos bányászati törvény áthágásával, versenytárgyalás nélkül kapott kutatási és kitermelési engedélyt a román Altalajkincsek Országos Ügynökségétől, majd kormányhatározattal titkosították a jóváhagyás rendelkezéseit. A verespataki lelőhely koncesszióba vétele nyomán a kanadaiak azt tervezték, hogy ciántechnológiás módszerrel, Európa legnagyobb külszíni színesfémbányájának létrehozásával termelik ki az itt rejlő 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt.