Fejlesztési támogatás Kárpátaljának

A vajdaságihoz hasonló gazdaságfejlesztési programot indíthat a kormány Kárpátalján.

Pataky István
2016. 03. 02. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg a Külgazdasági és Külügyminisztérium készíti elő annak a gazdaságfejlesztési programnak a részleteit, amely a kárpátaljai vállalkozókat, valószínűleg elsősorban a mezőgazdaságból élőket érintené. Megkerestük a külügyi tárcát, de ott türelmet kértek, a sajtóosztály válasza szerint „a hét folyamán” tájékoztatnak a programmal kapcsolatban. Grezsa István, a Miniszterelnökség határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztosa – aki korábban a hasonló jellegű délvidéki tervvel kapcsolatban is nyilatkozott – lapunk érdeklődésére csak annyit mondott: egyelőre nincs kormányzati döntés a támogatás összegéről. Darcsi Karolina, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség politikai titkára szintén megerősítette lapunk értesülését. Mint mondta, a múlt évben elkészült az Egán Ede-terv, amely a kárpátaljai magyarság gazdaságfejlesztési stratégiáját foglalja össze. Ennek végrehajtásához tartanák szükségesnek Kárpátalján a különböző forrásokat, de egyelőre még a tervezés, az előkészítés zajlik. Egyébként a terv névadója, Egán Ede közgazdász 1897–1901 között miniszteri biztosként irányította a kárpátaljai kisparaszti gazdaságok megsegítését.

Mint arról már beszámoltunk, a Vajdaságban viták előzték meg annak a gazdaságfejlesztési programnak az elindítását, amelyet a magyar kormány 50 milliárd forinttal támogatott. Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára novemberben jelentette be a délvidéki programot. Akkor azt mondta: a keret nagy részét hitelprogram teszi ki 30 milliárd forintos összeggel, a maradék 20 milliárd vissza nem térítendő állami támogatás. Hozzátette: a programot a Vajdasági Magyar Szövetséggel (VMSZ) közösen hajtják végre. A VMSZ a legnagyobb támogatottságnak örvendő délvidéki magyar párt, s partneri viszonyt ápol a Fidesszel. A támogatás egy középtávú, ötéves fejlesztési tervre vonatkozik, a pénz évente érkezik a 2016–2018-as időszakban. A programban a legnagyobb hangsúlyt a mezőgazdaságra, a turizmusra, valamint a kis- és a közepes vállalkozások fejlesztésére helyezik, a cél pedig az, hogy megállítsák, illetve visszafordítsák a fiatalok külföldre vándorlását. Az első pályázati kört január 31-én tíz területen hirdette meg a Prosperitati Alapítvány. Az igényléshez magyar állampolgárság is szükséges, így csak azok a vajdasági magyarok juthatnak támogatáshoz, akik azt felvették, azaz szerb–magyar kettős állampolgárok.

A Délvidéken többen attól tartanak, így a VMSZ politikáját bíráló, főleg a pártból kizárt politikusokat tömörítő, nemrég alakult Magyar Mozgalom (MM) is, hogy a támogatásokat elsősorban a Pásztor István vezette formációhoz közel álló vállalkozók, igénylők fogják elnyerni. Csanádi Attila, az MM szakpolitikusa lapunknak nyilatkozva azt mondta, a vajdasági magyarság, különösen annak vállalkozói rétege örömmel fogadta a fejlesztési támogatásokról szóló döntést, de kifogásolta, hogy a VMSZ előzetesen elkészítette a pénzek nagy részének elosztási módozatát, így az összegek nagy valószínűséggel pártpreferencia alapján lesznek kiosztva olyanoknak, akik egyébként vajmi keveset értenek a gazdasághoz és a vállalkozáshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.