Lemondott az MKP teljes elnöksége

A párt nem jutott be a parlamentbe a márciusi 5-én tartott választáson.

MTI
2016. 04. 02. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felvidéki magyar párt elnöksége azzal indokolta távozását, hogy ezáltal vállalja a politikai kultúra részét képező szélesebb körű felelősséget azért, mert a párt nem jutott be a parlamentbe a márciusi 5-én tartott választáson. Az elnökség ügyvezetőként látja el a párt vezetését a tisztújító kongresszusig, amelyet Érsekújváron tartanak meg.

Az MKP országos kongresszusa a járási szervezetek jelöltjei közül választja meg az új pártelnököt és az új vezetőséget, valamint várhatóan dönt az MKP alapszabályának módosításáról is. Ez utóbbi változtatás központi eleme, hogy a jövőben már ne csak az országos kongresszus felvetése alapján, hanem az elnökség indítványára – háromötödös többséggel – az ot is megváltoztathassa az alapszabályt.

Az ot szombati ülésén a párt tisztújító kongresszusának előkészítése mellett értékelték a parlamenti választás eredményeit, illetve az aktuális politikai helyzetet az új kormánykoalíció létrejöttének tükrében.

„Alacsony volt a választási kedv a számunkra fontos járásokban, (...) ugyanakkor a felvidéki magyarság körében az MKP kapta a legtöbb szavazatot, ez kötelez bennünket, van értelme folytatni, és folytatni kell” a magyar közösség magmaradása és gyarapodása érdekében végzett küzdelmet – foglalta össze Szigeti László, az MKP ot elnöke a parlamenti választási eredménnyel kapcsolatban megfogalmazott álláspontot a tanácskozás után tartott sajtótájékoztatón.

A választási eredményre utalva kifejtette: az okok egyértelműek, a választási részvétel a magyarok lakta járásokban átlagosan 53 százalék volt, jóval alatta maradt a csaknem 60 százalékos országos átlagnak. Hozzátette: azt is látni kell, hogy már nem fedik a valóságot a 2011-es népszámlálás – a helyi magyar közösség létszámára vonatkozó – adatai, megmutatkozott, hogy az utóbbi hat év alatt több tízezerrel fogyatkozott meg a magyarok létszáma a Felvidéken.

Az MKP immár ügyvezető elnöksége elhamarkodottnak és megalapozatlannak tartja a négypárti kormánykoalíció megalakulását. Úgy ítéli meg, hogy a koalíció részét képező Most-Híd párt vezetése nem tett meg mindent annak érdekében, hogy egy jobboldali szövetség jöjjön létre, és Bugár Béla pártelnök pálfordulást követett el azzal, hogy elfogadta kormánykoalíciós társnak a Szlovák Nemzeti Pártot (SNS).

Őry Péter elnökségi tag az MKP jövőbeli irányvonalára utalva elmondta: együtt akarnak működni azokkal az ellenzéki pártokkal, amelyekkel hasonló értékeket vallanak.

Egy esetleges, az MKP és a Bugár Béla vezette Most-Híd párt közötti – a lehetséges együttműködésről szóló – tárgyalás létrejöttének lehetőségéről az elnökségi tagok azt mondták: továbbra is fontosnak tartják a közös magyar politikai fellépést, ám az azzal kapcsolatos döntéseket már a párt új vezetése hozza meg.

Az új szlovák parlamentbe 8 politikai csoportosulás jutott be, köztük 6,5 százalékos eredménnyel a hetedik helyen a Most-Híd. A Berényi József vezette Magyar Közösség Pártjára a választók 4,04 százaléka adta szavazatát, azaz a párt nem érte el az ötszázalékos parlamenti küszöböt, emiatt a pártelnök Berényi már március 7-én lemondott posztjáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.