A bukaresti táblabíróság kedden elutasította Tőkés László keresetét, amelyben az EP-képviselő a román állami kitüntetését visszavonó elnöki rendelet megsemmisítését kérte.
A külföldön tartózkodó politikus telefonon nyilatkozott az MTI-nek arról: részrehajló, politikai döntésnek tartja azt is, hogy megfosztották a Románia Csillaga kitüntetéstől, és azt is, hogy a bíróság most elutasította keresetét. Úgy értékelt: a mostani táblabírósági végzés a román igazságszolgáltatást minősíti.
„Nyilvánvalóan nem követtem el olyan méltatlan cselekményt, amely indokolná a kitüntetés visszavonását. Bőven vannak olyan román lovagok, élükön Adrian Nastase volt miniszterelnökkel, akik börtönbüntetésben részesültek – nekik nem vonták vissza a kitüntetésüket. Nyilvánvaló, hogy az ellenem folytatott elnöki rendelet és ítélet részrehajló és diszkriminatív” – mutatott rá az EP-képviselő.
Hozzátette: a bírósági eljárást egyebek mellett a szólásszabadság, a politikai véleménynyilvánítás szabadsága védelmében indította.
„Európában alapjog a szólásszabadság, alkotmányos jog Romániában, tehát lényegében politikai ítélet született az én esetemben. Ezért is kénytelen vagyok ez ítélet ellen is fellebbezést benyújtani a legfelső ítélőtáblánál Bukarestben. Nem utolsósorban Temesvár becsületét védem, hiszen ez az ítélet jelképes értelemben a temesvári forradalmat is beárnyékolja” – fogalmazott Tőkés László.
A hatályos román törvény szerint az érdemrendet akkor kell visszavonni, ha a kitüntetettet jogerősen szabadságvesztésre ítélik, illetve akkor, ha olyan tetteket követ el, amelyek méltatlanná teszik az elismerésre. Tőkés Lászlót viszont nem tettei, hanem egy véleménynyilvánítása miatt büntetik – érvelt ügyvédje a múlt heti tárgyaláson.
Az EP-képviselőtől az érdemrend becsületbíróságának javaslatára Klaus Iohannis államfő márciusban vonta vissza a Románia Csillaga lovagi fokozatát, amelyet az 1989-es temesvári forradalom kirobbantásában szerzett történelmi érdemeiért kapott meg a huszadik évfordulón. A kitüntetés visszavonását Victor Ponta kormányfő kezdeményezte 2013-ban, miután Tőkés László felvetette, hogy Magyarország vállaljon védhatalmi szerepet Erdély érdekében, ahogyan például Ausztria tette Dél-Tirol esetében.