A Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint „félidőben”, vagyis 14 óráig 3,66 millió választópolgár járult az urnák elé, ami a szavazásra jogosultak 20,23 százalékát jelenti. A négy évvel ezelőtti parlamenti választáson 14 órakor 20,56 százalékos országos részvételt mértek. Kiugró a szavazókedv a Kárpátokon túli megyékben: Teleormanban a szavazók 24,70, Olt megyében 24,57, míg Botosaniban 22,59 százaléka volt szavazni a voksolás első hét órájában. A magyarlakta megyék közül a székelyföldi Hargitában 22,08, Kovásznában 18,23, a magyar–román határ mentén fekvő Biharban 20,35, Marosban 18,58, Kolozsban 18,85, Szilágyban 19,98, Szatmáron 16,65 százalékos volt a részvétel 14 órakor.
Az eddigi adatok szakértők szerint arra engednek következtetni, hogy a részvétel mégsem lesz annyira alacsony, amennyire azt a megméretés előtt becsülték. (Az elmúlt napokban többen 40 és 45 százalék közötti részvételt jósoltak, miközben a 2012-es törvényhozási választáson a romániai szavazópolgárok 41 százaléka járult urnák elé.) Barna Gergő kolozsvári szociológus vasárnap közölte, úgy tűnik, a mostani választási részvétel magasabb lesz, mint a 2008-as, illetve 2012-es, viszont egyelőre az látszik, hogy alatta van az idei önkormányzati választásoknak. A szakértő értékelése szerint regionálisan nagyon eltérő a részvétel: akárcsak eddig, Románia déli megyéiben „vezetnek a mobilizációs csatornák, itt a legnagyobb a részvétel, Erdély pedig elmarad. „Az erdélyi magyarok szavazókedve egyelőre elmarad az országos részvételtől. Itt sem zárható ki az az elméleti esély, hogy a nap végére akár utoléri vagy meg is haladja az országos részvételt. Az is elmondható, és ez örvendetes, hogy a székelyföldi megyék nem fehér foltok a mobilizációs térképen, Hargita és Kovászna megye is jól szerepel a korábbi választásokhoz képest” – tette hozzá Barna Gergő.
Egyébként a választás nagyjából incidensek nélkül zajlik, a bukaresti belügyminisztérium tájékoztatása szerint délig tizennyolc olyan panaszt jegyeztek, amelyek a választási folyamattal kapcsolatos esetleges kihágásokra vagy bűncselekményekre vonatkoznak. Közben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) országos eredményváró központjához beérkezett információk szerint több megyében nacionalista hangvételű SMS-eket küldözgetnek a választópolgároknak. A politikai alakulat hírlevele szerint a telefonos üzenetek arra buzdítják a román szavazókat, hogy járuljanak minél nagyobb számban az urnákhoz, hogy kiszorítsák a magyarokat a bukaresti parlamentből. Az RMDSZ ezért feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen.