A negyedik gyertya

Négy gyertya a koszorún. Már mindegyik ég. Vigyázz, Uram a szegényekre, a gyengékre, az elesettekre, a betegekre, a magányosokra, a boldogtalan lelkekre. Várunk.

Hegyi Zoltán
2011. 12. 20. 20:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetlen égi jel, amely még világias korunkban sem vesztette el jelentőségét, a betlehemi csillag – írja Geoffrey Cornelius és Paul Devereux A csillagok és a bolygók nyelve (Saxum Kiadó, 2011) című könyvükben. Az arab és a későbbi európai asztrológusok hajlottak arra, hogy elfogadják azt a keresztény értelmezést, hogy a csillag Istentől származó természetfeletti jel volt, és ezért a hagyományos asztrológia világán kívül esik. Azonban a XVII. század elején Kepler már azt valószínűsítette, hogy a csillag a Jupiter és a Szaturnusz együttállása volt a Halak csillagkép végén, közel a tavaszponthoz, Kr. e. 7-ben. Kepler úgy gondolta, hogy az Úr ezt az együttállást egy nova, azaz egy új csillag feltűnésével is kiemelte.

A csillagok és a bolygók nyelve szép könyv, olvashatunk benne szakrális tájolású építményekről is, Írországtól Egyiptomon át Peruig. Ez a módszer nem sikkadt el az ősi kultúrák hanyatlásával sem. Aachenben Nagy Károly kastélyának nyolcszögletű kápolnája római fürdők fölé épült és a mai dóm közepén helyezkedik el. A téli napfordulókor délben a napsugár egy mozaikra esik, amely a trónon ülő Krisztust ábrázolja.

Elmben, a svájci Glarus kantonban egy húsz méter átmérőjű természetes sziklaalagút szeli át a Tschingelhorn-hegyet, amely a falu fölött délkeleti irányban húzódik. A legenda szerint ez az alagút, amelyet Szent Márton-nyílásnak neveznek, akkor keletkezett, amikor a szent vasalt végű botjával egy óriást tanított móresre. A napéjegyenlőségek körüli napok valamelyikén a reggeli Nap átsüt ezen a lyukon és ez az öt kilométeres fénynyaláb két percre megvilágítja az elmi templom tornyát.

Templomot soha nem építgettek csak úgy össze-vissza. Ez a tudás talán még megmaradt.

Kinézek a konyha ablakán, és látom a mindszentkállai templom kivilágított tornyát. A templomtornyok az ég felé törnek. De nem nagyzási mániából, mint a bankpaloták, hanem a közeledés vágya miatt. A másik irányban koromsötét, napok óta nincs közvilágítás. Nem nagy baj, ragyognak a csillagok. Olyan, mint száz éve, semmi fényszennyezés. Egy New York-i nem látja a csillagos eget.

Az olvasás műfaján belül kevés macerásabb elfoglaltság akad, mint albumot lapozgatni. Elszenderedés esetén még balesetveszélyes is lehet, ha beszorul az ember feje a fotelkarfa és a mű közé. A nagyalakú kommersz albumoknál még az is baj lehet, hogy a fotográfiákkal még csak elvan a szemlélődő, a krónikus helyben utazókat lenyűgözik a képek olyan helyekről, ahová aligha jut még el az életben, de a szöveg töltelék. A Zarándokhelyek képekben (Alexandra Kiadó, 2011) című kötethez egy Friedemann Bedürftig nevű szerző írta az olvasnivalót, nyilván jókedvében. Bedürftig történész és germanista, abból a joviális fajtából, akit valószínűleg órákig lehetne tátott szájjal hallgatni egy előadóteremben, vagy egy jobb kocsmában. Annyit ad ki magából, amennyi egy népszerű-tudományos kiadványhoz szükséges, de azt korrekten és szórakoztatóan. Egy ilyen albumban persze az a legjobb, hogy megdobja egy kicsit a keservesen gyönyörű elvágyódást, bele a szakrálisba. Néha nagyon jó lenne lelépni. Csíksomlyóra (na ez speckó hiányzik a műből), Rómába, vagy Betlehembe. Az El Caminón már dugó van a terepjáróktól, de ez sem feltétlenül baj, jobb későn, mint soha, gondoljunk csak Pálra.

Őt is jó olvasni ilyentájt. És Bach hetvenedik kantátáját hallgatni, csutkára tolva a hangerőt. Hadd vigyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.