1848, Te álom

Én még voltam kisdobos. Úttörő is, de abban egy idő után nem volt köszönet, ki is vágtak annak rendje és módja szerint. De a kisdobosságot nem bántam, ha nem is elsősorban a kifúrt vadgesztenyén kivezetett kék nejlon nyakkendő miatt.

Hegyi Zoltán
2012. 03. 15. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy időben rokonszenveztem a tradicionalistákkal. Báró Julius Evola, René Guenon, ilyesmiket olvastam. Amikor eljutottam a magyar követőik egy részéig, azonnal elfogott a hányinger. Haynaut hájpolták, amihez azért gyomor kell.

Szendrey Júlia mondta Petőfi Sándornak : „Nézz a lenyugvó napra, én is oda fogok nézni, s lelkeink az elvesző sugarakban fognak találkozni. Miért ne lett volna szabad találkozni március 15-én a rokonszellemeknek? E nap a honszerető keblek első közös imaháza volt, melynek csarnokában a jobb keblek egymáshoz simultak. A márciusi ifjak egyike én valék, erre intett keblem istene, a szent meggyőződés.” Na, így beszél egy jó költő nője.

„A csatatér színhelyére jöttem három hónapos betegeskedésem után, hogy ha halnom kell, együtt haljak meg beteg hazámmal, vagy ha a hon felgyógyul, engem is gyógyítson fel az öröm, melyet akkor élvezendek. Itt járok a nagyszerű látvány piacán, vizsgálom a haza embereit és gondolkodom… Itt létem olyan, mint Pliniusé az Aethna-kitörés rémjeleneténél. Ő…”

A legvége kicsit olyan, mint ha a Gyalog galoppból idéznénk, de nem, ez Vasvári Pál utolsó feljegyzése. Nagyon jól írt, összehasonlítva például Kossuth beszédeinek nyelvezetével olyan, mint ha nem is egy időben keletkeztek volna. A szöveget az erdélyi hadszíntérre való visszatérés után írta. 1849 júniusában több hetet Pesten töltött, innen tért vissza betegen, hogy csatlakozzon Bemhez, aki új hadjáratot szervezett a román felkelők ellen. E hadjárat részeként indult aztán Bánffyhunyadon táborozó csapatával, s a felkelők köré vont kört. Bem közben a cári sereg támadása miatt visszavonulási parancsot adott ki, de Vasvári ezt – alighanem árulás miatt – nem kapta meg. Kétezer emberből álló csapatát a Funtinella-fennsíkon Marisel mellett körülzárták. Itt halt hősi halált 1849. július 6-án. Huszonhárom éves volt.

A forradalom és szabadságharc egyik legérdekesebb alakja. A március 15-i események egyik kulcsfigurája, Petőfi barátja, az egyetemi ifjúság vezére, Kossuth munkatársa, a pesti egyetem tanára, a Rákóczi-szabadcsapat parancsnoka, történész, író.

Állok a fennsíkon, cefetül fúj a szél, mögöttem Kalotaszeg, mellettem a Bélis-tó, előttem a havasok, és a huszonhárom évesen csatában meghalt Vasvári egyik mondata jut eszembe: „Az emberi élet oly rövid, hogy ezt méltán keveselli a halandók legnagyobb része.”

Meg arra, hogy Vasvári hogy a francba nem ikon, legenda, rock and roll sztár a mai fiatalok szemében. Ha francia lett volna, már vagy nyolc film őrizné emlékét, arcmását pedig pólókon viselnék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.