Fogási napló 5: Nejlonvilág

Cihában tartjuk a pénzünket, lesz Aranyszalagunk, Meryl Streep él, Belmondo visszatért, tényleg rohad a kapitalizmus, viszont virágoznak a mandulafák.

Hegyi Zoltán
2013. 04. 17. 6:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 8.


A magyarok az európai országok polgáraihoz képest sokkal több készpénzt tartanak otthon, ráadásul nemhogy nőne, de inkább csökken a bankkártyák száma. Előbbi megállapítás nyilván csak relatíve állja meg a helyét, ugyanis a magyarok kilencven százaléka képtelen akár egy huncut vasat is félretenni, napról napra, hónapról hónapra él, tervek, perspektíva, jövőkép nélkül. Kényszerű carpe diem. És nem azért tartják a cihában a pénzt, mert csököttek, vagy megrendült a bizalmuk Ciprusban, éppen ellenkezőleg. Egyszerre veszik fel a fizetésüket a bankból, mert tudják, hogy hó végén már úgyis csak a falat nézik, és minek fizetnének még többet a banknak a többszöri pénzfelvételért.

 



Egyébként meg a bankár szimpla szitokszó lett a magyar nyelvben, mint a mediterrán ciklon, és akit egyszer (értsd élete végéig és még azon is túl) jól meguzsoráztattak a svájci frankkal a bankok, az a továbbiakban kerüli őket, mint gyújtogató a vizes szalmát. A kártyás fizetéssel kapcsolatban pedig a magyarok egyszerűen rájöttek, hogy az egy egészen más pszichés állapot, és arra van kitalálva, hogy könnyebb szívvel fogyasszanak minél többet. A magyarok tehát nem hülyék és maradiak, hanem szegények és elegük van. Egyébként meg nem emlékszem, hogy valaha valaki felhatalmazott volna arra bárkit is, hogy a fizetését egyszer csak egy bankba kapja boríték helyett.

A Magyar Gasztronómiai Egyesület és a Gault & Millau Magyarország étteremkalauz megalapította az Aranyszalag minőségtanúsítványt a francia Label Rouge-rendszer mintájára. Bravó és hurrá, ugyanis egészen meghökkentő produktumokra is rákerül a kiváló magyar termék felirat, ami nem biztos, hogy fokozza az önbecsülésünket. Nem elég, hogy magyar vagy, tehetségesnek is kell lenned.

Április 9.

Mint például a meggyilkolt Király Tamásnak. És ami még fontosabb, kevés jobb embert hordott a hátán a Föld. Megvolt benne az igazi együttérzés és figyelem csodálatos képessége.

Meghalt Margaret Thatcher. Belőle mindezek alighanem hiányoztak. Argentína, Wales és Észak-Írország gyásza nem túl mély, volt, ahol meg azt hitték, Meryl Streep halt meg.

 

 



Április 10.

Az elmúlt évben is emelkedett a Magyarországon eladott ásványvíz mennyisége. Azon a korszakon szerencsére már túl vagyunk, amikor az utcán eszközölt palacklóbálás „trendinek” számított, a víz márkája pedig a társadalmi helyzetre engedett következtetni, de ez akkor is döbbenetes. Magyarországon kiváló a csapvíz minősége, az ára benne van a vízdíjban, a fröccs szódával jó, a soha el nem pusztuló „nejlon” meg itt marad velünk a világ végezetéig.

Április 11.

Budapesten tartott előadást Stefano Zamagni olasz közgazdász abból az alkalomból, hogy magyarul is megjelent az a kötete, amelyben Luigino Brunóval közösen a jelenlegi válság egyik lehetségesnek tartott megoldásáról, a civil gazdaság megteremtéséről írtak. Zamagni ugyanazt mondja, amit egyre többen ismernek fel: a kapitalizmus legitimációja alapjaiban kérdőjeleződött meg, az önközpontú, önző és amorális neoliberális rendszer mohósága és a vagyoni különbségek kiéleződése forradalmi eseményekhez vezet.

Az új, civil gazdaságtan alapvetéseiben megtaláljuk a GDP-mantrát felváltó boldogságindexet, a katolikus egyház társadalmi tanításait és a reneszánsz humanisták felfogását az egymás iránti kölcsönös jóindulatról, nagylelkűségről, az ember méltóságának tiszteletéről. A rablókapitalizmust pedig el lehet helyezni vidáman oda, ahová való. Az államszocializmus mellé, a történelem szemétdombjára.

Április 12.

Jogosulatlannak ítélte a banki egyoldalú szerződésmódosítást a Debreceni Törvényszék. A kamatemeléseket tisztességtelennek tartó bírósági határozat még nem jogerős, de valami talán elkezdődött.

Április 13.

Virágoznak a mandulafák a Káli-medencében. Újabb ünnep a lélekben.

 


Április 15.

Egy börtönbüntetését töltő, civilben író és fegyveres rabló francia elítélt előbb berobbantott öt ajtót, majd túszul ejtett négy börtönőrt és távozott. A túszokat egymás után szabadon engedte, az utolsót akkor, amikor autót váltott egy sztráda pihenőjénél. Az akcióban senki sem sérült meg. Jean-Paul Belmondo visszatért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.