Például, hogy miért vezetnek jobban helikoptert a nők, mint a férfiak.
Ezt nemrég hallottam, hogy a nők jobban vezetnek helikoptert, mint a férfiak, a férfiak ellenben jobban vezetnek repülőgépet, mint a nők. És persze mint helikoptert. Míg ezt írom, az agyam aktuális terméke az agyról szól. Na, ezek a csodák.
Mert minden ott dől el, még a focipályán is, pedig nem az a legmegfelelőbb terep.
Azt meg nemrég olvastam, hogy Pécsett megtartották a Nemzeti agykutatási program első tudományos rendezvényét. Ezen Freund Tamás akadémikus, a program igazgatótanácsának elnöke azt mondta, hogy halaszthatatlan feladat az agybetegségek kutatásának és gyógyításának támogatása, mivel azok a legsúlyosabb gazdasági és társadalmi terhet jelentik az európai lakosságnak. És még azt is, hogy az Európai Agytanács (szerintem nekik kellene vezetni az uniót – H. Z. ) 2010-es adatai alapján az idegrendszeri betegségek – mint például a depresszió, az Alzheimer-kór – kezelése évente 798 milliárd euróba kerül, és a kiadások a várható élettartam emelkedésével a következő évtizedekben tovább nőnek.
A professzor úr hozzátette, hogy az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése alapján a 2020-2030-as években egészséggazdasági szempontból a világon szempontból a világon a depresszió, a szorongás, a szomatikus betegségek jelentik majd a legnagyobb próbatételt.
Ez már most is jól látszik. Mint ahogy az is, hogy az agykutatás előtt elképesztő távlatok sejlenek, ráadásul még az sem igaz, hogy az agyunknak csak néhány százalékát használjuk. Ez lesz a század legnagyobb utazása és szellemi kalandja, mert az ember nem csupán gazdasági lény.
A Nemzeti agykutatási program célja ugyanakkor egyebek mellett a felfedező kutatások, a megelőzés, a gyógyszerfejlesztés, a hazai tudományos eredmények ösztönzése, a jobb diagnosztika, a színvonalasabb betegellátás megteremtése. Jó helyre kerül az a tizenkétmilliárdos kormányzati támogatás.
Pontosan egy hónappal az agykutatás hete után rendezik meg Siófokon a harmadik civil csoport hétvégét. Az április 11–13. között zajló esemény célja az egyéni és társadalmi önreflexió kultúrájának fejlesztése, megtanulni jelen lenni, érdemben szót váltani egymással, képviselni az egymástól eltérő értékeinket, megvizsgálni a hatalomhoz fűződő mindenkori viszonyunkat. A résztvevőket Erős Ferenc szociálpszichológus és Pál Feri atya előadásai is segítik a megértésben.