Nem mackó

Koalát minden magyarnak, és agyő stressz, depresszió, neurózis, hadonászás az autóban.

Hegyi Zoltán
2017. 03. 06. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egykoron kitüntetett szerepet játszott a Városliget az életemben. Jó hosszan tartott ez az egykoron, a gyermekkortól az elhúzódó kamaszkor végéig. A műjégpálya elsősorban, a Vajdahunyad várral, reflektorok fényében. A csehszlovák hokikori, ahogy fékezéskor szórja a havat. Délelőtti lógások és esti edzések. Verekedések lányok miatt. Korai csókok és késői hazalopózások. Illatok. Öltöző, tea, kisföldalatti. Nyáron csónakázás, Széchenyi fürdő. Még a vidámpark is jó volt, a vurstli és a virsli. Sikló, dodzsem, elvarázsolt kastély. Az utolsó hintáslegények, galerik, zsokék, zsaruk. Aztán éjszakába nyúló kutyasétáltatások. És még a régi cirkusz, aztán az új, a fővárosi nagy, ahol Avellino, a mágus búzatáblát varázsolt a porondra, és a vadonatúj Petőfi Csarnok.

Mindennek megvolt a maga vagány bája. Csak az állatkertet utáltam, de azt nagyon. A börtönt a végtelenül szomorú állatokkal, ahol az ütött-kopott elefánt szünet nélkül ingatta a fejét, és félrészeg apukák röhögtek a majmokon. Tömény depresszió a rács mindkét oldalán. Pont, mint a kapun kívül. Nem is mentem évtizedekig, teljes bojkott, amit nem látok, az nincs is. Mint a strucc, ha már. És ha már elmaradt a gyerekkori álom megvalósítása, hogy szélnek ereszteni az összes állatot a farkasokkal az élen, Petőfi szent nevében. Hogy legalább egy kicsit úgy legyenek, mint a kamionbalesetet túlélő malacok, amint bevetik magukat az erdőbe.

Már jó ideje falun éltem boldog csirkékkel és kecskékkel, amikor jött a hír, hogy minden megváltozott. Az állatkertben elkezdődött a Persányi-korszak, és hamarosan kimaxolták a műfajt. Amit ki lehet hozni egy ilyen intézményből, azt kihozták. A gondolatiságra gondolok, mert még koránt sincs vége. Azóta néha kimegyek, csak úgy, már gyerekek sem kellenek hozzá. Így történt a minap is, de most határozott cél is lebegett a horizonton, az ausztrál szekció feltérképezése, élén a koalával. Közben megtudtam, hogy a koalát tizenhárom órakor etetik, ami azért fontos, mert egyébként nem túl virgonc. Úgy is mondhatnánk, hogy tökélyre fejlesztette a dolce far niente gyönyörű művészetét, és ezen belül is leginkább alszik, mint a bunda. Tehát akár egy jól felhúzott, életnagyságú fotográfiát is nézegethetnénk ezzel az erővel.

A pontosságot nem bántam meg, ugyanis a repcsin szállított friss eukaliptuszlevelek komótos rágcsálása mellé show is kerekedett. Úgymint mérlegelés és a jószág fizikai állapotának ellenőrzése, melynek kapcsán világossá vált, hogy a világ legjobb állása alighanem a koalagondozóé. Eljön ugyanis a pillanat, amikor az embernek súlyos kétségei támadnak arra nézvést, hogy a nem mackó (a koala nem medve) esetleg nem plüssből készült-e mégis, és akár súlyos büntetést is vállalna azért, hogy fondorlattal vagy erőszakkal, de valahogy és mindenképpen bejusson egy dögönyözéssel egybekötött kontrollvizsgálatra. Tekintve, hogy a koala egyszerre ellenállhatatlan, tüneményes és bűbájos, megalkotásának ideje lehetett az Úristen legviccesebb napja. És mint ilyen, felettébb alkalmas a nemzet egyébként elég szánalmas állapotban lévő boldogságindexének feltornázására. Koalát minden magyarnak, és agyő stressz, depresszió, neurózis, hadonászás az autóban.

Nehéz elvonnom a figyelmemet a koalaterapeuta lenyűgöző lényéről, de azért néha oldalra sandítok, gyűjtöm a reakciókat. Legalább egy röpke mosoly nélkül senki nem távozik, de a legtöbben földbe gyökerezett lábbal, hosszasan bámulják a jelenést, és látszik rajtuk, hogy valahol mélyen messze járnak magukban. A koala tehát erős érzelmi reakciók kiváltására képes, de az ausztrál kontingens (Ausztrál ház, Ausztrál ösvény, Ausztrál éjszaka) további képviselői is megérnek egy-egy misét, azokról majd legközelebb, a Varázshegyről nem is beszélve. Most inkább a makikról egy kicsit, mert az életkörülményeik kitűnően jellemzik az állatkert szellemiségét. A makik ugyanis szabadon ugrándoznak a fákon, és egy tábla figyelmezteti a kedves látogatókat, hogy ügyeljenek táskájuk biztonságára, és ne lepődjenek meg, ha az állatok esetleg a vállukon kötnek ki. Így megy ez, néhány éve meg valami nyúlféléket lehetett összeszedni a Dózsa György úton, a Szépművészeti Múzeum szomszédságában. Dürer bírta volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.