Miért szereti Putyin Sztálint?

Putyin és a Sztálin-kultusz, avagy miért népszerű mindmáig a véreskezű „gazda”.

Pethő Tibor
2016. 02. 21. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kegyetlenebb volt-e Joszif Visszarionovics Sztálin a népirtó Oliver Cromwellnél? – vetette fel a kérdést két esztendeje Vlagyimir Putyin orosz elnök, majd mindjárt meg is válaszolta. Mindkettő „diktátor volt”, de Sztálinéval ellentétben Cromwell szobra ma is látható Londonban, a parlament előtt. „Igen alattomos fickó volt, és nagyon kétértelmű szerepet játszott Anglia történelmében. Ám az emlékmű ott áll, és senki nem dönti le” – tette hozzá, nyitva hagyva a kérdést, állítanak-e Moszkvában Sztálin-szobrot a közeljövőben.

Kétségtelen, hogy az egykori vezér nimbusza Oroszországban egyre fényesebben ragyog. A Levada-Center négy évvel ezelőtti felmérése szerint a föderáció polgárainak 42 százaléka véli úgy, hogy a világtörténelemre Sztálin gyakorolta a legnagyobb hatást. Az eredmény azért is érdekes, mert 2008-ban a válaszadóknak csupán 27 százaléka gondolta, hogy Sztálin inkább pozitív személyiség volt, s kegyetlensége indokolható, hiszen a „szent célok” érdekében áldozatokat kellett hozni. (A generalisszimuszra pozitívan tekintők aránya a peresztrojka idején, 1989-ben csupán 12 százalékos volt.) Lenin népszerűsége mindeközben csökken: a korábbi 72 százalékról 37-re apadt. A helyzetet bonyolítja, hogy Sztálin továbbra is megosztja az oroszokat, nem kevesen a kegyetlen tömeggyilkost, a véreskezű diktátort látják benne napjainkban is.

Nem új keletű jelenség, hogy Sztálinnal nem tud mit kezdeni sem a nép, sem a mindenkori orosz állami vezetés. Személye 1953. március 5-i halála óta olykor csökkenő, olykor erősödő intenzitással szinte folyamatosan a politikai taktikázások középpontjában áll, hivatkozási alap pró és kontra, ahogy a beszélő szándéka éppen megkívánja. A Sztálinnal való fenyegetőzés, manipulálás egyik ismert korai példája 1953 júniusából való. A Moszkvában a vezér halála óta hatalmon lévő kollektív vezetés – az egyeduralomért küzdő Georgij Malenkov miniszterelnök, Nyikita Hruscsov, a párt első titkára és Lavrentyij Berija belügyminiszter – magához rendelte a magyar politikusokat. A tárgyalásnak nehezen nevezhető számonkérésen és parancsadáson a véreskezű, hirtelen reformerré váló Berija folyamatosan Sztálin „hibáira” hivatkozott Rákosi bírálatakor. Mint mondta, „ha a nagy Sztálin követett el hibákat, Rákosi elvtárs is beismerheti, hogy hibákat követett el. Nem szabad előírni, hogy az ÁVH-n kit verjenek meg.”

Másfél héttel Rákosiék látogatása után az állítólag puccsra készülő Beriját óriási biztonsági intézkedések között letartóztatták. A központi bizottság ülésén megfogalmazódó vádakat illetően megint csak Sztálin volt a hivatkozási alap. Hruscsov a megtorlásokról szólva, szinte megelőlegezve három évvel későbbi titkos beszédét, kijelentette: „Ha az 1937-es és az 1947 utáni ügyeket nézzük, közülük is elég sok épült koholt vádakra.”

Nem szabad elfelejteni, hogy az új vezetés tagjai Sztálin váratlan – bizonyos teóriák szerint warfarinmérgezéssel is elősegített – halálának köszönhették, hogy megmenekültek a börtöntől vagy a kivégzéstől, hiszen a párt 1952. őszi XIX. kongresszusán már egyértelmű volt kegyvesztettségük. (Berija például a vezér temetése napján a mauzóleum mellvédjén boldogan ismételgette: „Úgysem lett volna már ereje, hogy lefogasson. A belügyesek úgysem engedelmeskedtek volna neki!”) Hruscsovnak a XX. pártkongresszuson éppen hatvan esztendeje elmondott, a sztálini bűnöket leleplező, négyórás titkos beszédét is részben nyilván az a félelemmel és tisztelettel vegyes düh inspirálta, amit az utódok a diktátor iránt éreztek. Ám közel sem ez volt a legfontosabb tényező.

Korábban, elsősorban Hruscsov emlékiratai nyomán, úgy élt a köztudatban, hogy a szónoklat csupán Hruscsov „rögtönzése”, magánszáma volt, amelyet sebtében, kényszerűségből hagyott jóvá a kongresszus első napjaiban a vezetőség. Mára az archívumok megnyitásának köszönhetően kiderült, hogy az akciót hosszadalmas előkészítő munka előzte meg. A Sztálin halála óta folyó rehabilitációk, a nyilvánosságra jutó bűnök alapján egyértelművé lett, hogy a megtorlás méretei miatt a kérdést már nem lehet a szőnyeg alá söpörni, a pártvezetésnek meg kell szólalnia. Hruscsovék joggal tartottak társadalmi robbanástól – véli Vlagyimir Naumov orosz történész –, attól, hogy amennyiben nem a párt élén állók leplezik le saját értelmezési rendszerükbe illesztve a bűnöket, majd megteszi helyettük más. Abban az esetben viszont a párt- és állami vezetők mint bűnrészesek könnyen a vádlottak padján találhatják magukat. Sztálin leleplezésének ügye arra is alkalmat adott, hogy a hatalmi harcot végleg eldöntse: aki a nyilvánosság elé tárja a bűnöket, egyúttal élére áll a „személyi kultusz” elleni küzdelemnek is. A többi vezető pedig kiszolgáltatottá válik; bármikor leleplezhetők mint bűnsegédek. Igaz, ekkorra Malenkovot a nehézipar elhanyagolásának vádjával már sikerült eltávolítania a kormány éléről – vele együtt bukott Magyarországon Nagy Imre is –, ám Hruscsov egyeduralma még bizonytalan lábakon állt. (Malenkov utóélete érdekes: a Hruscsov elleni 1957-es sikertelen puccskísérlet után félreállított egykori miniszterelnök idővel visszatért gyermekkora hitéhez, s órákat töltött ikonok előtt bűnbocsánatért imádkozva. Élete végén egyházközsége világi elöljáróvá választotta.)

Abban egyetértett a párt elnöksége, hogy a beszédnek a sztálini bűnöket – a koncepciós pereket, a munkatáborok embertelenségét s a többi törvénytelenséget – rendszeridegen tényezőként, a személyi kultusz következményeként kell bemutatnia. Így is történt. Ezzel együtt Hruscsov 1956. február 25-i titkos felszólalása elképesztő hatást gyakorolt a XX. kongresszus küldötteire. A személyi kultuszról és következményeiről című szöveget, hogy elejét vegyék a találgatásoknak, elküldték a helyi pártbizottságoknak és a Komszomol tisztségviselőinek is. A vita idővel egészen kicsúszott a pártvezetés kezéből; a szovjet tudományos akadémia hőtechnikai laboratóriumának pártszervezetét például fel kellett oszlatni, tagjait pedig kizárni a pártból, mert a tudósok között a titkos beszéd nyomán „rendszerellenes lázadás” kezdődött. (Az erről szóló határozatot elrettentésképpen megküldték a többi pártalapszervezetnek.)

A szellemet azonban már nem sikerült visszagyömöszölni a palackba, főleg azután, hogy a szöveget a lengyel hírszerzés egyik Izraelbe emigráló tisztjének közreműködésével a nemzetközi sajtó nyilvánosságra hozta. Mihail Prozumensikov orosz történész szerint a beszéd alapvetően három területen okozott súlyos válságot. Végérvényesen megtépázta a Szovjetunió tekintélyét, megkérdőjelezve a kommunista világmozgalomban betöltött vezető szerepét, kétségbe vonta a szovjetrendszer működőképességét, és részben a marxizmus–leninizmus eszméjét is hiteltelenítette. Szerepet játszhatott egyúttal az ötvenhatos magyar forradalom kitörésében, a nyugati külön utas eurokommunista irányzat kialakulásában, a kommunista államok közötti meghasonlásban.

A bajt érzékelve Hruscsov gyors visszavonulót fújt, s óvatosan resztalinizációs korrekcióba kezdett. Az 1957-es kremlbeli újévi fogadás alkalmából sokakat meghökkentve már Sztálin tiszteletére ürítette poharát. Négy évet kellett várnia, hogy akkor már a miniszterelnöki posztot is birtokolva végleg leszámolhasson a félelmetes előd emlékével. Az 1961 októberében ülésező XXII. pártkongresszuson Sztálint egyértelműen a szovjet történelem negatív figurájának nyilvánították, bebalzsamozott testét pedig kivitték Lenin mellől a mauzóleumból. Jevgenyij Jevtusenko megírta híres versét, a Sztálin örököseit, sorra jelentek meg a gulágot bemutató szépirodalmi művek, így például a később betiltott Ivan Gyenyiszovics egy napja Szolzsenyicintől. A desztalinizálás folyamatát Hruscsov 1964-es bukása, a Leonyid Brezsnyev pártfőtitkárságát hozó „kis októberi forradalom” fékezte le. A volt politikai foglyok rehabilitálását leállították, s a hatalom sáncain belül előtérbe kerültek azok a magukat sztálinyecnek nevező ifjabb politikusok, akik büszkék voltak rá, hogy karrierjük a „gazda” idején, jórészt neki köszönhetően indult el. Az 1968-as csehszlovákiai inváziót már a sztálini múlt frazeológiáját idéző sajtókampány kísérte; egy esztendővel később, Sztálin 90. születési évfordulója közeledtével az SZKP befolyásos vezetői elhatározták, hogy rehabilitálják egykori vezérüket. A jubileumi gyűléseket, műveinek új kiadását, képeinek, szobrainak terjesztését már előkészítették, amikor látszólag váratlanul, a nyugat-európai kommunista pártok előre sejthető tiltakozása, egy esetleges újabb szakadás miatt végül visszakoztak. A születésnapon, 1969. december 21-én a Pravdában óvatos, részben méltató, részben bíráló cikk látott napvilágot, amely Sztálint ugyan nagy teoretikusnak, világtörténelmi jelentőségű tettek kezdeményezőjének, végrehajtójának mutatta be, de felelőssé tette a személyi kultuszhoz kötött hibákért, a törvénytelenségekért. Az egykori gazda tisztára mosási kísérlete jelképes aktussal zárult: sírja fölé felállították a szobrát. (A neosztálinisták előretörését egyébként a Sztálin halálát megelőző orvosperhez hasonló, ám annál szolidabb, nyilván az 1967-es arab–izraeli háború következményeitől is befolyásolt anticionista kampány kísérte. Hatására például a második világháborút túlélő maradék lengyelországi zsidóság nagy része a zaklatások elől kivándorolt Izraelbe.)

Hogy a Sztálin személyét övező vita máig lezáratlan, azt jól mutatják az azóta történt események: 1979-ben ismét felmerült a rehabilitálása, 1984-ben a közelgő második világháborús győzelem 40. évfordulójának tiszteletére Volgográdot vissza kívánták nevezni Sztálingrádra, sőt a hivatalba lépő Mihail Gorbacsov egy 1985-ös beszédében pozitívan szólt második világháborús tevékenységéről.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogyan lehet napjainkban a világtörténelem egyik legnagyobb tömeggyilkosát, népirtóját mint jelentős érdemekkel rendelkező, ellentmondásos személyt piedesztálra emelni. A válasz lehangoló, a történelmi tényekhez kevés köze van. Nyilvánvaló, hogy Sztálin alakjának nemcsak a szovjet időkben volt erős legitimációs szerepe. A diktátor feje fölött olykor megcsillanó glória politikai haszna valószínűleg kettős: emlékeztet a nagyorosz múlttal elválaszthatatlanul egybefonódott szovjet korszakra, s mindenekelőtt a második világháborús honvédő harcokra, a győzelemre, ugyanakkor óvatosan alkalmazva szavazatszerző tényező is. Volgográd Sztálingrádra való átkeresztelése menetrendszerűen szinte minden évben felmerül; nemrég egy felújított metróállomásra visszaállították egykori büsztjét; népszerűsége bizonyos körökben elnyűhetetlen, amihez hozzájárulnak az orosz vezetők, köztük Putyin elnök nyilatkozatai is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.