Egymásnak estek a magyarok a Vajdaságban

„Kiesett a csöcs a szájukból.” Egymással acsarkodó határon túli magyar politikusokkal beszélgettünk.

Majláth Ronald
2016. 04. 23. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajátos képet nyújt napjainkban Szabadka: a város utcáit gyakorlatilag kitapétázták a hatalmon lévő Szerb Haladó Párt nemzeti színű plakátjaival. Minden létező felmérés azt mutatja, hogy a szavazatok felét ők zsebelik be a vasárnapi választáson, az utánuk következő pártok pedig örülhetnek, ha tíz százalék felett teljesítenek. A vajdasági magyarság történetében azonban a mostani választások egészen egyediek, még sohasem estek egymásnak ekkora erővel a magyar politikai erők.

A katolikus Szent Teréz-székesegyház környékét is a haladók poszterei borítják. Egy huszonéves magyar fiatalemberrel találkozunk itt. Dávid lemondóan várja a választásokat. Véleménye szerint korábban a magyarok mindig tudták, hová kell szavazniuk, Szabadkán ez évtizedek óta a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ) jelentette. Most azonban mindenki összezavarodott. A magyar politikusok egymásnak estek, a választók pedig azt sem értik igazán, mi a vita tárgya, mit is csinálnának másképp a vezetőik. Dávid azt mondja, ő ugyan elmegy szavazni, azonban rengeteg a magyar politikusok gyűlölködése miatt kiábrándult választó.

A Magyar Mozgalom nevű civil szervezetet múlt év augusztusában azok hozták létre, akik nem voltak elégedettek a VMSZ politikájával. A mozgalmiak a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) és a Horvátok Demokratikus Közössége (HDK) választási listáján kaptak helyet, így az ellentétek egyre inkább kiéleződtek. A múlt héten a szerbiai országos választási bizottság ugyanis elutasította a választási szövetség köztársasági listáját. Kiderült, 1611 aláírást olyan pecséttel hitelesítettek, amelyet már nem is használ az illetékes bíróság, az aláírások hitelesítésének pedig semmi nyoma nem volt azon a bíróságon, ahonnan a pecsét származott.

Ezek után Pásztor István azzal vádolta riválisait, hogy szégyent hoztak a magyar közösségre, mert választási bűncselekménybe keveredtek. Válaszul a Magyar Mozgalom politikusai azt pedzegették, hogy a VMSZ-nek állt érdekében, hogy a választásokon ne jelenhessen meg egy másik magyar lista. Tovább borzolta a kedélyeket, hogy a múlt héten megrongálták a Magyar Mozgalom székházát Szabadkán, egy aktivistáját pedig azonos nemzetiségűek támadtak meg a nyílt utcán.

Mi vezetett odáig, hogy ennyire megosztott lett a vajdasági magyarság? – a kérdést Pásztor Istvánnak, a VMSZ elnökének tettük fel Újvidéken, a vajdasági parlament épületében. A tartományi házelnök nem látja a repedést a közösségen belül. Véleménye szerint azok próbálják szakadásnak bemutatni a mostani eseményeket, akik önmagukat akarják pozicionálni.

Mint mondja, ezek az emberek az elmúlt húsz évben a VMSZ meghatározó politikusai voltak, azonban „kiesett a csöcs a szájukból”, mert szembesültek azzal, hogy a közösségben mások is döntéshozatali pozícióba tudnak jutni demokratikus úton. Így ugyanazt a forgatókönyvet kezdték játszani, mint Magyarországon a baloldal: amikor nem ők váltak döntéshozóvá, vagy már nem rendelkeztek közpénzek felett, azonnal elkezdtek siránkozni a sajtószabadság és egyéb dolgok miatt. A pártelnök szerint ezt a puccskísérletet egy szabadkai baráti kör mozgatta, amelynek a tagjai nevüket éppen annak köszönhetik, hogy korábban a VMSZ-ben politizáltak. Kérdésünkre Pásztor meg is nevezte őket: Varga Lászlóra, a párt valamikori parlamenti képviselőjére, Korhecz Tamásra, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) volt elnökére és Józsa Lászlóra, a VMSZ tanácsának egykori tagjára gondolt, valamint azokra, akik létrehozták a Magyar Mozgalmat, majd elindultak a választásokon, és most egy olyan „ipari méretű okirat-hamisításba keveredtek”, amire a Kárpát-medencében még nem volt példa

A VMSZ vezetője úgy látja, hogy valójában még ennél is többről van szó, „a nemzetben való gondolkodás aláásásáról szól a történet”. Ha ugyanis elérnék, hogy ez a kisebbségi közösség akár egy ciklusra is kiessen a parlamentből, olyan károkat szenvedne el a vajdasági magyarság, hogy azt négy év elmúltával már nem lehetne helyrehozni.

Az újvidéki történelmi belváros már egészen más képet nyújt, mint a szabadkai. Alig látni plakátokat, azonban itt sem kevésbé feszült a helyzet. Meglehetősen kiegyenlítettek az erőviszonyok, a nagy csata a Demokrata Párt és a haladók közt zajlik majd: a városban az előbbiek, a környező településen az utóbbiak az erősebbek. De ez korántsem jelenti azt, hogy Újvidéken ne hallottak volna a két magyar politikai erő ellenségeskedéséről.

A szerb haladók tartományi parlamenti frakcióvezetőjével, Predrag Matejinnel a Mária neve katolikus templom melletti portánál találkozunk. A szerb politikus előtt is jól ismert, hogyan szakadt ki a VMSZ-ből a Magyar Mozgalom, ahogy az is, mennyire rossz a két szervezet viszonya. Számára a mostani civakodás már csak azért is döbbenetes, mert minden nemzeti kisebbségnek elemi érdeke, hogy legalább a választások alkalmával együttműködjenek a saját pártjaik.

Hasonlóan gondolkodik erről Kókai Roland, a Demokrata Párt magyar csoportjának egyik vezetője is, aki a tartományi kormány épületében fogad minket. Ő úgy látja, a két magyar politikai erő versenye akár hasznos is lehetne, hiszen „csukák is kellenek a tóba, hogy ne lustuljanak el a halak”.

– Napjainkra már olyan messzire mentek a felek, hogy azt már aligha lehet versenynek nevezni – véli Kókai. – Tovább rontja a helyzetet, hogy a Vajdaságban már olyan kevés magyar él, hogy a megosztással az egész közösség csak veszíthet.

Szabadkára visszatérve egyre kevesebb illúziónk marad azzal kapcsolatban, hogy a két magyar blokk rivalizálása jótékony hatással lesz a magyarok választási részvételére. Növeli a kétségeinket, amikor a Georgi Dimitrov utcában meglátjuk a Magyar Mozgalom székházán a levert tábla nyomait, amit még most sem pótoltak.

Varga László, a Magyar Mozgalom alapító tagja fogad, aki a köztársasági választási lista elkaszálásáig annak első helyén szerepelt. Neki is feltesszük a kérdést, mi vezetett idáig. Úgy látja, hogy a jelenlegi helyzetet Pásztor István korlátlan uralkodási vágya idézte elő, aki hatalmának megőrzése érdekében minden eszközt bevetett a mozgalom ellen. Még azt is megpróbálta kieszközölni, hogy az egyáltalán ne indulhasson a választásokon. Varga László egyben cáfolta, hogy pozícióvesztés miatt távoztak volna a VMSZ-ből, ahogy azt Pásztor mondta nekünk. Épp ellenkezőleg: Korhecz Tamást Pásztor István próbálta rábeszélni, hogy maradjon az MNT elnöke, ő mégsem vállalta a posztot, mert nem értett egyet a VMSZ elnökének hatalomgyakorlási módszereivel. Józsa László továbbra is a VMSZ elnökségi tagja maradt volna, ha nem lép be a Magyar Mozgalomba.

Őt pedig, Varga Lászlót éppen alelnökké választották, mielőtt kritizálni kezdte volna a pártvezetést. A politikus úgy látja, hogy napjainkra megjelent egy harmadik erő is, amely megszerezheti a magyar szavazatoknak akár az egyötödét is: ez pedig a Szerb Haladó Párt. Így könnyen előfordulhat, hogy az a közösség, amelyből naponta harmincan vándorolnak ki külföldre, tovább fog bomlani a választások után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.