Miniszterből békaőr

„Mikecznek lenni sokszor nehéz, de nem lehetetlen.” Egy, a XX. század által megtépázott család története.

Sashegyi Zsófia
2016. 06. 05. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamilyen hadi dicsőségért kaphatta Mikecz Mihály és felesége 1716-ban azt a nemesi oklevelet, amelyet a háromszáz éves család öt kiválóságának életútját bemutató tárlat részeként tekinthettek meg a leszármazottak Nyíregyházán. A kitüntetés által a család vagyonnal nem gyarapodott, ám egy címerrel igen. A zöld mezőben ágaskodó fekete paripa ma is az aranyozott betűkkel írt nemeslevél éke. A három évszázad alatt nem egy ős tűnt ki társadalmi felelősségvállalásával, bátorságával vagy éppen tudományos pályán tanúsított kiváló helytállásával.

A Mikeczek közül öt olyan férfit mutat be a most megnyílt kiállítás, akinek életére a XX. század nyomta rá a bélyegét. Sorsukon keresztül arról is képet kaphatunk, milyen kérlelhetetlen kegyetlenséggel bánt a kommunista hatalom az arisztokratákkal.

Jó példa erre Mikecz Kálmán élete. Hatéves volt, amikor elvesztette a köznép által „az utolsó igazi kuruc alispánként” emlegetett édesapját, tízéves korától pedig egészen árván nevelkedett. Szüleitől örökölt, az árvaszék által hadikölcsönbe fektetett vagyona már az első világháború alatt semmivé lett. Ő maga 1914-ben, tizenkilenc évesen vonult be a császári és királyi harmadik huszárezredbe. Pályája alatt végigjárta a ranglétrát, személyes bátorságáért a háború során többször kitüntették. IV. Károly a fronton rázott kezet vele, Horthy Miklós pedig a két világháború között vitézzé avatta. A második világháborúban már ezredesként szolgáló Mikecz Kálmán keményen megbűnhődött bátor helytállásáért. 1945-ben szovjet fogságba esett, és több mint három év alatt tizenegy hadifogolytábort járt meg. Hazatérve – munkától, lakástól, nyugdíjtól megfosztva – nyomorban, csak nagy nehézségek árán tudta fenntartani családját. Azt már nem érhette meg, hogy a rendszerváltás után pályáján elért kiemelkedő teljesítményéért posztumusz dandártábornoki rangra emeljék. Ma az unokája által alapított hagyományőrző huszárbandérium őrzi az emlékét.

Bár a szabolcsi Mikeczek Nyíregyháza, Kemecse és Gáva településeken és környékükön éltek, hírük messze elért. Országszerte, sőt a határokon túl is ismert volt az az anekdota, amelyet az egyik leszármazott, Mikecz László mesél.

– Állítólag amikor Ferenc Józsefnek bemutatták Szabolcs vármegye tisztikarát, amelyben a család aránya erősen meghaladta más családokét, a császár a sor végén megütközéssel nézett egy fiatal Mikeczre, és így kiáltott fel: „So jung, und schon Mikecz?” (Ilyen fiatal, és már Mikecz?)

Hogy a történet és a Mikeczek milyen ismertek voltak annak idején, jól példázza, hogy Mikecz László – aki a maga 85 évével ma a család doyenjének számít – ezt az anekdotát a Rákosi-érában katonai munkaszolgálatosként egy francia gróftól hallotta vissza, miután bemutatkozott neki.

Bár az életfogytig tartónak induló munkaszolgálat sem lehetett kis büntetés, a családból nem mindenki úszta meg ennyivel. Mikecz Anikó így emlékszik édesapja, Mikecz Gábor kálváriájára:

– Apám gazdasági felügyelőként szolgált, mozit alapított, műkedvelő előadásokat szervezett, az önkéntes tűzoltóság alapítója volt. A kemecseiek úgy szerették, hogy amikor a németek távoztukkor a házunkat körülvevő arborétumba dobálták a fegyvereiket, amelyek miatt aztán az oroszok előállították apámat, a falu népe mentette meg – idézi fel Mikecz Anikó, aki szerint ezt az összetartást még az ötvenes évek megfélemlítő légköre sem törte meg. – 1952-ben senki sem vállalta, hogy kiköltöztessen minket a házunkból. Egy Koczkás nevű gazda, akit erre akartak kényszeríteni, azt mondta: „Inkább akasszanak fel, de én Mikecz Gábort a házából ki nem költöztetem!” Édesapám is kiállt mindenkiért, aki támogatásra szorult, még azért a tizenöt kommunistáért is, akiket a magyar katonák vontak felelősségre, és akik a következő években teljesen ellehetetlenítették a családunkat.

A falu köztiszteletben álló gazdájából üldözött, megvetett ember lett, és gyerekeinek is nap mint nap megaláztatásokat kellett elviselniük.

Mikecz Gábort „munkanélküliként” feleségével és öt gyermekével együtt kitették otthonából, amelybe a párttitkár költözött be. Az általa megmentett kemecsei kommunisták többször próbálták megrágalmazni, egyikük, Teleki Balázs végül célt is ért a szolnoki ÁVO-nál. Mikecz Gábor az Andrássy út 60.-ba került, majd a Buda-dél internálótáborba és onnan Kistarcsára. Miután kiszabadult, rendőri felügyelet alá helyezték, 2 filléres órabérért dolgozott segédmunkásként, éjjeliőrként, kocsifelíróként. Öt gyermekének derékba törtek a tanulmányai.

– Édesapám 1959-ben megkapta a MÉH engedélyét, hogy rongyot, vasat, papírt gyűjthessen Kemecsén és a környező települések általános iskoláiban – meséli Mikecz Anikó. – Ezt a munkát még akkor is kénytelen volt folytatni, amikor rehabilitálta a Földművelésügyi Minisztérium, mert az ekként visszakapott nyugdíj nem volt elég arra, hogy fenntartsa magát. Azt hiszem, apámban csupán istenfélelme és a kemecsiek iránti szeretete tartotta a lelket.

A ranglétra legmagasabb fokát ez idáig Mikecz Ödönnek sikerült elérnie, aki ügyvédként Nyíregyházán kezdte praxisát, majd Szabolcs megye főispánja, végül igazságügyi miniszter lett. Igaz, a második zsidótörvény előkészületeit látva kilépett a kormánypártból, de a család megítélésének a későbbiekben sokat árthatott, hogy tisztséget vállalt a Darányi- és az Imrédy-kormányban. Bár 1940-től a felsőház tagjaként beszédeiben a németek ellen foglalt állást, egy hajnalban hozzá is bekopogott az ÁVO.

– A kitelepítést nem éltük meg csapásként – emlékszik lánya, Mikecz Teodóra. – A szüleim bohém emberek voltak, aznap, amikor közölték velünk, hogy huszonnégy óránk van arra, hogy a fejenként ötvenkilós csomagokat összerakjuk, anyám elment nyári ruhát venni nekünk, apám pedig nézte, ahogy pakolunk, közben feketekávét ivott és anekdotázott.

Mikecz Teodóra visszaemlékezése szerint a Tápió tanya kulák gazdája és az egykori miniszter, a két kitelepített az első találkozáskor körbejárta egymást.

– „Hát, maga nem úgy néz ki, mint egy népnyúzó” – mondta a gazda, mire apám végigmérte a vasággyal ötvenkilós embert, és rákontrázott: „Maga se tűnik zsíros kuláknak.”

Hamarosan a tizenöt éves lány lett a családfenntartó. Kapálni járt, gumipitypangot és gyapotot egyelt, megtanult libát tömni.

– Igaz, hogy voltak nehézségek, de a nyomorúságban még mindig ez volt a legjobb hely számunkra, itt mindenki segítette a másikat. Szüleimtől soha egyetlen zokszót nem hallottam. A neheze paradox módon akkor jött, amikor felszabadítottak minket a kitelepítés alól. Tahiba kerültünk, egy szörnyű hentesüzletbe. Anyám rögtön tüdőgyulladást kapott, apám pedig Vecsésen lett forgalomszámláló. Halála előtt, bár megbízhatatlan egyénnek számított, a kommunisták rábízták az állami vagyont: a franciaországi éttermeknek szánt békákat őrizhette éjjelente.

A sor folytatható még sok-sok családtaggal. Mikecz Károllyal, a kiváló bankárral és nagy tangótáncossal, aki bár Londonban végzett, és szakmájában jól ismerték Bécstől Belgrádig, végül Kamuton lett éjjeliőr. Vagy egyik unokájával, Vámossy-Mikecz Judittal, aki 1960-as években bekövetkezett kivándorlása után a messze földön híres New York-i magyar kolónia egyik motorja lett, és sokat tett érte, hogy a másod- és harmadgenerációs fiatalok a hazai néptáncegyütteseket is meghazudtoló színvonalon örökölték át a magyar népi hagyományokat.

A világban szétszóródó Mikeczek közül sokakban él tovább az az agilitás, amellyel őseik kivívták megbecsülésüket. Ahogy a kiállításmegnyitót kísérő konferencián részt vevő osztályvezető főorvos, Mikecz Tibor mondta:

– Mikecznek lenni sokszor nehéz, de nem lehetetlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.