Valamilyen hadi dicsőségért kaphatta Mikecz Mihály és felesége 1716-ban azt a nemesi oklevelet, amelyet a háromszáz éves család öt kiválóságának életútját bemutató tárlat részeként tekinthettek meg a leszármazottak Nyíregyházán. A kitüntetés által a család vagyonnal nem gyarapodott, ám egy címerrel igen. A zöld mezőben ágaskodó fekete paripa ma is az aranyozott betűkkel írt nemeslevél éke. A három évszázad alatt nem egy ős tűnt ki társadalmi felelősségvállalásával, bátorságával vagy éppen tudományos pályán tanúsított kiváló helytállásával.
A Mikeczek közül öt olyan férfit mutat be a most megnyílt kiállítás, akinek életére a XX. század nyomta rá a bélyegét. Sorsukon keresztül arról is képet kaphatunk, milyen kérlelhetetlen kegyetlenséggel bánt a kommunista hatalom az arisztokratákkal.
Jó példa erre Mikecz Kálmán élete. Hatéves volt, amikor elvesztette a köznép által „az utolsó igazi kuruc alispánként” emlegetett édesapját, tízéves korától pedig egészen árván nevelkedett. Szüleitől örökölt, az árvaszék által hadikölcsönbe fektetett vagyona már az első világháború alatt semmivé lett. Ő maga 1914-ben, tizenkilenc évesen vonult be a császári és királyi harmadik huszárezredbe. Pályája alatt végigjárta a ranglétrát, személyes bátorságáért a háború során többször kitüntették. IV. Károly a fronton rázott kezet vele, Horthy Miklós pedig a két világháború között vitézzé avatta. A második világháborúban már ezredesként szolgáló Mikecz Kálmán keményen megbűnhődött bátor helytállásáért. 1945-ben szovjet fogságba esett, és több mint három év alatt tizenegy hadifogolytábort járt meg. Hazatérve – munkától, lakástól, nyugdíjtól megfosztva – nyomorban, csak nagy nehézségek árán tudta fenntartani családját. Azt már nem érhette meg, hogy a rendszerváltás után pályáján elért kiemelkedő teljesítményéért posztumusz dandártábornoki rangra emeljék. Ma az unokája által alapított hagyományőrző huszárbandérium őrzi az emlékét.
Bár a szabolcsi Mikeczek Nyíregyháza, Kemecse és Gáva településeken és környékükön éltek, hírük messze elért. Országszerte, sőt a határokon túl is ismert volt az az anekdota, amelyet az egyik leszármazott, Mikecz László mesél.