László Csabának hívnak, nem másként

László Csaba a hargitai meccsnézésekről, az anyaországi akadémisták bokájáról és „bumm-bumm” Becker szerváiról.

Lukács Csaba
2017. 03. 26. 5:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Kamaszként nem nagyon láthatott focimeccseket; akkoriban Romániában csak akkor közvetítettek mérkőzéseket a televízióban, ha helyi csapat is érintett volt, és akkor sem mindig.
– Székelyudvarhely környékén minden magas fenyőfát megpróbáltunk megmászni, hátha ott be lehet fogni valamelyik külföldi televízió adását. A magyar határ messze volt, a bolgár televízióval több szerencsénk volt. Többnyire a Hargitára mentünk fel, nagyszerű közösségek alakultak meccsnézés ürügyén. Mivel messze kellett mennünk, és a táv végét többnyire gyalog tettük meg, pontos szervezést igényelt, hogy ki hozza a hordozható televíziót; ki az akkumulátort, amelyről üzemelni fog; ki tartja a fán az antennát; illetve ki szerzi be a pálinkát és egyebeket. Sokat nem láttunk a mérkőzésből, mert a képernyőn állandóan havazott, de azért nagyszerű élmény volt. A meccsnézést nem tudták büntetni, mert akkor a fél várost el kellett volna vinni, de az előfordult, hogy valakit felelősségre vontak azért, mert tiltott dalokat énekelt a hegyen, és valaki besúgta. Az is előfordult, hogy útban hazafelé találtak valami büntetnivalót a rendőrök az autón, mert ez volt a feladatuk. Ha ezeket a történeteket elmesélem a gyerekeimnek, nem hiszik el. Egyébként nem féltünk senkitől, erőt adott a közösség; ma is vannak barátaim abból az időből. Tűzben edződtünk, bizalommal vagyunk egymás iránt, és ha több hónap után találkozunk, akkor is úgy folytatjuk a beszélgetést, mintha pár perce hagytuk volna abba.

– Ha akkor valaki azt mondja önnek, hogy egyszer majd a Kárpát-medencei magyarság nagy tömeget megmozgató három csapatánál, a nemzeti válogatottnál, a Fradinál és a dunaszerdahelyi DAC-nál is jelentős pozíciókat fog betölteni, elhitte volna?
– Nem, de nem is ez volt a célom. Gyerekkoromban a futball volt az életem, és felnőttként is ezt szerettem volna csinálni. Volt egy nagyszerű földrajz–történelem szakos tanárom Udvarhelyen, Vofkori György, aki sokat fotózta a diákjait. Évtizedekkel később találkoztunk, és előkereste a képeket: mindegyiken egy focilabda van a hónom alatt. Nem hiszek a véletlenekben: az élet leginkább annak ad lehetőséget, aki megdolgozott érte. Örülök, hogy lehettem a Fradi edzője, és annak is, hogy Lothar Matthäus odahívott pályaedzőnek a válogatotthoz, de előtte én sem spóroltam meg semmit, amikor munkáról volt szó. Talán a Jóisten úgy gondolta, hogy ez a fizetségem. Most éppen az a feladatom, hogy a csallóközi emberek szívét megörvendeztessem azzal, hogy jó eredményeket ér el a csapatuk.

– Emlékezzünk még: prágai mérkőzés, 114. perc
– Ne folytassa, még mindig előjön az a meccs a rémálmaimban. Minden kép beleivódott az emlékezetembe, még az is, hogy a szurkolók olyan transzparenst hoztak, amelyen Edda-idézet állt: álmodtam egy világot magamnak. Ez volt az a mérkőzés, amikor hosszú idő után végre egymásra talált a Ferencváros szurkolótábora és a csapat. A Bajnokok Ligája harmadik, utolsó selejtező köre volt, itthon egy góllal nyertünk, de lehetett volna három is. Ott a Sparta vezetett egy góllal, már a büntetőkre készültünk, és nyugodt voltam, mert tudtam, hogy van egy tizenegyesgyilkos kapusom. A 114. percben szóltam a másodedzőnek, hogy írja össze, kik rúgják majd a büntetőket. Szűcs Lajos kapus kiadta a labdát Rósának, aki kirúghatta volna a stadionból, és lefújják a meccset. Ehelyett leblokkolt, szöglet lett, amiből gólt kaptunk, és kiestünk. Sok minden összeomlott akkor, és nem csak bennem.

– Ennek ellenére a csapat rögtön ezután remekelt az UEFA-kupában; azóta sem jutott olyan magasra, mint akkor.
– Fradista vagyok hétéves korom óta, és a csapat az én vezetésemmel ott állt egy igazán nagy eredmény küszöbén. Ami a pozitív ebben a kudarcban, hogy összekovácsolt minket ez az élmény, és olyan csapatszellem alakult ki, amellyel ritkán találkozni. A mai napig jó kapcsolatban vagyok azokkal a játékosokkal.

– Felemlegetnék egy másik meccset is: a skóciai Hearts játszik idegenben a glasgow-i Celtickel, amely a bajnokságra hajt. Utolsó forduló, az ön által edzett Hearts az eredménytől függetlenül harmadik. Döntetlen lesz, tehát elvesznek két pontot a Celtictől, amely így elveszíti a bajnokságot. Az edzőt – aki az ön jó barátja – kirúgják. Fel sem merült önben, hogy nem kellene komolyan vennie azt a mérkőzést?
– Ha a csapatom kifut a pályára, nekem az a fontos, hogy hozza ki magából a maximumot. Végig sem gondolom, hogy az ellenfélnek milyen szempontjai vannak. Az említett mérkőzés utáni napokban az edinburghi reptéren volt dolgom, és megláttam ott Gordon Strachan barátomat a családjával, nagy bőröndökkel. Megkérdeztem tőle, hogy hova utazik, és azt válaszolta: „Kiszúrtál velem, kirúgtak a meccs után, de most végre elmehetünk nyaralni.” Egyébként a mai napig jó barátok vagyunk, és gyakran találkozunk, mert az én családom is Skóciában él.

– Totózni nem szokott? Még az albán bajnokság eredményeit is figyeli, biztos lennének jó tippjei.
– Távol állnak tőlem ezek a dolgok, azt sem tudom, hogy kell kitölteni egy ilyen szelvényt.

– Említette a barátját a bőröndökkel. Az ön családja hogyan viseli, hogy amikor aláír egy új csapathoz, nekik is ott kell hagyniuk csapot-papot?
– Amikor Ugandába kellett költözni, meg voltak szeppenve, aztán úgy megszerették, hogy visszavágynak. Az edzősors ilyen; ma szabad munkavállalás van Európában, nagy a fluktuáció. Szerintem több pozitív összetevője van ennek az életmódnak, mint negatív: gyerekeim több nyelvet megtanultak, világpolgárok lettek. Az valóban hátrány, hogy pár évente teljesen lecserélődtek a barátaik, és ritkán találkoztak a nagyszüleikkel, a rokonokkal. Mindkét gyerekem tud írni-olvasni magyarul, és minden évben eltöltünk néhány hetet a székelyföldi Hodgyán és Budapesten, a feleségem szülővárosában. Tudják, honnan jöttünk, ismerik a gyökereiket.

– Figyeli az erdélyi focit is?
– Persze, szurkolok a Sepsiszentgyörgynek, hogy idén feljusson a román első osztályba, mert ideje, hogy legyen ott egy székely csapat. Örülök, hogy van fociakadémia Csíkszeredában, bár udvarhelyiként jobban örülnék, ha ez nálunk jött volna létre. Székelyudvarhelyen nagyobb múltja van a focinak: igazi sportváros volt az én időmben, kilenc sportágban volt csapata az első osztályban. Ráadásul az első székely csapat, amely román bajnokságot nyert, az udvarhelyi futsalegyüttes volt. Büszke vagyok rájuk.

– A csíkszeredai labdarúgó-akadémián hallottam ezt a mondatot: az anyaországi akadémistáknak finomabb a bokájuk, de a székelyeknek nagyobb a szívük. Milyen a szlovák futballista?
– Hasonló a székelyhez: felszántja a pályát, ha kell. A szlovák bajnokság dinamikusabb a magyarnál, sokat ütköznek a játékosok. A magyarban a játékosoknak több idejük van gondolkodni, de ma nem erre van szükség: iszonyúan felgyorsult a világfutball. Nem véletlen, hogy a szlovák játékosok kapósabbak, már egész fiatalon is: az Európa-bajnokságra kijutott U21-es keretből csak három nem játszik külföldön; ők nálam vannak Dunaszerdahelyen.

– Nagyon fiatal a csapata, idős játékost nem is láttam az edzésen.
– Két tapasztalt játékosom van a keretben; az a cél, hogy a helyi tehetséges fiatalokat beépítsük. Volt olyan mérkőzés, ahol a legidősebb pályára lépő játékosom 25 esztendős volt. A kelet-európai futballnak önfenntartónak kell lennie, és ehhez saját nevelésű játékosokra van szükség. Ha helyiek lépnek pályára, akkor tele lesz a stadion is, hiszen akit ismersz, annak szívesebben szurkolsz. Ha több a szurkoló, könnyebb szponzort találni. Ha vannak helyi példaképek, több gyerek jelentkezik az akadémiára, szóval ez egy öngerjesztő folyamattá válik, ha jól csináljuk. Ez persze nem megy egyik napról a másikra; stadiont viszonylag gyorsan lehet építeni, de jó csapatot csak idővel. Sok pénzből persze hamar lehetne csapatnyi idegenlégióst idehozni, de az ilyen csapat gyorsan összeomlik, ha elfogy a pénz; Kelet-Európából rengeteg ilyen példát tudnék mondani. Az FC DAC 1904-nek az a feladata, hogy összetartsa és formálja a csallóközi közösséget. Aki csak pénzt akar keresni a futballból, az ne ide jöjjön. Nálunk nincsenek nagy fizetések. Könyvelőszemlélettel dolgozom: ha nincs bevétel, nem költekezünk.

– Azt hallottam, hogy amikor új játékost igazolnak, meg kell tanulnia a klub történetét.
– Fontos, hogy tudjuk magunkról, kik vagyunk, honnan jövünk, és mit képviselünk. Enélkül nem értheted meg a szurkolókat sem, akik kitartanak akkor is, ha éppen nem megy olyan jól a csapatnak. Európai klub vagyunk, ahol nincs megkülönböztetés: minden játékosnak beszélnie kell például angolul. Azt akarjuk elérni, hogy ha elengedünk egy játékost, bárhova menjen is a világban, tudjon kommunikálni.

Melyik a kedvenc

...csapata? Nem kérdés, most a Dunaszerdahely, de gyerekkorom óta Ferencváros-szurkoló vagyok.         

...étele? Töltelékes káposzta füstölt marhaszeggyel. Tudom, hogy Magyarországon töltött káposztának hívják, de Hodgyában az töltelékes káposzta. Viszont cseppet sem jött be a skótok kedvenc étele, a haggis, amely juhbélbe vagy marhagyomorba töltött belsőségeket tartalmaz.

...kávéja? Negyvenegy éves koromban, Ugandában szoktam rá – fantasztikus kávéik vannak!

...elismerése? Skóciában a Heartsnál dolgoztam, és már az első évemben, külföldiként az év edzője és az év menedzsere lettem. 

– Nagyon őszinte a viszonya a játékosaival. Mitől működik ez?
– Sokat beszélgetek velük. Van egy fiatal játékosom (nem akarom elmondani a nevét), aki kevésbé képzett, de hatalmas erő és akarat van benne. A törökországi edzőtáborban szóba került, hogy nem túl labdabiztos, és nem az a típus, akit a finom cseleiről ismernek. Megkérdezte, mit tegyen, hogy a labda jobban hallgasson rá. Azt mondtam neki, a labda olyan, mint egy jó barátnő: ha jól bánsz vele, megbecsülöd és szereted, akkor ő is szeretni fog. Mindent visszakapsz tőle, amit adsz neki, és ha nem csalod meg, ő sem fog megcsalni. Annyira belelovaltam magam a magyarázatba, hogy azt mondtam: legyen egész nap veled a játékszer, fogd a hónod alatt, akár aludjál vele, hogy megbarátkozzatok. Másnap az edzés után számoltuk a labdákat, és egy hiányzott. Nem találtuk sehol, ekkor odajött hozzám, és azt mondta: ne keressük, megvan, az ágyában felejtette. Nem nevettem ki: örültem, hogy komolyan vette a szavaim. Másnap becseréltem egy edzőmeccsen, és szenzációs gólt rúgott. Mindezt azért mondtam el, hogy jelezzem: itt más a mentalitás, a játékosok tényleg éhesek a sikerre, és mindent megtesznek érte. Ez ma még Magyarországon nehezen képzelhető el; egy ilyen történet miatt például halálra cikiznék egymást. A sikerhez a tehetség csak negyven százalékkal járul hozzá; a többi a rengeteg munka és az akaraterő kérdése. Ha nem tudsz szenvedni, ha nincs benned alázat, és nem tudod átlépni az árnyékodat, nem viszed sokra. Egyszer beszéltem Boris Becker edzőjével. A tanítványa akkoriban a világ legjobbjai között volt, és a szervája volt az erőssége. „Bumm-bumm” Beckernek is becézték. Megkérdeztem tőle, mit gyakorolnak legtöbbet az edzéseken. Azt mondta, a szervákat. Nem értettem, erre miért van szükség, hiszen pont ebben a legjobb. Azért, hogy még jobb legyen, jött a válasz.

– Egy ideig listázta a magyar származású focistákat a nagyvilágban. Csinálja még?
– Kár, hogy nincs nálam a laptopom, megmutatnám. Egy jó ismerősömmel azon gondolkoztunk sokáig, hogy összerakunk egy csapatot a világban szétszóródott, magyar felmenőkkel rendelkező játékosokból; nem azokra gondolok, aki itthonról eligazoltak, hanem akik nem Magyarországon születtek. Érdekes lenne egy ilyen barátságos mérkőzés a válogatottal mondjuk augusztus huszadikán. Latin-Amerikában például meglepően sok magyar nevű játékos van. Székely emberként azt sem értettem soha, hogy az anyaországi csapatok miért nem néznek szét a Kárpát-medencében; a föld számtalan országából igazolnak játékost, de határon túli magyar alig kerül képbe. Nem tudom, miért van ez. Más sportágakban viszont találunk rá példát, gondoljunk csak a hokiválogatott több tagjára, Miklós Edit sízőre vagy Illés Ferenc kézilabdázóra. Mielőtt megkérdezné: én egyszer megpróbáltam – sajnos mellé is nyúltam vele –, Craiováról hoztam egy Borbély nevű játékost a Ferencvárosba.

– A Slovan elleni mérkőzést követő sajtótájékoztatón Pozsonyban addig nem értékelte a mérkőzést, amíg ki nem javította a Lásló Csabát László Csabára. Mérges volt?
– Nem azért voltam mérges, mert kikaptunk 1:0-ra. Pontosabban azért is dühös voltam, de azt nem így vezettem le. Hivatalos sajtótájékoztatón, amelyet ország-világ előtt közvetítenek, vagy ne tegyenek ki semmit, vagy írják le helyesen a nevem. Az egész a tiszteletről szól; engem László Csabának hívnak, nem másként. Ha én megadok minden tiszteletet az ellenfélnek (erre mindig megpróbálok kínosan ügyelni, mert csak az tud kapni, aki adni is tud), akkor talán elvárható a kölcsönösség. Az a tapasztalat, hogy értékelik a karakán kiállást: azóta minden csapat sajtósa kínosan figyel erre, és a végén külön megkérdezi tőlem, hogy minden rendben volt-e.

– Szlovák nemzetiségű játékosainak nem furcsa, hogy a mérkőzések előtt a szurkolóik eléneklik a magyar himnuszt?
– Pontosan tudják, hogy miért van ez. A dunaszerdahelyi közönség Szlovákiában – de összmagyar szinten is – a legsportszerűbbek egyike; nem az ellenféllel vagy a bíró felmenőivel foglalkoznak akkor sem, ha épp kikap a csapat. Meg akarják tartani az identitásukat; ez nem bűn, és aki józanul gondolkodik, az megérti.

– Milyen érzés volt, amikor a DAC-szurkolók elénekelték önnek a székely himnuszt?
– Felemelő és megható. Itthon érzem magam a Csallóközben. Testvérek vagyunk, és ez több értelemben is igaz; Dunaszerdahely Székelyudvarhely testvérvárosa. Amivel én megküzdöttem otthon gyerekkoromban, azt élték vagy élik át ma a csallóközi emberek. Sajnos az anyaországgal való kapcsolatban is; akkor lerománoztak, most pedig, hogy szlovák rendszámú autóval közlekedek, előfordul a szlovákozás is. Megértem az itteni embereket, és ők megértenek engem. Földijei vagyunk egymásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.