Ring Sándorné boldogsága

Idén hatvan éve indult hazánkban a forradalom utáni hangulatjavító intézkedésként a lottó. A totó kicsit idősebb, hiszen azt nem tekintették szerencsejátéknak.

Sashegyi Zsófia
2017. 03. 18. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a kommunista diktatúra idején a rendszer működtetői kényesen ügyeltek rá, hogy ne adjanak teret a szerencsejátéknak, a totót – amelyre már az első héten 20 882 szelvény érkezett be – mindvégig a sporthoz kapcsolódó fogadásnak tekintették. 1957 márciusában azonban Kádár János elérkezettnek látta az időt, hogy a mesés meggazdagodás lehetőségével kecsegtetve elkezdje jobb kedvre deríteni az épülőfélben lévő legvidámabb barakk lakóit, és zöld lámpát adott a lottónak is. Az erről szóló kormányhatározat nem sokkal a forradalom leverése után, 1956 decemberében született meg.

Az első lottóhúzás – amelyet a Medosz Móricz Zsigmond Kultúrotthonának színháztermében tartottak, Kabos László Lottó Ottóka című magánszámával feltupírozva, s amelyre rögtön több mint másfél millió szelvény érkezett be – nem okozott csalódást. Bár telitalálatos szelvény nem volt, a hét darab négytalálatos egyenként 128 ezer forintot fizetett. Ennyi pénzből akkoriban kulcsrakész családi házat lehetett kapni. Öttalálatos szelvény híján akkoriban a négyesek közt osztották fel a fődíjat. Ez a rendszer csak 1991 tavaszán változott, s az új felállás óta még mesésebb összegek halmozódnak fel, ami természetesen időnként már-már hisztérikusra növeli a játékkedvet. Az ötös lottó történetének eddigi legnagyobb nyereményét, 5 milliárd 92 millió 890 ezer 758 forintot 2003. november 29-én vitte haza egy játékos.

„A lottó tárgynyeremény-sorsolásán szobabútort nyertél!” – nemigen emlékszem rá, volt-e fogalmunk arról, mit takar a mondat első fele, amikor a nyolcvanas években a Gazdálkodj okosan! című társasjáték szerencsekerekére lépve ezt olvastuk a kihúzott kártyán. Az indulástól, 1957 márciusától a számhúzások mellett húsz éven át sorsoltak ki havonta egyszer különböző tárgyakat a lakástól, családi háztól kezdve az autón, a vetőgépen, a harmonikán, a rádión, a hűtőszekrényen, a varrógépen, a mosógépen vagy éppen a fűkaszálón át a külföldi utakig.

A legelső főnyereményt, egy Wartburg személygépkocsit 1957-ben a 13 éves Molnár Tibor vihette haza. A tárgynyeremény-sorsolás két évtizede alatt 505 öröklakás, 224 családi ház és nyaraló lelt gazdára a lottózók között. A nyereményjáték e formája azonban nem kevés bosszúságot is okozott a kedvezményezetteknek. Előfordult ugyanis, hogy egy 85 éves bácsi dühödten tépte szét szelvényét, amellyel társasutazást nyert, s valószínűleg az az orvos sem volt elragadtatva, akinek a jutalma egy szekér volt lóval együtt.

Bezzeg örülhetett nyereményének a hatgyermekes özvegyasszony, Ring Sándorné, az első öttalálatos szelvény tulajdonosa, aki később még arcát, nevét is adta a lottóreklámhoz, csakúgy mint hosszú éveken át főnyereményes társai, akiknek örömét a rádió, sőt a szintén 1957-ben, az ötös lottó bevezetése után néhány héttel indult tévéadás is közvetítette.

Az 5/90-es lottójáték története közel félezer évre nyúlik vissza. Genova városából indult hódító útjára, ahol 90 jelölt közül, sorsolás útján delegálták az új szenátorokat a városi nagytanácsba. Az első húzást 1763-ban rendezték Budán és Pozsonyban, miután az osztrák állami lottó bérlőjének, Cataldi grófnak a koncesszióját Erdély és a határőrvidék kivételével Magyarországra is kiterjesztették. A kezdeti, évente egyszeri sorsolás 1957-ben már háromhetesként tért vissza, majd heti rendszerességűvé vált.

Bár később nőtt az óvatosság a nyertesek körében, volt, aki mégis vállalta kilétét a nyilvánosság előtt. Vesztére így tett az a győri házaspár is, amelynek férfi tagja korábban hajléktalanként tengette életét. Élettársával igen szerény körülmények között éltek egy kis garzonlakásban, aztán 2013-ban rájuk köszöntött a szerencse 638 millió forint formájában. „Hála” a nyilvánosságnak, rögtön fenyegetésekkel, pénzt kérő-követelő ismerősökkel, ismeretlenekkel kellett szembenézniük. A férfi hamarosan visszaesett alkoholista életformájába, az asszonynak pedig kiújult a pánikbetegsége.

A lottó népszerű reklámarcai között szerepelt egykor Latabár Kálmán mellett Alfonzó, a már említett Kabos László, Rátonyi Róbert, Kibédi Ervin és Csala Zsuzsa is. Hogy miért teszik a mesés nyeremények a mai Magyarországon is a legnépszerűbb szerencsejátékká az ötös lottót, arról sokat elmond, hogy az egykor több száz milliós fődíjakat reklámozó Szilágyi István színművészről nemrég derült ki: egy félkész házban nyomorog, még a fűtésszámláját sem tudja fizetni. A lottó népszerűségének annak idején a hiánygazdaság adta meg a kezdő lökést, de az egyszerű magyar polgár álma a mindennapi munkával elérhetetlen alapvető vágyak beteljesüléséről még ma is tovább szövődik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.