Ahol az átlagosnál gyorsabb a felmelegedés

Európa több pontján egyre több forró nyári nap tapasztalható, míg a hideg téli napok száma folyamatosan csökken.

Szabó Dorottya
2013. 09. 18. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó példa erre az Anglia déli részén kialakított új bortermelő terület, ami ebben az évben könyvelhette el az eddigi legnagyobb termését. A változó éghajlatot kihasználva több száz hektár új szőlőültetvény került kialakításra.

Európa több pontján egyre több forró nyári nap tapasztalható, míg a hideg téli napok száma csökken. Összességében a növekedés mintegy négyszer nagyobb, mint a 60 éves globális átlag.

A Grantham Kutatóintézet kutatói a Warwick Egyetemmel együttműködve azt mutatták ki, hogy az egyes régiók nem ugyanabban az ütemben melegednek. A tudósok eredményeiből készült tanulmány az Environmental Research Letters című folyóiratban jelent meg, amelyben beszámolnak róla, hogy Dél-Angliában, illetve Észak-Franciaországtól Dániáig mérhető a legnagyobb melegedés, ha a forró nyári napok maximum-hőmérsékletét tekintjük. Kelet-Spanyolországban és Olaszország középső részén pedig megfigyelhető egy általános melegedés, amely minden évszakra jellemző.

Néhány területen, Norvégiában és Svédországban például, a változások nyáron jóval kisebbek, sok esetben a különbség nem is jelenik meg a mérésekben. A téli éjszakák azonban egyre enyhébbek, több mint 2 Celsius-fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet mindkét országban.

Sandra Chapman professzor úgy nyilatkozott: „Jó dolog, ha az éghajlatváltozás esetében globális léptékben vizsgáljuk az átlaghőmérséklet változását, de ez mesze áll az emberek gondolkodásától. Ebben a tanulmányban viszont a lokális szempontokat is figyelembe vesszük, vagyis európai viszonylatban szemléljük a klímaváltozást. Ez a kép már jóval közelebb áll a tapasztalható helyzethez.”

A vizsgálat többek között kitért arra is, hogy a változások gyakorisága miként alakul: télen a hőmérséklet éjszakánként milyen gyakran csökkent fagypont alá, nyáron pedig napközben hányszor emelkedett 28 Celsius-fok fölé. Ezek – írja a tanulmány – fontos küszöbértékek például a sípályák számára, de épülettervezési és termelési szempontból is.

„Az éghajlat alapvetően az időjárás eloszlása. Az eredményeink azt mutatják, hogy a nemzetközi cél, miszerint 2 Celsius-fokra korlátoznák a globális átlaghőmérséklet növekedését, nem jelentene túl nagy változást néhány helyen, és bizonyos szempontból az éghajlatra nézve sem, ezáltal pedig az ottani közösségeknek és az iparnak sem. A klíma helyi változásai ugyanakkor kihívást jelentenek a döntéshozók és az egész társadalom számára, mert nem csak a jövő éghajlatáról van szó, hanem a jelen megtervezéséről is. Az épületeket úgy kell megtervezni, hogy ne melegedhessenek túl, el kell dönteni, hogy melyik növény termesztése lenne a legideálisabb, illetve tervezni kell az ipari termelékenységet is. Ezekhez mind-mind hasznos, ha tudjuk, hogy az adott helyszíneken miként változott az éghajlat. Ezen információk összegyűjtése kezdődött most meg ezzel a tanulmánnyal.” – nyilatkozta dr. David Stainforth, a tanulmány vezető szerzője.

A Meteorológiai Világszervezet, és sok más nemzeti intézet, köztük a brit Met Office, jelentős hangsúlyt fektet a kormányok és a vállalkozások számára nyújtott tájékoztatásra. Céljuk, hogy segítsék őket az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban.

A tanulmányból kiderül, hogy a még viszonylag kis területek között is jelentős különbségek lehetnek. Jó példa erre Anglia északkeleti része, ahol több mint 10százalékkal csökkent a fagyos éjszakák száma. Az országban sehol máshol nem tapasztaltak ekkora változást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.