Eleinte többször erősen megnövekszik, majd estétől csökken a felhőzet. Szórványosan valószínű zápor, északkeleten délután egy-egy zivatar is kialakulhat. Hajnaltól megélénkül, napközben délnyugat kivételével megerősödik, néhol viharossá fokozódik (70 km/h) az északnyugatira, északira forduló szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9, 14 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 24 fok között alakul.
A Kelet-európai-síkság fölött markáns ciklon örvénylik, emiatt Kelet-Európában, valamint a ciklonhoz tartozó, hosszan elnyúló frontálzóna mentén erősen felhős vagy borult az ég, és többfelé esik az eső, záporeső. Szintén ciklon található az Atlanti-óceán fölött, ezért kontinensünk nyugati partvidékén is sok a felhő, és záporok alakulnak ki. Európa északi és déli térségében anticiklonális hatások érvényesülnek, a változó felhőzet mellett több órára kisüt a nap, csapadékról csak elvétve érkezik jelentés. A legmagasabb nappali hőmérséklet szárazföldünk északi, északkeleti részén általában 6 és 15 fok között változik. A középső vidékeken enyhébb az idő, többnyire 18, 24 fok között változik a csúcshőmérséklet. Franciaország nyugati területén és a Pireneusi-félszigeten nyáriasan meleg van, a délutáni órákra 27, 32 fok közé melegszik fel a levegő. Csütörtök estig a Kárpát-medence fölé váltakozó nedvességtartalmú, eleinte egyre enyhébb, majd csütörtök délutántól főként a keleti tájak fölé már több fokkal hidegebb léghullámok érkeznek.
Az időjárás csütörtökön a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg különösképpen, legáltalánosabb panaszként fejfájás, migrén, tartós álmosságérzés jelentkezhet. A reflexidő megnyúlhat, a cselekvési reakció késhet, emiatt a közlekedésben részt vevőktől fokozott figyelem szükséges. A szervezet görcskészsége hidegfront érkezésekor erősödik, emiatt az epe-, vese-, gyomor- és bélgörcsök száma a frontbetegeknél emelkedhet. Ugyancsak a görcskészséggel függ össze, hogy egyes esetekben a szülések korábban indulnak meg.
Az elmúlt napokban tovább csökkent a pollenterhelés. Még mindig a parlagfű pollenszemeit regisztrálták legnagyobb mennyiségben, pollenszórása azonban tovább csökkent, virágporának koncentrációja már jellemzően csak közepes szinten van jelen. Közepes, tüneteket okozó koncentrációban regisztrálták még néhány helyen a pázsitfűfélék pollenjét. Legfeljebb alacsony koncentrációban volt még jelen a csapdákban a csalánfélék, az üröm, a libatopfélék, a fészkesvirágzatúak, az útifű, a kender, a lórom és az esernyővirágzatúak virágpora. A kültéri allergén gombák mennyisége elérte a nagyon magas, illetve Pécsett a magas szintet.