Az ország tíz megyéjében van érvényben első- vagy másodfokú figyelmeztetés a várható jelentős mennyiségű hó, hófúvás miatt. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint a télies időjárással összefüggésben péntek reggel 5 órakor az országos operatív törzs is megkezdte munkáját.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) pénteken kora reggel az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint Baranya, Somogy és Zala megyében a havazás és a hófúvás miatt is narancssárga, vagyis másodfokú figyelmeztetés van érvényben. Ezeken a területeken 24 óra alatt 20 centiméternél is több hó hullhat, s a viharos szél magas hótorlaszokat emelhet. Tolna megyére a havazás miatt első-, a hófúvás miatt viszont ugyancsak másodfokú figyelmeztetést adtak ki.
Az ország dunántúli részén több területen is havazik kisebb-nagyobb intenzitással. A közutakon érdemes odafigyelni. Kattintson a részletekért!
Az ország déli és délnyugati megyéiben akár 20-25 centiméternyi friss hóra, hófúvásra és ónos esőre is számítani kell a következő napokban, a rendkívüli időjárási helyzetre felkészültek az érintett szervezetek – mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója.
Ha az időjárási helyzettel vagy közlekedéssel kapcsolatos információja, fotója van, kérjük, küldje el azt a [email protected] címre!
További információk a katasztrófavédelem és az Útinform oldalán találhatók.
Egy napon belül 10 centimétert meghaladó hó hullhat még Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Fejér, Vas és Veszprém megyében. Ezért ezekre a területekre citromsárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adtak ki. Ezek közül Bács-Kiskun, Fejér, Vas és Veszprém megyében a hófúvás miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
Mint írták: a reggeli órákban a havazás zónája tovább terjeszkedik északkelet felé, átterjedve az Észak-Dunántúl és az Alföld jelentős részére. Délelőtt a délnyugati megyékben lehet intenzív a havazás. Délután az erősebb intenzitású hóesés átterjed az Alföld déli felére is. A nap során összességében a Sopron–Szolnok–Debrecen vonaltól délre alakulhat ki összefüggő hótakaró, amelynek vastagsága dél, délnyugat felé növekszik majd. Általában 2-10 centiméteres hóréteg alakulhat ki, de a Balatontól délre és az Alföld déli felén 10-20 centiméteres, Zala, Somogy és Baranya megyében akár 20 centimétert jóval meghaladó hótakaró is lehet péntek éjfélig. A folyamatosan élénkülő északkeleti szél a Dunántúl déli felében és Bács-Kiskun megyében hordhatja a havat, emelhet hótorlaszokat – írta a meteorológiai szolgálat.
A folyamatosan élénkülő északkeleti szél a Dunántúl déli felében és Bács-Kiskun megyében hordhatja a havat, emelhet hótorlaszokat.
Péntek reggel az Alföld délkeleti részén átmenetileg előfordulhat ónos eső.
Túlnyomóan borult lesz az ég, csak hajnalban lehetnek az Észak-Alföldön kevésbé felhős tájak, de később ott is befelhősödik. Délnyugat felől egyre többfelé várható eső, amit fokozatosan havazás vált fel. Ez kelet, északkelet felé terjed, azonban északon, északkeleten estig számottevő csapadék nem valószínű. Délkeleten eső, havas eső, reggel átmenetileg ónos eső is előfordulhat. Jelentősebb mennyiségű hóra nyugaton, délnyugaton számíthatunk. Napközben többfelé megerősödik az északkeleti szél, ez délnyugaton hófúvást is okozhat. A hőmérséklet délután -1, +2, késő este -5, +1 fok között alakul.
Cikkünk folyamatosan bővül.