Felhők és napsütés váltakoznak majd csütörtökön

Egyre több helyen növekszik meg a felhőzet, eső, zápor valószínű, a szél is megerősödik.

2014. 04. 23. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán változó felhőzetre számíthatunk: a délről érkező fátyolfelhők mellett napközben erőteljes lehet a gomolyfelhő-képződés, amelyből szórványosan várható zápor, néhol – nagyobb eséllyel az Északi-középhegység térségében – zivatar.

Csütörtökön dél felől erősen megnövekszik a felhőzet, inkább csak az északi területeken lehet kevés napsütés. Több helyen valószínű eső, zápor, néhol – az ország déli felén – zivatar. Az északi, északkeleti szél néhol megerősödik, de zivatar környezetében is megerősödhet átmenetileg a szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és 14 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 19 és 24 fok között valószínű.

Front nincs felettünk, de dél felől meleg, növekvő nedvességtartalmú léghullámok érkeznek fölénk. Emiatt a légköri változásokra különösen érzékenyeknél a melegfrontokkal együtt járó tünetek jelentkezhetnek. Náluk előfordulhat fejfájás, migrén, fáradékonyság. Ingadozhat a vérnyomás. Csökkenhet a koncentráló képesség, nőhet a reakcióidő.

Elsősorban a platán, illetve helyenként még a nyír, a tölgy, valamint az eperfafélék virágpora lehet jelen közepes mennyiségben, magas koncentrációt azonban az elkövetkező napokban valószínűleg nem érnek el, mivel változékony, gyakran csapadékos időre kell számítani. A kőris, a fűz, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenkoncentrációja is várhatóan alacsony marad. Előfordulhat még a nyárfa, a bükk, a dió, valamint a pázsitfűfélék pollenjéből is kisebb mennyiség a levegőben. A kültéri allergén gombák koncentrációja jellemzően alacsony.

Európa nyugati partvidékének közelében frontrendszer húzódik. Egyelőre hatása csupán a Brit-szigetek térségében érvényesül, ott erősen felhős az ég, és a hőmérséklet csúcsértéke nem emelkedik 15 fok fölé. A kontinensen 15, illetve 10 fok alatti maximum-hőmérséklet még a Skandináv-félsziget északi felén van, és hideg levegő halad északkeleten az Ural előterében is.

A szárazföld legnagyobb részén azonban az ilyenkor szokásosnál enyhébb az idő; délutánra a legtöbb helyen 17 és 24 fok közé melegszik fel a levegő. A jelentős időjárás-változást hozó időjárási frontok a szárazföld középső területeit elkerülik, az ott elhelyezkedő sekély ciklonális mezőben erőteljes a nappali gomolyfelhő-képződés, és zápor, helyenként zivatar is kialakul. A Földközi-tenger déli medencéjében lévő ciklon csütörtökön kissé északabbra mozdul el, hatására a Kárpát-medencében holnap több lesz a felhő, és további csapadék valószínű.

Szerdán estig a záporok mellett néhol zivatar is várható. Legjobb feltételek északkeleten, az észak-magyarországi régióban mutatkoznak esetlegesen intenzívebb, lokálisan jelentősebb (25-30 mm-t elérő) csapadékot adó zivatar kialakulásához.

Csütörtökön a délkelet felől fejlődő csapadékmezőben szintén előfordulhat néhol zivatartevékenység. Legjobb eséllyel délután az Alföld délkeleti részén, a Körösök vidékén jelenhetnek meg zivatarok, melyek a nap további részében nyugat felé tovább fejlődnek.

Bár eseménydús, mozgalmas időjárásra van kilátás, erős lehűlést okozó hidegfront előreláthatólag nem ér el bennünket, a jelenlegi előrejelzések szerint tehát egyelőre nem fenyegeti késő tavaszi fagy az erre érzékeny növényeket. Az aktuális munkákat ugyan többször megzavarhatják, átmenetileg akadályozhatják a záporok, zivatarok, a növényfejlődés, az elvetett magok kelése szempontjából azonban fontos a csapadék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.