Kiadta a figyelmeztetést a meteorológiai szolgálat

Lassan megszűnik a hidegfronti hatás, de a változékony idő sokaknál ingerlékenységet válthat ki.

2014. 04. 15. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megyére, valamint Budapestre adták ki a talaj menti fagy miatti figyelmeztetést. Vas és Zala megyére a viharos szél miatt adtak ki elsőfokú figyelmeztetést.

Az erőteljes gomolyfelhő-képződésből eleinte nagyobb eséllyel a Dunántúlon és az északkeleti, keleti megyékben alakulnak ki záporok, utóbbi tájakon zivatarok is. Az intenzívebb záporokat jég-, illetve hódara kíséri. Éjszaka átmenetileg egyre többfelé kiderül az ég.

Szerdán a napsütés mellett hozzávetőleg a Szécsény–Budapest–Pécs-vonalban képződik több gomolyfelhő, és főként arrafelé számíthatunk záporokra, egy-egy zivatarra. Ugyanakkor az Alföld fölé zártabb, réteges felhőzet is sodródik, amelyből a délkeleti, keleti határ közelében alakulhat ki néhol gyenge eső.

Az északnyugati, szerdán északira, északkeletire forduló szél nagy területen megerősödik, a Nyugat-Dunántúlon és az északkeleti határ közelében olykor viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és 6 fok között alakul, de az Északi-középhegység völgyeiben ennél néhány fokkal hidegebb időre van kilátás. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 11 és 16 fok között várható.

Észak- és Közép-Európa felett markáns magassági teknő, a talaj közelében pedig a hozzá tartozó nagy kiterjedésű ciklonális mező alakítja az időjárást. Emiatt térben és időben is gyakran változik a felhőzet, és több helyen fordul elő eső, záporeső, Skandináviában és a magasabb tájakon hózáporok is kialakulnak. A Brit-szigetek feletti középponttal anticiklon helyezkedik el Északnyugat-Európában.

A leszálló légmozgásnak köszönhetően a szárazföld nyugati tájain általában napos, csendes, eseménytelen az idő, csupán a magasnyomás peremén – főként az Ibériai-félszigeten – több a felhő, de számottevő csapadékról nem érkezik jelentés. A hőmérséklet csúcsértéke hozzávetőleg a kontinens északi felén jellemzően 5 és 14 fok között alakul. Dél felé haladva nagyrészt 15-24 fokot mérnek. A legmelegebb a Mediterráneum nyugati részében van, ahol a délutáni órákban nem ritka a 25-28 fok sem. A Kárpát-medence időjárását szerda estig a fentebb említett magassági teknő határozza meg.

Kedden főként az Alföldön, az Északi-középhegységben helyenként jég- és hódarával is kísért záporok, zivatarok kialakulása valószínű. Legjobb eséllyel Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyékben és a határos területeken alakulnak ki zivatarok. Zivatart viharos, 60 km/h feletti szél is kísérhet. A magasabban fekvő, hegyvidéki tájakon hózápor is előfordulhat. Estig a Dunántúlon az északnyugati szelet kísérő legerősebb széllökések 60-65 km/h körül alakulhatnak, éjszakára valamelyest mérséklődhet a szél.

Szerdára virradó éjszaka a talaj mentén főként ország középső és keleti részén több helyen is fagypont köré csökkenhet a hőmérséklet. Napközben nyugaton, illetve helyenként északkeleten és az Alföldön is viharossá fokozódik az északi, északkeleti szél. 70 km/h-t elérő széllökések elsősorban nyugaton fordulhatnak elő. Délután – legjobb eséllyel a Dunántúl keleti felében és a Duna vonalában – a záporok mellett esetleg zivatarok is kialakulhatnak, néhol jégdarával, 60 km/h-t elérő széllel.

Eleinte erősen és gyengébben felhős területek és időszakok egyaránt lesznek, főként délen és keleten várható eső, zápor, majd gyakran erősen megnövekszik a felhőzet, és többfelé alakul ki csapadék. Jelentős mennyiségű, legalább napi 5 milliméter csapadék az ország területének 30 százalékán lehet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet eleinte 2 és 7, majd 6 és 11 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet kezdetben 11 és 17, később 14 és 22 fok között várható.

Lassanként megszűnik a hidegfronti hatás, de a különösen érzékenyeknél még előfordulhat fejfájás, migrén, szédülés, illetve vérnyomás-ingadozás. A reumatikus fájdalmak, valamint az ízületi panaszok erősebbek lehetnek, a szeles, változékony idő sokaknál ingerlékenységet is kiválthat. Figyeljünk az öltözködésre is, az átlagosnál hűvösebb időre van kilátás.

Az északkeleti országrészben előforduló záporok kedden egy úgynevezett összeáramlási zónában fejlődtek. Gyakori, hogy hidegfrontok átvonulását követő napon északkeleten szélcsendesebb zóna alakul ki, ez az Északi-Kárpátok szélárnyékos területének tekinthető. A terület feletti légtömeget kevésbé tudja kicserélni az átvonuló hidegfront, így nagyobb nedvességtartalom és magasabb hőmérséklet marad vissza. Az áramlás részben megkerüli a Kárpátok vonulatait, ami az említett szélárnyékos térségben össze- és föláramlást hoz létre. Az említett hatások kedvező feltételeket teremtenek záporok, zivatarok kialakulásának az ilyen időjárási helyzetekben.

A vezető áramlás irányának változásával párhuzamosan a hazánkat körülvevő magasabb hegységek szélárnyékos zónái is áthelyeződnek. Szerdán az északkeletire forduló áramlásban az Északi-Kárpátoknak köszönhető összeáramlási zóna várhatóan a Nógrád–Budapest–Baranya-sávban lesz jelen. A megnövekvő gomolyfelhőzetből itt lesznek leginkább kedvező feltételek záporok, esetleg zivatar kialakulásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.