Ma sem ússzuk meg az esőt

A Dunántúlon lehetnek még 70 kilométer/órát meghaladó széllökések. Az ország nagy részén sok csapadékra figyelmeztetnek.

PR
2014. 05. 16. 4:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI-hez eljuttatott, péntek éjfélig szóló veszélyjelzés szerint a nap folyamán Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Vas, Veszprém és Zala megyében lehetnek még 70 kilométer/órát meghaladó széllökések. Emiatt ezeken a területeken elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.

Az ország tizenhárom megyéjében és a fővárosban a várható jelentős eső, illetve felhőszakadás miatt van érvényben figyelmeztetés. Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyére másodfokú figyelmeztetést adtak ki, mivel itt 24 óra alatt több mint 30 milliméter csapadék hullhat. A nap folyamán ugyancsak sok esőre lehet számítani Baranya, Fejér, Komárom-Esztergom, Somogy, Tolna, Vas és Zala megyében is.

Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád és Pest megyében, valamint a fővárosban felhőszakadás miatt van érvényben elsőfokú figyelmeztetés, ami azt jelenti, hogy ezeken a területeken egy-egy intenzív záporból, zivatarból rövid idő alatt eshet le 25-30 milliméternél is több csapadék.

Az előrejelzés szerint pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon 10 és 16, másutt 15 és 21 Celsius-fok között alakul. Késő estére 9 és 16 fok közé csökken a hőmérséklet.

A ciklon érkezése óta csütörtök estig több helyen 60 milliméternél is több eső hullott, és a meteorológiai szolgálat több mérőállomásán is mértek 100 kilométer/óránál erősebb szelet, a Kab-hegyen 148,3 kilométer/órás széllökést rögzítettek. Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön késő este az MTI-hez eljuttatott összegzése szerint az ország északkeleti részén mért legerősebb széllökések is meghaladták néhol a 90 kilométer/órát: Edelényben és Baskón 96,5 kilométer/órás széllökést is mértek.

A kedden kialakult ciklon csütörtök estig a legerősebb szelet a Dunántúlon okozta. 100 kilométer/órát meghaladó széllökéseket mértek például Homokszentgyörgyön, Siófokon, Nemeskisfaludon, Sopron Kurucdombon. Sármelléken és Nagykutason 110 kilométer/óra körüli, Fonyódon 116,3 kilométer/órás, Balatonőszödön 126,7 kilométer/órás széllökést is rögzítettek. A legerősebb széllökést a Kab-hegyen mérték (148,3 kilométer/óra).

Csütörtök és péntek reggel között több mint negyvenszer riasztották a tűzoltóság munkatársait Csongrád megyében a vihar okozta károk miatt – tájékoztatta a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-t.

Molnár Krisztina elmondta, hogy leginkább járdákra, úttestekre dőlt fáknál, leszakadt ágaknál kellett a kiérkező egységeknek segítséget nyújtaniuk.

A csúszós úttestek, felázott útszegélyek nehezítették a közlekedést is. Csongrád megyében három esetben kellett árokba csúszott autót menteni. Az egyik helyszínen, Sándorfalván ketten könnyebben megsérültek – közölte a szóvivő.

A Balaton déli partján már nincs szükség megerősített védelemre, az áramszolgáltatást az érintett fogyasztói helyek háromnegyedén helyreállították, éjszaka nem történt rendkívüli esemény az időjárással összefüggésben – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője péntek reggel az MTI-vel.

Hajdu Márton beszámolt arról, hogy az országon átvonuló vihar kezdete óta több mint 1800 esetben kellett beavatkoznia a tűzoltóknak, jellemzően a viharos erejű szél okozta kidöntött fák, leszakadt vezetékek, közúti, vasúti forgalmi akadály miatt. Emellett csaknem 200 lakóépületet és mintegy 60 közintézményt rongált meg a szél.
A medréből kilépő Balaton miatt csütörtökön meg kellett erősíteni a védekezést Siófokon, Zamárdiban, Balatonlellén, Balatonbogláron, Fonyódon, Balatonfenyvesen és Balatonmáriafürdőn. Az éjszaka már ahol lehetett, a felgyülemlett vizet visszajuttatták a tómederbe. Reggel már nem volt szükség megerősített védekezésre. Összesen mintegy 750 ingatlant veszélyeztetett a víz, csaknem 11 ezer homokzsákot építettek be.

A szóvivő arról is beszámolt, hogy a Somogy megyei Szennán és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szendrőn tűzfalat döntött ki a szél, az előbbi településen kettő, az utóbbin 11 embernek kellett emiatt elhagynia az otthonát. Emellett Tiszavasváriban az iskola megrongálódott kéménye miatt veszélyes, Tornanádaskán pedig a 26 lakóépület életveszélyessé vált tetőszerkezete miatt továbbra sem költözhetnek vissza a lakók.

Hajdu Márton közlése szerint csütörtök este még 20 ezer fogyasztóhelyen szünetelt az áramszolgáltatás, ez a szám

péntek hajnalra ötezerre csökkent, bár kisebb zavarok továbbra is előfordulhatnak az ország nyugati felén.
Az időjárással összefüggésben összesen öt útlezárás volt az ország nyugati részében: főként kidőlt fák miatt, de a Rába áradása miatt is volt lezárás Vas megyében. Siófok és Fonyód között még péntek reggel sem közlekedhettek a vonatok.

Pénteken az időjárás-előrejelzésnek megfelelően arra számítanak, hogy az ország nyugati felében még mindig lehet viharos erejű szél vagy széllökés, ami érintheti a Dunántúli-középhegységet, a Balatont, Vas, Veszprém és Zala megyét. Az ország többi részén, ahogy enyhül az idő, valószínűleg csökkenni fog a bejelentések száma – mondta a szóvivő, hozzátéve: itt előfordulhat, hogy a csapadékvíz jelent majd problémát, ha a vihar által leszaggatott ágak és egyéb törmelék eldugítja, eltömíti a csatornákat, ereszeket.

A viharos szél következtében Zalában még 1300 fogyasztónál szünetel az áramszolgáltatás – közölte pénteken a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Csütörtökön 189 helyszínen volt szükség a zalai tűzoltók munkájára, legtöbb esetben kifordult vagy megdőlt fákat kellett eltávolítaniuk.

A szél több épület tetőszerkezetét is megbontotta, köztük benzinkút, áruház is volt, de Letenyén egy családi ház homlokzati tűzfala is kidőlt. A vihar több helyütt okozott kisebb-nagyobb károkat, járművek is megrongálódtak, de személyi sérülés sehol sem történt.

A közúti és vasúti közlekedésben kialakult fennakadások mellett a megye több településén áramkimaradások is voltak a vezetékeket leszakító fák és faágak miatt. Az áramszolgáltató a hibák kijavításán folyamatosan dolgozik, Zalában péntek reggel mintegy 1300 fogyasztónál nem volt áram.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.