Már csak pár napot kell kibírni, és jön a 30 fokos meleg

Szombaton és vasárnap még vonul felettünk a viharokkal kísért ciklon.

2014. 05. 16. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kárpát-medence fölött van annak a mediterrán ciklonnak a középpontja, amely már napok óta meghatározza kontinensünk déli, délkeleti régiójának időjárását. A ciklon területén jobbára borult az ég, nagy területen hull jelentős csapadék: az Alpok északi lejtőin, az Északi-Kárpátokban, valamint a Szudéták területén 20-30, néhol pedig 50 millimétert is meghaladó csapadékot mértek.

A Brit-szigetek térségében anticiklon található, amely északkeleti irányban hosszan elnyúlik, csak a skandináv államok területén zajlik ciklontevékenység, ott felhős az ég és esik az eső. A 60. szélességi körtől északra hajnalban még előfordul gyenge fagy, napközben pedig 8 és 14 fok közé melegszik fel a levegő.

A kontinens nagy részén 14-20 fokos maximum-hőmérséklet a jellemző, de a Fekete-tengertől északra nyári az idő, 25-29 fokot mérnek, az Ibériai-félszigeten pedig néhol a 30 fokot is meghaladja a csúcshőmérséklet. A Kárpát-medence időjárását szombat estig a gyengülő, töltődő mediterrán ciklon alakítja, záporok, zivatarok továbbra is lehetnek.

Szombaton több-kevesebb napsütésre, erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, az északnyugati területek kivételével több helyen alakulnak ki intenzív záporok, zivatarok, helyenként felhőszakadás is lehet.

A Dunántúl északnyugati felében olykor erős lehet az északnyugati szél. Másutt mérsékelt, illetve élénk délnyugati szélre számíthatunk. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 5 és 11 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon 14 és 18, másutt 18 és 22 fok között várható.

A Dunántúl nyugati és középső részén a viharos, 60-85 km/h-s északi, északnyugati szél péntek este fokozatosan mérséklődik. Az északon lokálisan nagyobb csapadékot okozó zivatarok is megszűnnek. A Dunántúlon ma éjfélig további 10-20 milliméter, az Alpokalján és a Bakonyban 30-40 milliméter csapadék várható. Hajnalban az Alföldön foltokban köd képződhet, amely szombat délelőtt gyorsan feloszlik.

Szombaton a déli óráktól – az északnyugati megyéket leszámítva – több helyen alakulhatnak ki zivatarok, amelyeket lokálisan felhőszakadás (20-30 milliméter fölötti csapadék), átmenetileg viharos (60-70 kilométer/órás) széllökés, egy-egy helyen jégeső – 2 centiméter alatti jégmérettel – kísérhet.

A meteorológiai szolgálat szombatra Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Pest megyére, valamint a fővárosra adott ki elsőfokú figyelmeztetést a felhőszakadás veszélye miatt. Ezeken a területeken szombaton az intenzív záporokból, zivatarokból rövid idő alatt 25-30 milliméternél is több csapadék hullhat.

 

Vasárnap már hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, de még több helyen alakulhat ki zápor, néhol zivatar. A jövő hét elején már országszerte sok lesz a napsütés, kezdetben elszórtan, néhol zápor, esetleg zivatar kialakulhat.

Jelentős mennyiségű (legalább napi 5 milliméter) csapadék kezdetben az ország területének 20 százalékán lehet.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet eleinte 6 és 12, majd 8 és 14 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet a kezdeti 17-22 fokról az időszak végére 23-28 fok közé emelkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.