Igazi nyári hétvége: 30 fok árnyékban

Megérkezett a nyár és vele a hőség: a csúcshőmérséklet akár 30-31 fok is lehet.

2014. 06. 07. 8:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túlnyomóan napos időre számíthatunk gomolyfelhőkkel. Csapadék nem valószínű. Az északi, északkeleti szél a Tiszántúlon többfelé megélénkül. A hőmérséklet délután 27 és 31 fok között alakul. Késő estére 18, 23 fokig hűl le a levegő.

Orvosmeteorológiai szempontból: fronthatás nem várható, a napos, meleg idő általában kedvezően hat közérzetünkre, hangulatunkra. A dél körüli órákban nagyon erős lesz az UV-B sugárzás.

Gyenge (0-10 km/h), legfeljebb időnként mérsékelt (15-20 km/h) lesz a változó irányú szél. Napos idő várható kevés gomolyfelhővel, csapadék nélkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27, 28, a késő esti 21, 22 fok körül alakul.

A Balaton Siófoknál 20, a Velencei-tó Agárdnál 22 fokos.
Balaton nyugati medence: a jelzőrendszer alapon van,
Balaton középső medence: a jelzőrendszer alapon van,
Balaton keleti medence: a jelzőrendszer alapon van,
Velencei-tó: a jelzőrendszer alapon van.

Az időjárás-előrejelző modellek számításai alapján már napok óta jelezzük, hogy az előttünk álló hosszú hétvégén igazi nyári, meleg idő várható, sok napsütéssel. A hőmérsékleti maximum több fokkal a sokévi átlag fölött alakul. A hét utolsó és a jövő hét első napjaiban meleg, csapadékmentes időre számíthatunk, egyre több helyen 30 fokot elérő, illetve meghaladó hőmérséklettel. Bár a melegrekord várhatóan nem dől meg (a június 8-i csúcsot Kaposvár tartja 36,0 fokkal, amit 1945-ben mértek), de a hétvége 2014 első igazi nyári hétvégéjének ígérkezik.

Június 8-a, Medárd napja egyébként a népi időjárási megfigyelések egyik nevezetes dátuma. „Ha Medárdkor esik, akkor 40 napig esik” – tartja a néphit. Salamon Lászlóné a népi időjárási szabályok statisztikai vizsgálata alapján a 80-as évek elején megállapította: „Amennyiben Medárd körül csapadékos az idő, úgy 74%-os valószínűséggel követi ezt az átlagosnál csapadékosabb periódus.” (Légkör, 1982/4.)

Az éghajlati atlaszok tanúsága szerint is június az egyik legcsapadékosabb hónap hazánkban. Ilyenkor a gyakori délnyugati, délkeleti áramlás a Földközi-tenger középső, illetve keleti medencéjéből meleg, nedves levegőt szállít a Kárpát-medencébe, biztosítva a csapadékképződés nedvességi feltételeit.

Az idén – legalább is a jelenlegi számítások szerint – Medárd környékén száraz idő várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.