Gőzgépen utazik a Karikabu Monguz gorillája

Öt arc, öt ízlés. A Karikabu Monguz most épp a Gőzgép Gorillájával hasít. Ep-premier.

Balogh Roland
2015. 10. 30. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél éve sem pörögnek, de már a negyedik kislemezükkel rukkoltak elő a Karikabu Monguz fiai. Ezúttal egy több szempontból is igen merész formavilággal és címmel dobták be a cuccot a közbe: Gőzgép Gorilla.

Mielőtt persze kivesézném itt, és Balogh Dániel basszeros, illetve Mátray Csanád gitáros nagyon izgi genezissel ruházná fel a három dalt, érdemes egy finom kéziféket húzni. Egyrészt ne feledkezzünk meg a teljes felállásról: Borbíró András (ének, billentyű), Illy Tamás (szájharmonika) és Ferenczi Zsolt (dob) alkotja még a bandát. Másrészt az ep-borító, illetve az egész vizuális világ nekem, és talán sok mindenkinek, első blikkre a blurös Damon Albarn fémjelezte Gorillaz hangulatvilágát idézi.

No pont ez az, hogy nem az.

„Utólag villant be: lehet, hogy Gorillaz-epigonnak tűnhet, de nagyon nem az volt a cél”

– mesélték a tagok.

Ha pedig mindenképp párhuzamot akar valaki húzni, szerintük annyiban van benne igazság, hogy a brit csapathoz hasonlóan ők sem igazán szeretnek képileg, fotóügyileg megjelenni.

„Az induláskor az volt a koncepció, hogy rajzolt vizuális világunk legyen. A fényképeket sokszor klisékkel tűzdelt, elcsépelt vonalnak tartjuk, a rajzolt univerzum viszont tök egyedi tud lenni!”

A Gőzgép ep borítóját amúgy az elmúlt évek egyik legígéretesebb magyar képregényötletének tartott, A hegy munkacímen futó, épp a megvalósítás előtt álló sorozatban is érdekelt Pintér Márk rajzolta. Nem akármilyen darab, az tuti. Szerintem Albarn papiék is megnyalnák a 3D-s ujjukat érte. (Apropó Albarn, így zárójelben, az A38 hajón a skacok épp azzal a Songhoy Blueszal játszottak, amelyet amúgy Damon barátunk fedezett fel és indított el a pályán, tehát minden szinten döbbenetes az összefonódás, hehe!)

A zenének, aki már elbotorkált a lejátszás gomb megnyomásáig, és eljutottak legalább a középfüléig az első hangjegyek, akarom mondani, az első rezdülések, az egy tizedmásodperc alatt érzi, tényleg semmi köze nincs ennek ahhoz. „Kezdetben nagyon prosztó garázs-rockot akartunk, ám rájöttünk, valahogy nem fog működni, így ez lett belőle” – adott ízelítőt a gyorstalpaló stílusfejlődésről Dani.

Tényleg, alapkérdés. Most pedig már főleg. Akkor ez a gorilla nem az a gorilla?

„Ez az egész az énekesünk, Andris életérzése, amolyan Tom Waits-utózönge a disszonáns zongora miatt.”

Mint megtudtam, a téma elég régen ott ólálkodott körülöttük, sokszor neki is akartak feküdni a dal megírásának, végül most állt össze, s a zongorahangzásból jött maga a „mitikus lény”. Az anyag érdekessége az utolsó dal, az Üzemen kívül, amely félig-meddig véletlenül került fel az eredetileg kétszámosra tervezett korongra.

„Dolgoztunk a stúdióban, szerettünk volna még valamit felvenni, így a dal – először még név nélkül – tulajdonképpen akkor született meg egy riffből” – mesélte Csanád. Hozzátette, hogy a másik két szám már hónapokkal korábban megvolt, azokat olykor egy-egy élőn el is tolták.

Ezúttal magyar nyelvű szövegekkel támadnak, de mint mondták, nem tették le a garast sem a magyar, sem az angol nyelvű anyagok mellett. Az egész Andrison múlik, ő felel a szóforgatagért. Hogy mit hoz a jövő? Talán egy esetleges külföldi turnét? Majd elválik.

Addig is itt ez a november 12-ei koncert az Alcatrazban, ahol mindenki élőben is megcsodálhatja a Gőzgép Gorilla fogaskerekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.