Nincs itt semmi lacafaca!

Másfél óra alatt vették fel legújabb albumukat a Luauna fiai! Itt a Könnyebb idők.

Balogh Roland
2016. 03. 14. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valahogy mostanság egyre többször az 1990-es évek garázshangulatába botlok. Ez egy gyors morfondírozás után két dolgot jelenthet: öregszem, s azok az évek a mából nézve pont olyan távolságba jutottak, mint akkor volt tőlük a The Doors korszaka.

Félelmetes, de ez van. Akkor vagy a „nagyon trendi” grunge muzsikán pörgött mindenki, vagy a totál elszállós elmebajban utazott, netán a 70–80-as években olvadt el. No, most úgy tűnik, hogy ha az agyonnyomatott eklektikus-pszichedelikus rockzenét szeretné valaki megfűszerezni, akkor a húsz évvel ezelőtti garázsok mélyéről szerez magának némi gumibogyó szörpöt.

Nos, valami ilyesmit hozott el most a Luauna is. A zenekar legújabb, Könnyebb idők munkacímen itt, az Ígéretes titánokon érkező hétszámos korongja pont oda nyúl vissza, ahol én a komplett gimis koromat eltöltöttem: a 70-es évek látomásos rockjából táplálkozó teljesen eklektikus, elborult, a posztmodern performanszokkal megspékelt pincekoncertek világába.

A Kránitz Róbert (basszusgitár), Iklódi Tamás (dobok) és Csatáry Ádám (gitár, ének) fémjelezte triónak külön piros pont jár azért, amiért a hangzás egy az egyben az élők világát idézi, annak minden botlásával, apróbb elcsúszásával.

Amúgy a személyes kedvencem a lemez utolsó két dala, a Montmartre és a címadó Könnyebb idők. Ezekben pont kijönnek azok a kontúrok nélküli, picit elszállós gitártémák, amiket kifejezetten bírok az eklektikában. Ha pedig gitár, a 7 perc 33 másodperces Könnyebb idők húrcibálását az elejétől a végéig élvezem. A zárás remek, a rádiószerkesztők 99,9 százalékát meg úgyis csak a popmocsok érdekli, szóval, a hossz pont így jó, ahogy van! (Mondjuk, talán én ezt az utolsó két számot az elejére tettem volna, no de ízlések és pofonok.)

Jöjjön hát akkor az új anyag! S miközben elindítjátok a lejátszási listát, a hajtás után Csatáry Ádámot faggatom koncepcióról, a felvétel kulisszatitkairól s a csapat terveiről. Hajrá, lehet tovább olvasni!

– Az egész lemez hangzása a 90-es évek eklektikus zenei performanszait idézi. Ez mennyire volt tudatos? Illetve mondjuk cél-e az, hogy a korongon feltűnő dalok nagyjából úgy szóljanak, mint egy koncerten?
– Elsődleges cél az volt, hogy egyben játsszuk fel a dalokat a lemezre, ugyanúgy mint az első albumon (Édes kényszer), viszont egyúttal meg akartuk ugrani a magunknak állított mércét minden szempontból. Szerettük volna, hogy baromi sok energia tóduljon az ember arcába, ahogy a dalokat hallgatja.

– Egy picit ezen a vonalon maradva az éneket nem cifráztátok, nem effekteltétek túl. Ez is egyfajta tudatos koncepció részeként értelmezhető?
– Igen, teljesen tudatos volt, hogy a magyar dalszövegek elsőre érthetőek legyenek, még akkor is, ha a mondanivaló kicsit meg lett csavarva pár helyen.

– A korong kétségkívül legerősebb darabja az album címadója, a Könnyebb idők. Még úgy is, hogy 7 perc 33 másodperces dalról van szó. A számokat hogyan válogattátok, pakoltátok össze? Volt vonalvezetése, íve az egésznek, vagy végül így állt össze a dolog?
– Amellett, hogy a dalok nagy része, mint ötlet, már megvolt az első lemez idején is, folyamatos dzsemmelések során kaptak végleges verziót. Ehhez mérten viszont érdekesnek tűnhet, hogy a Montmartre című számunkat a stúdió előtt egy nappal sikerült megfejteni. A koncepcióval kapcsolatban azzal álltam elő, még a dalírás elején, hogy stílusában hét különböző szám kapjon helyet, hogy ténylegesen menjünk el a garázsosabb, rockosabb témáktól a popon keresztül a pszichedéliáig.

– Mennyi idő alatt pakoltátok össze az egészet? Sokat kellett szöszmötölnötök, vagy ment minden, mint a karikacsapás?
– A stúdiózás maga, a szokásos mikrofonozgatáson és finomhangoláson kívül, összesen másfél óra alatt lement – és ezzel a számmal most nem vicceltünk. Ebben nagy segítségünkre volt Bánházi Gábor, aki a szakértelmével még kerekebbé tette az egész hangzást minden szempontból. Köszi neki innen is!

– Mik a tervek most, hogy kijött a korong? Merre van lehetőségetek megfuttatni az anyagot, s lesz-e mondjuk majd klip valamelyik dalból?
– Először szeretnénk bemutatni március 17-én a G3 színpadán a nagyközönségnek, valamint úgy tűnik, hogy pár nagyobb várost is meg tudunk majd látogatni Budapesten kívül. Ezen felül minimum egy klipet még tavasszal össze szeretnénk hozni. Nyáron újból nekiállunk a dalírásnak, hiszen már most van jó pár ötlet, amivel tovább feszegetnénk a határokat.

További érdekességekért érdemes követni a rovatunk Facebook-, Tumblr- és Instagram-profiljait is. Csak semmi trendcsinálás: hallgassatok menő magyar feltörekvőket!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.