„Meg kell adni a lehetőséget a feltörekvőknek!”

Indul a fesztiválszezon. De vajon mik a trendek? Erről faggattuk új sorozatunk EFOTT-os zsűritagját.

Balogh Roland
2016. 04. 08. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 13-án, szerdán indul zenei rovatunk, az Ígéretes titánok és az EFOTT közös, élő, ingyenes koncertsorozata a budapesti Közgarden egyetemi klubban, amelynek végén a Titánok mezében egy zenekar is fellép majd az idén a Velencei-tó partján megrendezésre kerülő fesztiválon.

Ennek apropóján ültem le beszélgetni az új sorozatunk egyik zsűritagjával, Cseh Attilával, az EFOTT programszervezési munkatársával. Ha pedig már így esett, jól ki is faggattam a fesztiváltrendekről, illetve számos, a nyári magyar mustrákat övező városi legendákról, mint például tényleg lehetetlenség-e bekerülnie egy feltörekvő bandának egy-egy ilyen rendezvényre, vagy épp igaz-e, sok fesztivál a füle botját se mozdítja, hogy új arcoknak lehetőséget adjon.

Ez tényleg egy izgi beszélgetés lett, amit nem csak a feltörekvő ifjoncoknak ajánlok!

Az idei a nyolcadik évadod az EFOTT-nál, és nem egy hasonló sorozatot csináltál már végig. Mi az, amire leginkább figyelsz egy-egy zenekar esetében? Mik azok a kritériumok, amelyek alapján azt lehet mondani egy bandára, hogy az bizony fesztivál kompatibilis?
– Elöljáróban annyit, hogy az első tehetségkutatót még 2011-ben rendeztük meg a szolnoki EFOTT-on. Számomra a legfontosabb dolog, hogy a zenekarok szeressék azt, amit csinálnak. Legyen összetartás a csapatban és élvezzék a zenét. Szerintem, ha ez hiányzik egy zenekarban, akkor nagyon nehezen tudnak előre lépni. Mivel ez egy tehetségkutató, ezért amatőr zenekarokat is szívesen várunk, olyanokat is, akik most próbálkoznak első fellépésükkel közönség előtt. Ha kritériumról beszélünk, megemlíthetünk egyet: ne féljenek a közönségtől, bátran játsszanak, adják önmagukat, mint a próbákon vagy barátaik előtt.

Sokszor nehéz dolga van az ítésznek, főleg, ha tehetséges, ám más-más stílusú bandák közül kell választani. Ilyenkor mi alapján döntesz?
– Szerencsésnek mondom magam, mivel én bármilyen zenei stílussal tudok azonosulni: a komolyzenétől az elektronikus zenét át egészen a kemény „hörgős” metál zenéig. Ha választani kell, akkor nálam nem a stílus dönt, hanem hogy az adott előadás mennyire van összerakva, mennyire van egyben a zene, mennyire játszik együtt a zenekar.

Egy picit a sokszínűségnél maradva, azt látni, hogy miközben mostanság Magyarországon is teljesen felpörgött a ’60-’70-es évek alapjaiból táplálkozó pszichedelikus rock, illetve annak elektronikusabb verziói, addig ez a trend – tisztelet a kivételnek – alig látszik a fesztiválok fellépő listáin. Ennek szerinted mi az oka?
– Én úgy gondolom, hogy ezek a stílusok még nem forrtak ki fesztiválokra teljesen. A köztudatban bent vannak, rajongótáborok is egyre nagyobb számban bukkannak fel, de még nem akkora ez a lufi, hogy kipukkadjon. Idővel meglátjuk, mit hoz a hazai és nemzetközi fesztiváltrend.

Azzal nem mondok újat, hogy a fesztiválok, mivel profitorientált vállalkozások, céljuk, hogy minél többet hozzanak ki a rendezvényeikből, ezért olyan előadókat akarnak, akik ezt hozzák nekik. Így Magyarországon nagyjából van száz zenekar, melyek végigturnézzák a szezont, s az éves rotáció alig 20 százalék. Sok fesztivál egyáltalán nem is kísérletezik új hangok felfedezésével, pedig megtehetnék. S miközben csak a már befutott bandákkal állnak szóba, addig visszafelé nulla menedzsmentfaktort, tudatos karrierépítési munkát érzek részükről. Miért? Győz a lustaság?
– Ha megnézzük a nagy fesztiválokat, lényegesen sok az átfedés a magyar zenekarok terén. Fontos, hogy mindegyik fesztivál más-más extrával bír. Az EFOTT például egy családias rendezvény, ahova a szoros baráti társaságok mennek le, hogy egy héten át szórakozzanak. Véleményem szerint egyre több fesztivál próbálkozik, hogy az új és fiatal tehetségeket bevonja, mivel a „trend” ezt követeli. A befutott bandák menedzsmentje igen eltérő. Vannak olyanok, akik tényleg kevesebbet foglalkoznak a zenekarral, de szerintem ez az esetek egyharmadában áll fenn.

Az EFOTT-nál ezzel hogy álltok?
– Minden évben közel 250-300 zenekar jelentkezik, hogy szívesen fellépne az EFOTT-on, azokon a zenekarokon kívül, akiket direktben keresünk meg. Mivel sajnos véges a fesztivál kapacitása is, így nem tudunk mindenkinek fellépést biztosítani. Már ötödik éve várjuk az amatőr bandákat minden évben (az utóbbi 3 évben már az amatőr dj-ket is), hogy a fesztiválos lehetőséget megadjuk nekik. Ezenfelül a Cseh Tamás Program is bekapcsolódott hozzánk, így több szálon is várjuk a tehetségeket.

Mennyire s miként engednél teret a feltörekvőknek fesztiválkörnyezetben? Van ideális arány a menők és az új hangok között?
– Véleményem szerint mindenképp meg kell adni a lehetőséget a feltörekvő zenekaroknak, ezzel motiválva a bandákat, hogy nem elérhetetlenek a célok. Ideális arány nincs, ezt mindenki maga dönti el, hogy mit tud az adott fesztivál programjába beleépíteni. A legjobb az lenne, ha mindenki tudna minimális esélyt adni a bandáknak.

Zárásképp, milyen ítész vagy? Zord, keménykedő? Netán árgus szemekkel figyelő s jegyzetelő? Mire számíthatnak a zenekarok?
– A fülemre hagyatkozom és a színpadképet vizsgálom. Szeretem látni, ha a színpadon a zenekar élvezi, amit csinál, és 100 százalékot belead a produkcióba. Bízom benne, hogy nagyszámú közönség is eljön, mert a közönség reakciójából is rengeteget le lehet szűrni.

Ne feledje senki, április 13-án, szerdán jön a Titánok az EFOTT-on, sorozatunk első, ingyenes élő koncertje a The Royal Freak Out, a Meteo és a Phineas Gage fellépésével a Közgardenben. Érdemes csatlakozni a Facebook-eseményünkhöz, ahol minden hasznos információt megosztunk, és ahol a közönség is beleszólhat, ki menjen zúzni a Velencei-tó partjára.

„Jupíííí!!! INGYENES Titánok ÉLŐ koncertturné ;) Csatlakozzatok az eseményhez, legyünk minél többen ;) /// Titans' FREE LIVE concert TOUR ;) JOIN the Revolution ;) w/ Közgarden & EFOTT <3

„További érdekességekért érdemes követni a rovatunk Facebook-, Tumblr- és Instagram-profilját is. Csak semmi trendcsinálás: hallgassatok menő magyar feltörekvőket!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.