Veszélyes, mikor az önkritika haraggal párosul

Meglehetősen furcsa érzés átélni, milyen elementáris haragot vált ki egy hároméves kislányból, ha nem sikerül valami.

Szabados Balázs
2013. 06. 20. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izabel újabb szintre lépett a cseperedésben, nagyjából másfél hónappal ezelőtt. Korábban nem csinált nagy ügyet abból, ha nem sikerült neki valami, hanem néhány próbálkozás után feladta, és inkább mással kezdett el foglalkozni. A dackorszak frusztráltsága és energiája korábban teljes mértékben rajtunk, szülőkön (néha a nagyszülőkön, rokonokon) csapódott le, azonban mostanra csemetém eljutott a lelki fejlődés azon fokára, mikor önmagára is képes haragudni. Ilyenkor nagyjából azt érzem, amit Obi-Wan Kenobi a Csillagok háborújában, mikor Luke Skywalkert a Dagobán megérinti a sötét erő. Lányom szemében ilyenkor az elkeseredettséget, a dühöt és a felháborodottságot vélem felfedezni, és mint tudjuk, egy jedinek óvakodnia kell ezektől az érzésektől.

Egyébként Izabel akkor is zabálnivaló, mikor durcás. Ilyenkor klasszikus mozdulattal keresztbe fonja karjait, leszegi a fejét, és lebiggyeszti az ajkait. Nehéz nevetés nélkül megállni, de muszáj, hiszen az ő szempontjából véresen komoly dologról van szó.

Az alapvető problémákat az jelenti, mikor Izabel valamit nem tud kivenni (például játékzsiráfot a műanyag kastélyból), kibogozni (táskának a pántja), lerajzolni vagy kinyitni (palacknak a kupakja). Ezt hamar a tudomásunkra hozza, ugyanis elkezd hangosan mérgelődni, majd mikor érdeklődünk, mi a baj, akkor ránk kiabál, hogy „Nem tudom kiszedni!”. Ekkor következik a gyermek megnyugtatása, majd szólunk neki, hogy legközelebb kérjen tőlünk segítséget, aztán megmutatjuk, hogyan kell megoldani a dolgot. A mérge szerencsére olyan gyorsan elillan, ahogy jött, mi, szülők pedig a félperces érzelmi hullámvasút hatására nézünk egymásra, mint borjú az új kapura.

Egy héttel ezelőtt történt. Izabellel rajzoltunk, és miután firkantottam neki egy egész állatszettet kutyástul, macskástul, elefántostul, megkértem, hogy rajzoljon ő is egy kutyát. Erre ő bizonytalanul rajzolt egy kört, majd rám nézett, hirtelen lecsapta a ceruzát az asztalra, keresztbe fonta a karját, és durcásan azt mondta: „Nem rajzolok kutyát! Nem tudok szépet, csak te tudsz szépet, az enyém nem jó!” Megjegyzem, Anikóval soha semmi negatív dolgot nem mondtunk kislányunk művészetére. Ettől függetlenül majd megszakadt a szívem, mert rájöttem, hogy a flancos rajzaimmal – melyek csak a gyerekszinthez képest tűnnek jónak – akarva-akaratlanul mércét állítottam neki, aminek ő meg is akar felelni. Drága kislányom érzi, hogy az ő kutyusa nem olyan pöpec, mint az enyém, pedig imádom a rajzait. Ezért miután leküzdtem a kifakadása miatt fojtogató szomorúságot, elmeséltem neki, hogy mikor kisfiú voltam, én is olyan állatokat pingáltam, mint ő, és hogy nekem is meg anyának is nagyon tetszenek a rajzai. Erre elmosolyodott, és készített nekem egy gyönyörű, amőba formájú ebet, hét lábbal

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.