Túl sok aranyuk miatt stresszelnek a norvégok

A norvégok egy, a Marshall-tervhez hasonló fontosságú támogatást terveznek a téli sportok művelői számára.

Lukács Csaba
2018. 02. 28. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes írás jelent meg a hétfői The New York Timesban: miközben Norvégia minden idők legjobb eredményét érte el a pjongcshangi téli olimpián (soha egyetlen nemzet sem nyert a téli játékokon 39 érmet, köztük 14 aranyat), az ötmilliós nemzeten belül most arról folyik vita, hogyan segítsenek a többi ország sportolóinak, hogy megszűnjön a norvég dominancia.

Attól tartanak ugyanis, hogy az éremhalmozás belterjességhez vezet, egyes sportágakban ugyanis taroltak a versenyzőik (tizennégy érmet sífutásban, hetet alpesi sízésben, hatot biatlonban, ötöt síugrásban és négyet gyorskorcsolyában szereztek). Úgy gondolják, a sok norvég győzelem miatt csökken a sportág iránti érdeklődés más országokban, ez pedig nemcsak az utánpótlás miatt aggasztó, hanem azért is, mert végzetes lehet a televíziós közvetítésekre – az emberek nem szeretnek olyan versenyt nézni, ahol nincs izgalom, az elsőséget a norvégok egymás között meccselik le. 

Ezt a félelmet igazolja a sífutószámok nézettsége is: 2011 óta (ekkor kezdődött a norvég dominancia) közel negyven százalékkal csökkent a televíziós közvetítések nézőinek száma, mondta Jurg Capol, a Nemzetközi Síszövetség marketingigazgatója, aki szerint minden az eredményekről szól – ha nincs siker egy ország sportolói számára, esik a nézettség. Egy 82 milliós nemzetnek, mint Németország, saját hősökre van szüksége, és ez egy ideje elmarad: a tavalyi finnországi világbajnokságon például az összes női számban, vagyis ötben norvég bajnokot avattak. Összesen 18 érmet vittek haza az északiak, többet, mint bárki más.

A megoldás is körvonalazódik: ahelyett, hogy visszafognák saját sportolóik teljesítményét, megtanítják a többi ország versenyzőit. Egy, a Marshall-tervhez hasonló fontosságú támogatást terveznek a téli sportok művelői számára. Hét éven keresztül rendszeresen meghívják a külföldi versenyzőket egyhetes norvég edzőtáborokba, és külön képzést kapnak a világkupákon részt vevő sportolók edzői, szintén a norvégok pénzén. 

„Megmutatjuk nekik, mi hogyan csináljuk” – nyilatkozta Erik Roste, a Norvég Síszövetség elnöke. Felelősséggel tartozunk a nemzetközi közösség iránt, ezért nyitnunk kell, és megosztani a tudásunkat.

Persze nehéz lesz felzárkóztatni a többi országot a tömegbázis nélkül – Norvégiában legalább ezer síklub működik, többségében önkéntes alapon megszervezve, állami támogatás nélkül. Ezek ontják a fiatal tehetségeket – ezen az olimpián robbant be például a 21 éves Johannes Klaebo, aki mindjárt három aranyat szerzett sífutásban. Ő kiváló futballista lehetett volna, de más sportágakban is tehetségesnek látták, de a sífutást választotta, mert az a legnépszerűbb az országban.

A mostani olimpián az is előfordult, hogy egy norvég sportoló megkönnyebbült attól, hogy csak harmadik lett. Marit Bjorgen eddig 13 érmet nyert a téli olimpiákon, most pedig egy bronzzal lett gazdagabb. A díjátadó ceremónia után azt nyilatkozta, jó volt látni az Amerikai Egyesült Államokat a dobogó legfelső fokán, a változatosság jó hatással van a sportra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.