Jelenleg az OTP 4500 lakás fejlesztését finanszírozza, ami több mint 100 lakásépítési projektet és összesen 110 milliárd forintnyi költséget jelent. A projektek között kisebb, 4-5 lakásos társasházak és jelentős, 200-300 lakásos beruházások egyaránt megtalálhatóak, az átlagos lakásszám 40 körüli. Ha ez a tendencia folytatódik, és figyelembe vesszük, hogy az OTP nagyjából minden ötödik-hatodik lakás építéséhez nyújt hitelt, akkor már látjuk is, hogyan lesz ebből évi 25 ezer új lakás – mondta el a cégcsoport keddi sajtótájékoztatóján Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Kifejtette, hogy a finanszírozás tehát nem lesz szűk, a bankok tudják hitelezni akár a fejlesztők alvállalkozóit is. Az építtetőktől előtörténettől függően 20-30 százalék saját erőt követelnek meg, és megelégszenek az ilyen arányú előértékesítéssel is. Ez ma, amikor az új lakások tervasztalokról kelnek el, nem probléma a fejlesztőknek.
A vezérigazgató-helyettes szerint az élénkülő kereslet miatt a fejlesztők egyre aktívabbak lesznek, így a bank szakértői már ebben az évben hozzávetőleg 40-50 milliárd forintnyi ingatlanfejlesztői hitel felvételére számítanak.
Alapul véve azt, hogy a csok keretében a három gyerekre igényelhető 10 millió forintos támogatás és 10 millió forintos kedvezményes hitel maximális összege az új építésű, 60 négyzetméternél nagyobb lakások esetén érhető el, ezért legnagyobb számban a nagyobb alapterületű lakások elterjedésére lehet számítani. Mivel a kereslet lassabb felfutása várható, és az építkezések technikai időszükséglete is jelentős, így a bank a nagyobb kínálat megjelenésére 2017 második felében számít. Wolf László kiemelte, hogy a fejlesztői érdeklődés növekedése már most látszik a lakásépítési engedélyek számában: a többéves csökkenő tendencia után 2015 végére már több mint 10 ezer új lakás építésére adtak engedélyt. Amíg ezeknek a lakásoknak az értékesítése elkezdődik, a még elérhető, csekély számú új építésű ingatlan fog gyors ütemben elkelni, és a lakóingatlanok árának minimális emelkedése várható.