Magasak a postai alapok díjai

A Diófa Alapkezelő 3,4 százalékos éves díjat is érvényesíthet a postán eladott termékeinél.

Wiedemann Tamás
2016. 04. 22. 4:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóval magasabb díjakat kell fizetniük a piacon megszokottnál azoknak, akik a postával közös céget működtető FHB-bankcsoport ingatlanbefektetéseiből szeretnének vásárolni. A postahivatalokban értékpapírszámlát nyitó ügyfelek ugyanis nem a 75 százalékban állami tulajdonban lévő postával szerződnek, hanem egy részben magántulajdonban álló vegyes vállalattal, a Magyar Posta Befektetési Zrt.-vel. (Ez a vállalkozás felerészben a posta és a Spéder Zoltán Fidesz-közeli nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó FHB Invest Kft. tulajdonában van.) E cég forgalmazza egyes postákon és takarékszövetkezetekben, illetve az FHB bankfiókjaiban a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap befektetési jegyeit. Ennek a befektetési portfóliónak a kezelője a Diófa Alapkezelő Zrt., ami már 100 százalékban a Spéder Zoltánhoz köthető FHB Jelzálogbank Nyrt. tulajdonában van. A Diófa Alapkezelő 3,4 százalékos éves díjat is érvényesíthet az ügyfeleknek, miközben más alapkezelők ennél olcsóbban dolgoznak.

A CIB Bank egyik ingatlanalapja 2,05 százalék, az OTP 1,75, míg az Erste egyik alapja 1,5 százalékos díjat számít fel. Meg is látszik a cég üzleti eredményében, hiszen 2014 végére 393 milliárd forintra emelkedett az alap nettó eszközértéke. A tavalyi évet 737,5 millió forintos adózott eredménnyel zárta a Diófa. Érdekes, hogy Lantos Csaba cége több mint öt százalékban tulajdonos a Diófában, miközben a Magyar Posta és az FHB Jelzálogbanknak is felügyelőbizottsági elnöke egy személyben. A Gazdasági Versenyhivatal honlapján közzétettek szerint a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap a közelmúltban gyarapodott egy budapesti plázával, az Europark ingatlanegyüttesével, de márciusban vette meg a Magyar Telekom Infoparkban található székházát is.

Ahogy lapunk korábban beszámolt róla, a Magyar Posta pénzügyi szolgáltatásai a jelenlegi szabályozás szerint nem esnek közbeszerzés hatálya alá, vagyis az állami hivatal bárkivel, akár verseny nélkül is leszerződhet. Az FHB-bankcsoport igen kedvelt partnernek számít a postán, ami nem lehet véletlen, hiszen Szarka Zsolt és több más postai vezető is az FHB-től igazolt át a postához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.