Mi okozza a legtöbb lakástüzet? Meg fog lepődni a válaszon!

Nem a karácsonyfa, de még csak nem is a bedugva felejtett vasaló a főbűnös.

Szabó Emese
2016. 04. 27. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakástüzek elég prózai ok miatt gyakoribbak ősszel és télen, illetve fordulnak elő többször azokban az években, amikor mostohább az időjárás: ilyenkor az emberek többet vannak otthon, kevesebbet a szabadban. Ez azért lényeges körülmény, mert a lángok az esetek 99 százalékában gondatlanság miatt csapnak fel, így az összefüggés egyértelmű: ha a tulajdonosok nem akarnak hidegben mászkálni, akkor többet főzőcskéznek és dohányoznak a saját otthonukban. Ezek a lakástüzek leggyakoribb okai között szerepelnek.

Mint Mukics Dániel tűzoltó őrnagytól, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivőjétől megtudtuk, tavaly összesen 6512 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat, a tűzesetek következtében pedig 598 ember sérült meg és 75 vesztette életét. Ismeretes az is, hogy a több mint 6500 kigyulladt lakásból csak tizennégyben volt tűzjelző készülék, pedig ez a 2000-3000 forintos szerkezet akár életet is menthet.

De hogy mivel gyújtjuk föl a leggyakrabban a lakást? A legtöbbször a gyertyákkal és a mécsesekkel bánunk óvatlanul, illetve a főzés során vagyunk gondatlanok. Emiatt messze vezeti a rangsort a nyílt láng használata, amely a lakástüzeknek a felét okozza.

Nagyon gyakoriak a kéménytüzek is, amelyeknek általában a kémény nem megfelelő műszaki állapota vagy éppen a nem megfelelő tüzelőanyag az oka. Családi házaknál ilyesmi felel a tüzek 20 százalékáért. A lángok ilyen esetekben amiatt csapnak fel, mert túl sok korom rakódik le a kéményben, majd az belobban. Utóbbira akkor különösen nagy az esély, ha valaki nedves fával vagy háztartási hulladékkal fűt: ezekből rengeteg korom képződik, ami a komolyabb befűtést követően pillanatok alatt felizzik, és nagy eséllyel belobban, maga a tűz pedig hamar átterjed a tetőszerkezetre.

„Tipikus példa, amikor valaki serpenyőben vagy fritőzben sütne rántott húst vagy sült krumplit, megcsörren a telefon, az olaj pedig ott marad a tűzhelyen. Márkafüggő, de maga az étolaj 300-310 fokos hőmérsékleten már lángra is kap, a házilagos oltási kísérletek pedig tovább tetőzik a bajt” – emeli ki Mukics. Mint mondja, komoly probléma, hogy a lángokat vízzel próbálják megfékezni, holott ez szigorúan tilos: a víz nehezebb az olajnál, így bekerül alá, miközben pedig érintkezik a forró serpenyővel és a több mint 300 fokos olajjal, gőzzé válik, az égő zsiradékot pedig gyakorlatilag kirobbantja az edényből. Innentől kezdve az olaj már nemcsak magában ég, hanem mindent meggyújt maga körül: a függönyt, a szekrényt és a közvetlenül mellette állók ruházatát. Emiatt a serpenyőben lángra kapó olajat nem vízzel kell oltani, hanem egyszerűen le kell takarni egy fedővel, alatta pedig el kell zárni a főzőlapot. Így az oxigén utánpótlása azonnal megszűnik, a tűz pedig magától kialszik.

A lakástüzek második leggyakoribb oka az elektromos eszközök meghibásodása. Ezek lehetnek hajszárítók, telefontöltők vagy bármi, ami elektromos. Nagyon fontos, hogy a nem használt eszközöket húzzuk ki a konnektorból, a lehető legrövidebb ideig tartsuk őket feszültség alatt. Az tehát tévhit, hogy a legnagyobb veszélyforrás a bedugva felejtett vasaló: nyilván ilyesmi is előfordul, de messze nem olyan arányban, amilyenben az ártalmatlannak gondolt, ám meghibásodott, konnektorban felejtett eszközök.

A dobogó harmadik fokán a fűtőeszközök, főző- és vízmelegítő berendezések állnak, ezek szintén gyakran okoznak tüzet. Ilyenkor a bajt maga a hőtermelés, a közvetlen hőhatás eredményezi: ha valaki pulcsit tereget a konvektorra, vagy éppen a kandalló közelében tárol gyúlékony anyagokat.

A lakástüzek negyedik leggyakoribb oka a dohányzás, amikor valaki az ágyban cigarettázva elszunnyad, vagy éppen a tévét bambulva ejti ki a kezéből a csikket. Ez okozza az ilyen balesetek öt százalékát.

A karácsonyfa és az adventi koszorúk okozta tüzek, amelyek a hírekbe gyakran bekerülnek, a lista végén kullognak: évente mindössze 50 körüli ilyen eset fordul elő. Ami persze nem jelenti azt, hogy az ilyesmivel a jövőben óvatlanul kellene bánni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.