A csokosokon híznak a lakásépítők

Drágábban juthatnak új otthonhoz a támogatottak, a szabályozás pedig érthetetlenül szigorú.

Hajdú Péter
2016. 05. 11. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érvényes szerződésünk van, mégsem kaphatjuk meg a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), mert a februári törvénymódosítás kivette a támogatható célok közül az osztatlan közös tulajdonon épülő házakat, mi pedig egy ilyen telken vásárolnánk meg egy ikerház felét – nyilatkozta lapunknak Kordás Csaba háromgyermekes családapa. – Az a veszély fenyeget, hogy elveszítjük a már befizetett kétmillió forint foglalót, mert április 29-ig nem tudtuk kifizetni a teljes vételárat.

– Kordásék esete nem egyedi, hiszen – bár nem reprezentatív a nyilvántartásunk – a nálunk jelentkezők közül minden második ügyfél hasonló gondokkal küszködik – magyarázta a helyzetet a Magyar Nemzetnek az IFLgazdaság.blog szakértője. Szarvas Norbert arról beszélt, hogy a tavaly decemberi csoktörvényben még támogatható célként szerepelt az osztatlan közös tulajdonban lévő telken épülő lakás, a februári módosításkor azonban kivették a sorból. A változtatás április végéig a bankok egy részének sem tűnt fel, ezért csak a minisztériumi figyelmeztetést követően tagadták meg az ilyen igények befogadását. A társasházzá alakulás megoldás lehetne, de szakértők szerint ez igen időigényes.

Balla Ákos, a Balla Ingatlanirodák ügyvezetője a Magyar Nemzetnek nyilatkozva az eset kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy elsősorban a vékonyabb pénztárcájúak számára jelent problémát az osztatlan közös tulajdonon épülő házra, lakásra vonatkozó támogatási tilalom. E családok jellemzően csak kisméretű, tovább nem osztható telken tudnak ikerházat építeni.

De más gondok is akadnak a csok körül. Gergely Péter, a Bankráció.hu elemzője szerint a törvény hatására lendületet kapott lakásépítők jó része még az előkészítésnél tart. A szigorú határidők is hátrányosak a támogatást igénylők számára, mert az adásvételi szerződéstől számított 120 napon belül a csok megkötéséhez szükséges minden dokumentumot – köztük a használatbavételi engedélyt – be kell nyújtani a támogatás elnyeréséhez. – A támogatásért folyamodó tehát csak a lakásértékesítési folyamat vége felé tud szerződni az ingatlanfejlesztővel a kívánt lakásra. Ez kedvezőtlen számára, mert a fejlesztők egészen más árat számolnak a fejlesztési folyamat elején, mint a kész lakások esetében.

A szabályozásnak ez a mozzanata az ingatlanfejlesztők malmára hajtja a vizet: a csokos vásárló drágábban jut a lakáshoz, s így a támogatás egy része indokolatlanul vándorol az ingatlanfejlesztők zsebébe. Érdekes, hogy éppen a támogatási rendszer megújítása idején kezdtek ingatlanfejlesztésbe kormányközeli vállalkozók. A kormányfő jó barátja, Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market-csoport egyik cége, a Property Market Kft. például 16,5 milliárd forint értékű hitelt kapott a Kopaszi-gát területének megvásárlásához az Eximbanktól. Elgondolkodtató, hogy ez a beruházás – amely 200 ezer négyzetméteres területével messze a legnagyobb lakásépítési program a fővárosban – lesz a Market első lakásfejlesztése. Minden bizonnyal jelentős összegű otthonteremtési támogatás landol majd a cégnél, hiszen a 120 napos határidő miatt szinte csak a kész és drága lakásokra szerződhetnek a támogatást igénylők. De szintén komolyan készül a lakásépítési fellendülésre a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Mészáros és Mészáros Kft., illetve a miniszterelnök vejének érdekeltségébe tartozó PBE Építő Kft. Eközben a Metrodom is bejelentette, hogy az FHB Bankkal közösen háromezer lakás építését tervezi az elkövetkező években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.