Drágább az albérlet

Aligha lesz változás addig, amíg nem lesz elég új lakás. Mutatjuk, miért.

Illés József
2016. 05. 13. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magas albérleti díjakkal lehet számolni a következő időszakban is. Az árak feltehetően a következő két évben is felfelé mozdulnak, és csak akkor kezdenek mérséklődni, ha nagy mennyiségben megjelennek a piacon az új lakások – nyilatkozta lapunknak a Duna House elemzési vezetője.

Rutai Gábor elmondta: az árnövekedés több okra vezethető vissza. Az egyik az, hogy a 2008-as gazdasági válságot követően 400-500 ezer vevő halasztotta el a lakásvásárlást, ők bérlőként megjelentek a lakáspiacon. Csakúgy, mint azok, akik nem tudták fizetni az egyre magasabb törlesztőrészleteiket, s ezért elvesztették a saját otthonukat és bérleménybe kényszerültek. Ugyancsak a keresleti oldalt növeli, hogy egyre többen költöznek vidékről a nagyobb városokba munkahelyszerzés reményében. Emellett megjelent a városokban a lakáshotel (airbnb) szolgáltatás is, amely keretében néhány napra vehető bérbe a kiadó lakás vagy szoba.

A lakásszállodák, amelyek különösen a turisták által kedvelt övezetekben terjedtek el, ugyancsak jelentősen felhajtották a bérleti díjakat. „Az elmúlt évek során egyes településeken akár meg is duplázódhattak az albérleti díjak. A fővárosban például – az ingatlan elhelyezkedésétől függően – egy 50-60 négyzetméteres lakás bérleti díja havi 80–160 ezer forint között mozoghat” – jegyezte meg a szakember.

Szakértői becslések szerint a lakáshotelek száma csak az elmúlt egy évben hozzávetőleg 70 százalékkal növekedett Magyarországon, s ilyen ingatlanoknak legalább a felét adózás nélkül adják ki a tulajdonosaik. A kormányzat az ingatlan-bérbeadás kifehérítése céljából elhatározta, hogy a jövőben átalányadózást vezet be a lakásbérlési piacon. A tervek szerint a jövő évtől valamennyi tulajdonosnak egységesen évi 1500 forint adót kell majd befizetnie minden kiadott négyzetméter után. Ez az intézkedés az elemzők szerint kétféle reakciót válthat ki a lakástulajdonosokból. Egyes bérbeadók tovább növelik majd a bérleti díjaikat, hogy áthárítsák az ügyfeleikre az új közterhet. Míg mások továbbra is feketén adják majd ki az ingatlanjaikat, hogy elkerüljék az adózást.

Az airbnb elterjedése másutt is kiváltotta a hatóságok közbelépését. Ez a bérbeadási mód Berlinben is jócskán megdrágította az albérleteket. Egy-két év alatt a duplájára, illetve a triplájára emelkednek az albérletek és ingatlanok árai a német fővárosban. Ezért a berlini városvezetés megtiltotta a lakáshotelek működtetését, s annak, aki nem tartja be az előírásokat, 100 ezer euróig terjedő bírságot kell befizetnie. A rendelkezést 2014-ben vezették be, és kétéves átmeneti időszak után, idén április végén lépett életbe. A szállásközvetítők adatai szerint egy hónap alatt negyven százalékkal csökkent a berlini szálláskínálat. Az albérletek és ingatlanok árai viszont egyelőre nem csökkentek jelentősen. A korlátozás hatásának kiteljesedéséhez feltehetően hosszabb időre lesz szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.