Zártkert: még ingyenes az átsorolás

Most kell cselekedniük a tulajdonosoknak, ha gyorsabban és jobb áron akarják eladni az ingatlanaikat.

Tóth László Levente
2016. 07. 15. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most kell cselekedniük a zártkertek tulajdonosainak, ha gyorsabban és jobb áron akarják eladni az ingatlanaikat, mert csak az év végéig kérhetik ingyen az ehhez szükséges átsorolást a földhivatalnál. Ám a több mint egymilliónyi zártkerttulajdonos közül ezt kevesen kérelmezték. Általában akkor döbbennek rá az átminősítés szükségességére, amikor el akarják adni a zártkerti telket. Ez ugyanis jelenleg a földforgalmi törvény hatálya alá esik, így eladás esetén végig kell szenvedniük a termőföldekre vonatkozó tíz hónapos procedúrát – ebből a földhivatali kifüggesztési és jóváhagyási folyamat akár fél évet is igénybe vehet –, nem beszélve arról, hogy területüket cégnek vagy külföldinek nem értékesíthetik.

Az átminősített, azaz a művelés alól kivett zártkertek viszont tényleges funkciójuknak (például lakóingatlan, üdülő) megfelelően vehetnek részt az ingatlanforgalomban, így jóval drágábban adhatók el, és az adásvétel ügyintézési ideje is jelentősen lerövidül. Amennyiben tehát a zártkerti tulajdonos nem mezőgazdasági termelő, érdemes minél hamarabb letöltenie a Földhivatali Portálról a megfelelő formanyomtatványt, és benyújtania az ingatlan fekvése szerint illetékes járási földhivatalnál. Az ügyintézés ugyanis a legjobb esetben is elhúzódhat 30 napig, és ősszel a földhivatalok még leterheltebbek lesznek, a soron kívüli eljárás viszont már ingatlanonként tízezer forintba kerül.

Az átminősítés a reménybeli vevő számára is előnyös: ha a zártkert termőföldnek számít, akkor neki is meg kell felelnie a földforgalmi törvénynek, így például okirattal igazolt földművesnek kell lennie, környékbeli lakhatást igazolnia, és meg kell küzdenie az elővásárlási joggal rendelkezővel. Márpedig aligha várható el a telekvásárlótól, hogy ilyen végzettsége legyen, ha egyáltalán nem akar ott gazdálkodni – sok zártkerti ingatlan erre már csak méretei okán sem alkalmas –, csak hobbitelekként használná vagy lakna valahol.

Különösen vonzó lehet a zártkerti ingatlanok vásárlása azoknak, akik családi otthonteremtési kedvezményt (csok) vehetnek igénybe. A csok szabályait ugyanis könnyítették az összkomfort terén, és egy újabb módosítás révén már zártkerten és külterületen is lehet építkezni. További fejlemény, hogy a kormány a napokban módosította az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló rendeletet. Ennek nyomán a zártkertek eddigi 3 és 5 százalékos beépítési arányát akár 10 százalékra is emelhetik az önkormányzatok. Így a jelenlegi 30-40 négyzetméteres zártkerti gazdasági épületeket lakóházakká is bővíthetik. Nem beszélve arról, hogy a csok alsó határának számító 90 négyzetméteres lakóingatlan felépítéséhez is elegendő lehet egy ezer négyzetméteres terület, az eddigi jóval nagyobbal szemben.

Magyarországon egyébként több mint 200 ezer hektárra rúg a zártkerti terület, és ezek több mint 1,150 millió földrészletből állnak, s osztatlan közös vagy egyéni tulajdonban vannak, ám jelentős részüket a tulajdonosok nem tudják, vagy nem akarják megművelni, pedig művelési kötelezettségük van, melynek elmulasztása bírsággal sújtható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.