Keresettek az extrákkal kínált lakások

Közkedvelt lett a saját parkoló, a napelem, a tetőkert és a programozható redőny. Előnyben a passzívházak.

Illés József
2017. 04. 27. 19:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagymértékben fellendült az elmúlt egy évben az újlakásépítések piaca, s ezzel egy időben megjelentek az extraszolgáltatások és -felszerelések is a beruházók kínálatában. A vevők ma már a lakás elhelyezkedése mellett egyre jobban figyelembe veszik a vásárláskor az ingatlan mellé megrendelhető többletszolgáltatásokat, például parkolókat, távvezérlő rendszereket vagy napelemes energiatermelő egységeket – derül ki a Duna House ingatlanközvetítő elemzéséből.

A tanulmány szerint a jelenleg zajló lakásépítési láz esetében egyértelműen az figyelhető meg, hogy rendkívül fontos a természet közelsége, még a zsúfoltabb belvárosban is. Ahol a lehetőség engedi, előkerteket, pihenőparkokat, közös használatú kerteket alakítanak ki a társasházak környezetében. Ahol nagyszabású parkosításra nincs lehetőség, mert a beépítettség gátolja, ott a tetőkertek terjedtek el nagy számban. Másik fontos kérdés az ingatlan megszerzésekor a parkolóhely megléte. A mély- és teremgarázsok a lakóparkok több mint 80 százalékában elérhetők, de sok lakáshoz járnak felszíni parkolóhelyek is. A mély- és teremgarázsok ára 2–5 millió forint között van, míg a felszíni parkolókhoz 1–2 millió forintért lehet hozzájutni.

A beruházások több mint 30 százalékában hangsúlyt helyeznek a biztonságra, és az épületet portaszolgálattal, biztonsági kamerával és szolgálattal, illetve ezek különböző kombinációival látják el. Ugyanakkor a piacon minden korábbinál nagyobb az érdeklődés az úgynevezett okosotthonok iránt. Ám sok esetben nem is magát az okosrendszert, hanem csak annak előkészítését tartalmazza a vételár. A szolgáltatás szintjétől függően a berendezések árai már 250-350 ezer forint körül kezdődnek, felső határ pedig gyakorlatilag nincs. A luxuskategóriás berendezések kétmillió forint körüli áron szereltethetők be. Ha alacsonyabbak a vevő igényei, megoldható, hogy csak egy-egy adott funkcióhoz szükséges eszközt, például mozgásérzékelőt, programozható termosztátot, redőny- vagy függönyvezérlést telepítsenek az ingatlanba. Ezek a felszerelések már ötvenezer forint alatt is elérhetők.

Kiemelkedő ajánlatnak tekinthető az a néhány, még átadás előtt álló projekt, amely passzívháznak minősül. A passzívházak óriási előnye az alacsony rezsiköltség, a fűtés díja éves szinten is csak 15-20 ezer forint. Hasonlóan kedvezően alakul a rezsiköltség azokban a házakban, ahová geotermikus (földhő hasznosításán alapuló) fűtést telepítenek. Ám ez az energiaforrás csak nagy energiaigény mellett kifizetődő a magas beruházási költségek miatt, így egy társasház már kitűnő helyszínnek számít. Jól kombinálható a rendszer napkollektor használatával, padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel. A geotermikus rendszerrel ellátott lakások átlagos négyzetméterára 660 ezer forint, de a szórás elég nagy: 400 ezer forint négyzetméterenkénti ártól kezdődik, és egymillió forint felett ér véget.

A társasházak tíz százalékában szerelnek fel napelemet vagy napkollektort. Ez a most zajló beruházások közül több mint 400 lakást érint majd. A napelemes ingatlanok négyzetméterárai nem magasabbak, mint az átlag, de a fenntartási költségek a későbbiekben alacsonyabban alakulnak. Ezeknek a lakásoknak az átlagos négyzetméterára 480 ezer forint körül van, 390 ezertől 590 ezer forintig terjednek az ajánlatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.