Lakásépítési lázban ég Magyarország

Januárban és februárban tavalyhoz képest 60 százalékkal több lakóingatlan építésére adtak ki engedélyt.

MN
2017. 04. 14. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb KSH-adatok szerint 2017 első két hónapjában összesen 1514 lakóingatlan építésére adtak ki engedélyt, amely 60 százalékos növekedést jelent a múlt év azonos időszakához képest.

– Még jelentősebb a növekedés a múlt év első két hónapjához képest, ha az alapterületet nézzük. Idén ugyanis a társasház-építésekre kiadott engedélyek alapján 313 ezer négyzetméter épülhet, ami 88 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Összességében az engedélyek alapján jelentős bővülés várható – mondta Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, aki utalt arra is, hogy a tavaly jelentős, 19 százalékos hanyatlást elkönyvelő építőipar is magára talált: az év első két hónapjában 17 százalékkal nőtt a termelés, a szerződésállomány pedig 117 százalékkal nőtt.

Idén márciusban tavalyhoz képest országos szinten 23 százalékkal többen kerestek új lakást, a fővárosban pedig 20 százalékkal nőtt a kereslet éves szinten – hívta fel a figyelmet a szakértő, hozzátéve, hogy bár a lakásépítési kedv az engedélyek száma alapján fokozódik, de ez nem jelenti azt, hogy ennyi lakás egy-két éven belül meg is épül. A lakásfejlesztéseknek ugyanis gátat szab az építőipart sújtó munkaerőhiány – értékelte a lakáspiaci helyzetet Balogh.

Szerinte a munkaerőhiányra rövid távon a bérek emelése jelent megoldást.

– A jelek szerint a lakásfejlesztők a munkaerőhiány okozta költségnövekedést folyamatosan építik be az új lakások áraiba. A Lakópark.ingatlan.com adatai szerint a budapesti új lakások átlagos négyzetméterára például csak január óta 4 százalékkal 614 ezer forintra emelkedett, ami a kereslet növekedése mellett a fejlesztők magasabb költségszintjével magyarázható – mondta Balogh. Hozzátette: Az eladásra meghirdetett projektek 3-4 százaléka esetében pedig már az átadási határidő is kitolódott egy-egy negyedévvel.

Az Ingatlan.com elemzéséből az is kiderül, hogy tavaly áprilishoz képest az új lakások kínálata Budapesten 50 százalékkal nőtt. Balogh László szerint a fokozott kereslet, valamint a munkaerőhiány miatti béremelések eredményeként az új lakások ára mind Budapesten, mind a nagy vidéki városokban emelkedő pályán maradhat.

A szakértő a hosszabb távú kilátásokról szólva azt is elmondta, hogy a jelenlegi fokozott lakásépítési kedv a következő 2-2,5 évben fennmaradhat. Balogh arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi szabályok szerint 2019 végéig van érvényben a lakásépítésekre vonatkozó kedvezményes – 5 százalékos – áfakulcs. Ha ezt követően visszaugrik a normál szintre, akkor az egyrészt az új lakások árait is drasztikusan megemelheti, ami a kereslet visszaesésével járhat. Úgy vélte, ha a beruházok – a tavalyi áfacsökkentéshez hasonlóan – az áfaemelés hatásait is benyelik, és nem növelik az árakat, akkor azzal a saját nyereségességük csökken. Bármelyik forgatókönyv valósulna is meg a kedvezményes áfakulcs megszűnése esetén, az jelentősen visszavetheti a beruházók lakásépítési kedvét – tette hozzá Balogh.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.