A percművészek felelőssége

Alain de Botton A hírek című könyvében a jövő újságírásától azt várja, hogy a hírözönben utat mutasson.

Dominka Ede Harald
2015. 10. 23. 14:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hermész kapcsán tudjuk, hogy még az istenek is kíváncsiak a hírekre. Xenophón írja Kürosz királyról, hogy birodalmában megmérette, mekkora távolságonként kell lovat váltania a gyorsaság kedvéért a hozzá érkező hírhozónak. Hozzánk már csúcssebességgel érkeznek a hírek. De mit is kezdünk velük? – ez Alain de Botton kérdése A hírek című könyvéből, amely a HVG Könyvek kiadásában jelent meg magyarul. A hírekről szóló sok polcnyi írás mellett e kézikönyv nóvuma, hogy a „Felhasználó”-hoz szól elsősorban, a filozófus kiindulópontjából, ám közérthetően.

Hegel szerint a modern társadalomban életünk központi eleme a vallást felváltó sajtó, a reggeli és esti ima helyett az újságok hírritmusában mélyedünk el. Benedict Anderson képzelt közösségnek nevezi a hírekből tájékozódó kollektívát, amelyben az olvasó identitásformáló rituáléja a nemzeti kultúra részesévé tesz.

 

De Botton kissé ódon iskolaképzetében a műértelmezés nem készít fel a felnőttkor hírolvasására, holott a médiaismeret, médiakritika tantárgyak éppen ezt célozzák. A sajtó és az irodalom szálai Kosztolányi gyakorlatában összefonódnak: a perc művészeinek, az újságíróknak is maximálisan bele kell foglalniuk szívüket-lelküket cikkeikbe.

A könyvben részletesen tárgyalt hírtípusok – politikai, globális, gazdasági, celeb-, katasztrófa- és fogyasztással kapcsolatos hírek – átfogó, didaktikus képet nyújtanak, amellyel a hírfogyasztó segítségére lehet a szerző. A könyvben a szövegen túl a képek jelentősége is kiemelt: a festmények és a fotók írást kiegészítő funkciója. A jó sajtófotó a leírt tényeket tükrözi a cikkben szereplő jellemének, a szituáció sajátosságának megmutatásával.

De Botton az újságírók felelősségéről a média szelektív valóságkonstruáló hatalma kapcsán szól. A jövő újságírásától azt várja, hogy a nyakunkba zúdított hírözönben utat mutasson, a hírfragmentumok eltervezettségével tudatosabb, összefüggéseket megvilágító olvasást biztosítson.

Az újságírói semlegesség nem azonos a puszta tényközléssel. Az újságíró mint kalauz akkor támogat minket, ha a művészet eszközével, a dramaturgiai szereppel él. Lessingnél, Csehovnál vagy Lukács Györgynél is olvashatunk arról a felelősségről, amikor is a szerző teremti meg a hátteret az olvasóban sűrűsödő érzés, gondolat számára, amely a biztosabb eligazodáshoz szükséges.

Érdekes, hogy a megértést vizsgáló filozófiai ág elnevezése éppen a hermeneutika, amely Hermész nevéből származik.

(Alain de Botton: A hírek – Felhasználói kézikönyv. Ford.: Böszörményi Jenő. HVG Könyvek, Budapest, 2015. Ára: 3600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.