Vegyék fel a rejtőzködő írót!

Jack London-emléktúráján Centauri stoppal járja be Magyarországot.

fib
2016. 01. 20. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 12-én volt Jack London amerikai író, A vadon szava és a Fehér agyar szerzője születésének száznegyvenedik évfordulója – év végén pedig halálának centenáriuma. Mit tesz ilyenkor egy igazi rajongó, különösen, ha ő maga is az irodalomnak és az irodalomban él? A súlyos mínuszokkal dacolva útnak indul, hogy a nagy előd szellemében egy Jack London-emléktúrán bejárja hazáját. Centauri, a rejtőzködő magyar író vette a sátorfáját, és ötezer forinttal, öt deci viszkivel és egy adag fanatizmussal – no meg néhány praktikus felszereléssel – nekiindult Magyarországnak.

„Jack London ifjúkori csavargását követve január 12-én reggel »világgá megyek«. Országot látni, embereket és tájakat, gyakorlatilag pénz és mindenféle biztosítás nélkül, az olvasók és az utamba kerülő emberek jó szándékára és a véletlenre bízva magam” – írta Centauri a túráról.

Az útvonalat az olvasók jelölik ki számára, a Facebookon szavazhatnak, merre haladjon a túra során az író, aki a nagy rejtőzködők – Salinger, Pynchon – nyomdokain járva 2006 óta őrzi inkognitóját. Hogy kit rejt a Centauri írói álnév, ma sem tudjuk, ám aki segítő kezet nyújt, és befogadja az egyre keményebb télben stoppal kalandozó szerzőt, végre megismerheti a Pátosz a káoszban, a Kék angyal és a Jégvágó alkotóját.

Miért ment világgá Jack London? – tette fel a kérdést Centauri. „Mert elege volt a rabszolgamunkából és a családjából, kiváltképp Flora Wellmanből. Hogyan közlekedett? Vonatokra kapaszkodott fel, általában az alvázra, és így tett meg ezer mérföldes utakat. Miből élt? Koldult, rabolt, lopott, néha dolgozott (utóbbit a legritkábban).” És miért indult el ő maga? Azon túl, hogy ha csak kicsiben is, de átélhesse Jack London útját, az író meg akarja tudni, igazuk van-e azoknak, akik szerint mifelénk a közöny és a féktelen bizalmatlanság az úr.

Centaurit elsőként a Dunakanyarba vitte a véletlen és a Facebook-szavazatok. Esztergom és Szentendre után a Balaton felé vette az irányt, ahol gyorsan kiderült, komolyan gondolja a túrát és az előre kijelölt szabályokat. Ha kell, fázik, éhezik, de nem tér vissza a meleg szobába. Jégbe fagyott vitorláson éjszakázott, az út szélén didergett, és nehezen talált fuvart, de folytatta a kalandozást, amely nem várt fordulatokat tartogatott számára. „Épp folytattam volna a stoppolást, amikor a szemközti sávból autó kanyarodott be. Odébb araszoltam, ne legyek útban, ám a kocsi megállt, kiszállt belőle egy ismeretlen hölgy, és nemes egyszerűséggel csak annyit mondott: »Érted jöttem.«”

A túrának tehát valóban híre ment, több százan követik, és tízezrek olvassák a posztokat az író Facebook-oldalán, és ha kell, kilométereket utaznak, hogy felvehessék és meghívják ebédre, mielőtt újra továbbáll.

Mindazok, akik olvasóból segítőtársak lesznek, élet és irodalom különös összefonódásának lehetnek tanúi: ahogyan az író – lehetőségeihez mérten – újraalkotja példaképe kalandjait. És Centauri mindezt újabb szintre emeli márciusban, amikor megjelenik Jákob botja című új regénye, amelyben Jack London csavargásait követi nyomon. A túra tehát főhajtás és beharangozó egyben, amelyből remélhetőleg valóban kiderül, milyenek vagyunk mi, magyarok. Ha az út szélén fagyoskodó íróra lelnek, ne habozzanak, vegyék fel!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.