„Mert ez egy sebzett emberiség [ ], nem tudja, hogyan gyógyítsa a sebeit, vagy azt hiszi, hogy ez nem is lehetséges. És itt nem csak társadalmi bajokról, a szegénységről, a társadalmi kirekesztésről, a harmadik évezred sokfajta rabszolgaságától sújtott emberekről van szó. A relativizmus is sokakat megsebez: minden egyformának, minden ugyanolyannak tűnik.” Ferenc pápa egyszerű fogalmazása, a szó legjobb értelmében. Az egyházfő még 2015-ben beszélgetett több alkalommal is Andrea Torniellivel, a La Stampa című napilap és a Vatican Insider újságírójával. Ezen beszélgetések zanzásított verziója került kemény kötésbe. Az így megszületett könyvből képet kaphatunk róla, hogyan gondolkodik a szentatya a mai világról.
A Ferenc pápa: Isten neve irgalmasság című kötet középpontjában a megbocsátás áll, amely Ferenc életének és tanításának a gyökere. A pápa megoldásokat és bűnbocsánatot keres még úgy is, hogy nem feledi közben a változó világ dinamikáját. Nem rejti véka alá együttérzését a bűnözőkkel, prostituáltakkal és minden olyan vétkezővel vagy kirekesztettel, akit szerinte inkább nyitott kapukkal kellene várni. „Az egyház anyai arcát mutatja, anyaként tekint a sebzett emberiségre. Nem várja meg, hogy a sebesültek bekopogtassanak hozzá, megkeresi őket az utcán, összeszedi, megöleli.” Anélkül, hogy az etika és a moralitás fontosságát alábecsülné, úgy gondolja, mindenkit megillet a bűnbocsánat. Őt is. „A pápa is ember, akinek szüksége van Isten irgalmára” – vallja.
Ferenc pápa felidézi fiatalkori élményeit és gyóntatói tapasztalatait, megtudhatjuk, miért tartotta fontosnak meghirdetni az irgalmasság évét. Beszámol börtönlátogatásairól. „Az ő bukásaik az enyémek is lehettek volna, nem érzem különbnek magam azoknál, akik ott állnak előttem” – mondja Ferenc nem kis meghökkenésünkre a beszélgetés egy pontján. Az interjúk a pápa lakhelyén, a vatikáni Szent Márta Házban zajlottak. Tornielli a bevezetőben nem győzi hangsúlyozni, mennyire megérintette az egyházfő kitartása, az a figyelem, ahogy a leghalványabb reménysugár sem kerüli el a tekintetét, ha irgalomról van szó. Róma püspöke úgy gondolja, Isten soha nem fárad bele a megbocsátásba, mi fáradunk bele abba a dilemmába, hogy bocsánatot kérjünk-e vagy gyógyítsunk. „Vannak, akik azt hiszik, a bűn nem más, mint folt, amellyel elég elmenni a tisztítóba. [ ] Ám a bűn ennél több, sérülés, amelyet kezelni, gyógyítani kell.”
(Ferenc pápa: Isten neve irgalmasság – Beszélgetések Andrea Torniellivel. Ford.: Todero Anna. Helikon Kiadó, Budapest, 2016. Ára: 2999 forint.)