Pajzsika, Pimpó és az Ezerjó Lovagrend című munkájával Simon Réka Zsuzsanna vehette át az idei Csukás István-díjat. A tavalyihoz hasonlóan idén is tekintélyes számú ifjúsági és gyermekirodalmi színmű érkezett be a díj pályázati felhívására, ám míg 2015-ben három elismerést adtak át, ezúttal csak egyet. Őze Áron, a díj alapítója a budai Mesemúzeumban tartott csütörtöki díjátadón ezt azzal magyarázta, hogy a 24 szerzőtől származó 30 pályamű közül csak kevés felelt meg a kuratórium által felállított szempontrendszernek, illetve magas mércéjének. – Igazán tiszta szívvel csak egyetlen díjat tudtunk átadni – mondta a színművész és rendező. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az idei tapasztalatok alapján úgy döntöttek, jövőre nem csupán ősbemutató előtti, hanem már bemutatott színpadi darabokkal is lehet pályázni.
Őze Áron elárulta, a nyertes alkotás lehetőséget kap arra, hogy a Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házának színpadán is bemutatkozzon. A dunaújvárosi intézmény az elmúlt hetekben csatlakozott a gyermekirodalom fellendítését – a nagyszínpadi gyerekelőadások alapjául szolgáló írások ösztönzését, megrendelését és fejlesztését – célzó kezdeményezéshez. A Petőfi Irodalmi Múzeum által felkarolt és idén a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatását is élvező pályázat más segítséghez is hozzájutott: tavaly a díj mögé állt egy művészetmenedzseléssel foglalkozó cég, a Meritum Arts is. Az NKA idei támogatásának köszönhetően a Csukás-díj tavalyi nyertes műveiből készült kiadványok – Dóka Péter Sajtkirály, Gődény Balázs Mesélj mesét! és Mikó Csaba Kövérkirály című műve – már megjelentek, a köteteket a díjátadón mutatták be.
Csukás István, a díj névadója és tiszteletbeli elnöke szerint egyre több lelkes ember áll a gyermekirodalom ügye mögé. – A magyar gyerekek joggal várják el tőlünk, mostani alkotóktól, hogy olyan színvonalon írjunk, mint az elődeink, a világon egyedülállóan gazdag és színvonalas magyar gyermekirodalom ugyanakkor az irodalmi közvéleményben nincs a méltó helyén kezelve. Ezt a csorbát akarjuk kiküszöbölni – mondta a díjátadón az idén nyolcvanéves költő, meseíró, s megjegyezte: kevés ma a gyerekeknek szóló, színvonalas előadás a színházak darabkínálatában. Budapesten mintegy négyszázezer gyerek van, ám csak elenyésző hányaduk jut el színházba. – Hogy miért kell írni a gyerekeknek? Kodályt azt mondta, hogy abból lesz a jövő közönsége, akit gyerekkorában megtanítanak rá – hangsúlyozta.
Mint ismeretes, Őze Áron a díjat eredetileg a Pesti Magyar Színház számára alapította és álmodta meg annak igazgatójaként, tavaly januári leváltása után azonban a színház új vezetése már nem fogadta be a kezdeményezést. A kuratóriumi tagok döntése alapján azonban életben tartották a díjat. Őze Áron szerint ügyük lehetőségei egy év alatt jelentősen kibővültek, a Csukás István-díj a „felnőttkorba lépett”.