Hokialapmű

Akit érdekel a honi jégkorong, az alapművel gazdagodik, akit pedig még nem, azt jó eséllyel be tudja vonni ebbe a közegbe.

Földi Bence
2016. 04. 05. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jelent még meg átfogó könyv a magyar jégkorongról. Eddig. Gazda Albert és Halász Zoltán (alias D. Gromov és F. Kapus) most Az élet értelme – Magyar jégkorongkönyv címen hiánypótló alkotással jelentkezett. Leendő olvasóik számára nyilvánvalóvá válik, hogy a jégkorong a legjobb sportág.

Az a jégkorong, amellyel jómagam nem is olyan régen kezdtem ismerkedni. Előző munkahelyemen sportrovatosként a rovatvezetőm biztatott, hogy szakosodjak a hokira, mert tudta, néha hokimeccseket is nézek. Így ülhettem le a legendás Kercsó Árpáddal halászlézni, majd megismerkedtem a magyar válogatott első két egyáltalán nem magyar honosítottjával, Andrew Sarauerrel és Frank Banhammel. Így izgulhattam végig a krakkói I/A osztályos világbajnokságot, amelyen a kazakok elleni vereség után kicsit elveszítettem a hitem, de a CSAPAT visszaadta. Végül – a házigazdákkal, barátainkkal, a lengyelekkel szemben – eljött a pillanat, s a Mátrixban látottakhoz hasonlóan megállt az idő, amikor Szirányi Bence felszabadítása becsorgott az ellenfél kapujába. Ott voltam a városligeti bulin is – ahol éppen Szirányival beszélgettem elsőként –, később szóba elegyedtem a magyar hoki Dárdai Páljával, Majoross Gergellyel, majd kvázi barátságot kötöttem a legifjabb krakkói hőssel, Erdély Csanáddal. Aztán miatta keveredtem el a jégcsarnokba, az U20-as válogatottat néztem meg Káposztásmegyeren. Miként Gazda Albert, én is rájöttem: teljesen más élmény fagyoskodva nézni egy meccset a jég mellett, mint a tévében.

Fentiek két szempontból „érdekesek”. Egyrészt mert családom a székely hokifővárosból, Csíkszeredából származik, így akár hamarabb is rajongójává válhattam volna a sportágnak. Másrészt mert Az élet értelme tele van ehhez hasonló – csak éppen érdekfeszítőbb – szubjektív beszámolókkal, amelyek nem modorosak, nem unalmasak, éppen eltalálják a helyes arányokat.

Főleg Gazda Albert jegyez ilyeneket a 38 fejezetes kötetben, bár néha Halász Zoltán is elhajítja a szabálykönyveket, statisztikákat, hogy mesélhessen, miként vadászott autogramokra az A csoportos vébéken. Ám a magyar hokirajongókat összefogó Jégkorongblogon is alapuló könyv nemcsak a személyes sztorik miatt érdekes, hanem mert szinte teljes képet ad a sportágról. Kiderül, milyen volt a múlt, hogyan húzta egyre feljebb a sportágat Dunaújváros és Székesfehérvár versengése, hol a helyünk a világ hokitérképén, és miért nagyszerűek a magyar drukkerek. Szó esik külföldi edzőkről és honosított játékosokról, valamint Grenoble, Szapporo és Krakkó hőseiről.

Ám a kép mégsem teljes. Szinte tökéletes látleletet ad ugyan a könyv, milyen volt, hol tart ma és milyen lehet a magyar jégkorong, ám a működtetés hátteréről kevés szó esik. Említés szintjén foglalkozik ugyan a társaságiadó-kedvezmény pozitív hatásaival, de azzal már nem, hogy az bizony visszaélések forrása is lehet, s megkaparintása érdekében olykor néhány éves gyerekeket is igazolt sportolóként tüntethetnek fel hokiklubok és utánpótlásműhelyek.

Mindenesetre szerethető könyvet tettek le a szerzők az asztalra. Akit érdekel a honi jégkorong, az alapművel gazdagodik (értékét különösen emeli a rengeteg adatot tartalmazó függelék), akit pedig még nem, azt jó eséllyel be tudja vonni ebbe a közegbe.

(Gazda Albert–Halász Zoltán: Az élet értelme – Magyar jégkorongkönyv. Cser Kiadó, Budapest, 2016. Ára: 2995 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.