Bár a kiáltvány, amelyben megszólíttatnak a lehetséges mecénások, március 15-én kelt, hozzánk csak most jutott el. Akinek van idegrendszere végigolvasni egy nem éppen pozitív hangulatú szöveget, amely nagy kerülők után – ó, az irodalom megosztott, ó, az irodalom tele van ellenséggel stb. – végül is csupán csak arra fut ki, hogy még több pénzre van szüksége a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft.-nek, az itt megteheti.
Mi viszont kiemeltük a lényeget, azt itt most szó szerint idézzük:
„Barátaink!
Javaslatomat Magyarország kormánya elfogadta, és tisztes támogatást ítélt meg intézményünknek. (Orbán János Dénes javaslatára jött létre a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft., 150 millió forintot adott hozzá a kormány – a szerk.)
„Bizonyos szakmai és politikai körök azonban nem tudtak, és nem is »akartak« örülni annak, hogy több pénz lesz irodalomra.”
Azokról van szó, akik Jókait vagy Berzsenyit kisepernék a tankönyvekből, és magukat tennék helyükbe. Frontális támadást indítottak, bojkottra szólították föl a szakmát, és megbélyegzéssel, kiközösítéssel rémisztgették a csatlakozást és pályázást fontolgató fiatalokat.
Az általunk kínált lehetőségről való lemondásért cserébe ők az ellenállás és a kivárás lehetőségét kínálták nekik. Arról, amire valójában szükségük van ezeknek a fiataloknak: ösztöndíjakról, oktatásról és szakkönyvekről – nem esett szó.
Mi nem a dúlás-fúlás, a kapkodás hívei vagyunk. De a várakozásé sem. Inkább a gondolatoké, az ötleteké és a tetteké.
Mielébb fel szeretnénk mutatni azokat a tehetségeket, akik a jövő klasszikusai lehetnek.
„Megszólítom hát tehetősebb Barátainkat, akik azt szeretnék, hogy a magyar irodalomnak ne csak múltja, hanem jövője is legyen. Mutassuk meg ezeknek a lelkiismeretlen embereknek, akik böjtöltetnék a fiatalokat, miközben nekik sem anyagi, sem karriergondjaik nincsenek, miként cselekszenek azok, akik az Akadémia álmát megvalósító Széchenyi Istvánban tisztelik a legnagyobb magyart, nem pedig Károlyi Mihályban!”
Fogjunk össze fiatal írótehetségeink érdekében!”
Orbán János Dénes egyébként a deklaráltan kormányoldali Magyar Idők kulturális rovatvezetője, a kiáltványban maga is felajánlotta aranyóráját, amelynek értéke szerinte egymillió forint. Szerzett még két további támogatót: Böszörményi Zoltán József Attila-díjas költő és az Irodalmi Jelen főszerkesztője kétmillió, Szomor Dezső, „a dömsödi Szomor Húsüzem és számos szürkemarha gazdája” pedig hárommillió forintot ajánlott fel.