„Hetedikes, nyolcadikos koromban inkább hitetlen voltam, mint nem” – írja a meglepő vallomást visszaemlékezéseiben Ravasz László. A neves püspök-elnök, a „láthatatlan református panteon” egyik legfontosabb alakja sűrű, gazdag életet élt, amely bővelkedett a külső szemlélő számára meglepő, ám Ravasz belső világát figyelve nagyon is érthető fordulatokban. Fogékony ifjúként hamar megtalálta az utat a századforduló szellemi, művészeti áramlataihoz; az írói-költői pálya vonzásában élő nyolcadikos gimnazista azonban sikertelenül próbált bejutni a budapesti Eötvös Collegiumba. Hogy végül a kolozsvári teológiát választotta, abban leginkább a családi hagyomány, az erős felekezeti kötődés, a polgári jólét lehetősége játszott szerepet.
A teológushallgató Bartók György püspök mellett titkároskodva érett lelkésszé, ám az igazi hitbeli fordulatot már teológiai tanár korában a karizmatikus John Mott amerikai metodista lelkész előadása hozta meg számára 1909 májusában. (Ebben az esztendőben csatlakozott Nagy Károly püspök ajánlásával a szabadkőművességhez, 1917-ben aztán szétváltak útjaik.)
A Duna-melléki püspöki tisztséget 1921-ben elvállaló s több mint negyed századon át betöltő, hamarosan a zsinati elnökséget is átvevő Ravasz erkölcsi tekintélyével szilárd támasza lett híveinek s a Horthy-rendszernek is. Életműve értékelését semmi sem osztja meg jobban, mint a zsidóságról alkotott sommásan elmarasztaló véleménye és részvétele a harmincas-negyvenes évek jogfosztó törvényalkotásában. Fordulatot esetében a német megszállás, az auschwitzi jegyzőkönyv megismerése hozta el. Ekkor már „a zsidók égre kiáltó szenvedése” miatt ajánlott közös tiltakozást Serédi hercegprímásnak.
Ravasz háttérbe szorítása 1945 után idő kérdése volt csupán, amely a többi egyház vezetőihez hasonlóan 1948-ban be is következett. Rákosi zsarolására lemondott, családját meghurcolták, de a Kálvin téri szószéket 1953 márciusáig megtarthatta, hogy aztán a forradalmat követő rövid időszaktól eltekintve véglegesen visszavonuljon egyháza életétől.
A püspök belső világának fordulatait hiteles mélységgel mutatja be Hatos Pál életrajzi munkája. A szép nyelvezetű kötet alapos eszmetörténeti háttérrel, korrajzzal segíti elő, hogy megértsük Ravasz tetteinek mozgatórugóit, belső vívódásait, gondolatvilágának alakulását.
(Hatos Pál: Szabadkőművesből református püspök – Ravasz László élete. Jaffa Kiadó, Budapest, 2016. Ára: 3150 forint.)