Tollas krumpli, gúzsos prés

Másfél száz játékfajtát szedett össze a bencés szerzetesrend szétszórása után Kiskanizsára került Markó Imre Lehel.

Büky László
2016. 04. 01. 16:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvanöt esztendővel ezelőtt a zömében földművelő-kertművelő parasztok lakta Kiskanizsán Markó Imre Lehel volt a plébános. A bencés szerzetesrend szétszórása után, 1951-ben került oda. Néprajzi és nyelvészeti érdeklődése folytán kapcsolatba került a tudományágak szervezeteivel, számos tárgykörben tett közzé tanulmányokat. Az ezekből válogatást kínáló kötet egyik nagyobb tárgyköre a gyermekjátékok leírása, bemutatása. Másfél száz játékfajtát szedett össze a szerző. A korabeli kisfiúk „tollas krumpli”-val dobálóztak: krumpliba tollakat szúrtak, ezek azután irányították a magasba dobott burgonyát.

Kukoricatusából „hidas”-t (disznóólat) építettek, amelyikben kis darab tusa volt a malac. Máskor meg „karikóztak”: hordónak vagy biciklinek rossz abroncsát bottal irányítva-gurítva futkostak utcahosszt. A kislányok rongy- és papirosbabái, a számos táncos, guggolós, kifordulós, kötélugrálós játéka és a hozzájuk tartozó dalok meg kottájuk rendre megtalálhatók rajzokkal, eligazító ábrákkal. A kiskanizsai nevezetes napokhoz fűződő népszokások újév napjától az aprószenteki korbácsolásig terjedtek. Utóbbi során a kora reggel házról házra járó gyerekek főleg a még ágyban fekvőket suhintották végig: „Friss légy, egésséges légy, / Vizér künnek, borér menny, / Borér künnek, vizér menny, / Fönek künnek, lenek menny”-féle mondókákkal. A karácsonyi ünnepkör népszokásait, a korabeli idős lakosság boszorkányélményeit is földolgozta a tudós pap, aki a népnyelvet is tanulmányozta. Írt bizonyos nyelvi-grammatikai jelenségekről, a kiskanizsaiak ragadványneveiről. Egyik dolgozata a Kanizsa név eredetét is helyesen mutatja meg, a Zala folyónevet azonban tévesen származtatja a latin salix ’fűzfa’ szóból, minthogy szláv eredetű. A ma már nyomaiban is alig létező kiskanizsai szőlőművelés területeiről, a hegyekről (Kis-Cserfő, Nagy-Cserfő stb.), amelyek egyébként legfeljebb dombok, a „zsuppos pincék”-ről, magáról a szőlőmunkáról, a „gúzsos prés”-ről leírással, rajzzal tájékozódhat vagy idézheti föl emlékeit a mai olvasó, miként magam is, hiszen a városi iparos apámnak kis-cserfői szőlője kapcsán valamennyire megismertem az ottani parasztgazdák világát. A kötetet szerkesztő Ördög Ferenc sajnos nem érte meg a januári könyvbemutatót. Az ő élete, miként Markó Imre Lehelé, bizonyítja, hogy akár a hajdani kitétel szerinti „sötét Zalában” is lehet eredményes tudományos munkát végezni.

(Markó Imre Lehel válogatott néprajzi és nyelvészeti tanulmányai. Szerk.: Ördög Ferenc. Egyesült Kiskanizsáért Egyesület, Nagykanizsa, 2014. Ármegjelölés nélkül.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.