Emberemlékezet

A múlt megőrzésre érdemes részletei Észak-Magyarországról: Horváth Barna református lelkész Historia Domusa.

Grund
2016. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évszázadok alatt kialakult önkormányzati rendszernek is köszönhető, hogy a helyben képződött iratanyag egy jelentős részét nem gyűjtötték be levéltárakba, hanem a mai napig a helyszínen található, s jó esetben megszakítás nélkül vezet vissza egészen a török háborúk utáni országépítés időszakáig. Az állam és az egyház szétválasztása előtti idők egyháztörténetét képtelenség külön tárgyalni a településétől, protestáns vidéken az egyházi konzisztórium egyben a helység világi vezető testülete is volt.

Mint a legtöbb református lelkész, Horváth Barna is felismerte a szolgálati helyén lévő iratanyagban rejlő tudományos potenciált, és a honismereti mozgalom hetvenes évekbeli fellendülésekor egy pályázatra megírta a dél-borsodi Igrici község történetének egy időszakát, másoknak is mintát adva a források feldolgozásához.

Horváth Barna „protestáns” Historia Domusa ugyanakkor gyűjteményes kötet, tehát tágabb értelemben értendő a címe. Szó van ebben a gyűjteményben az egyházakhoz kapcsolódó műemlékek védelméről, Mád, Igrici, Gelej, Sajószentpéter történetéről és reformátusainak közelmúltjáról. A vizsgálódások elsősorban Észak-Magyarországgal, Borsod-Abaúj-Zemplén és Gömör megyével kapcsolatosak. Egy nagy terjedelmű tanulmánya azonban országos kitekintésű. Ebben a kiegyezés utáni fél évszázad egyházáról, a „korszak református lelkipásztoráról” értekezik irodalmi példákat is hozva.

A helytörténet művelése mindig is népszerű tevékenység volt. A lelkészek a kimondottan amatőr és többnyire lelkes és találékony kutatók mellett mindig kivették részüket ebből a munkából, hol ők is műkedvelői szinten, hol tudományos mércével is értékelhetően. Horváth Barna volt borsod-gömöri esperes az utóbbiak táborát gyarapította.

1959 és 2008 között keletkeztek ezek a kisebb-nagyobb írások, melyek az érintett településeknek értékes adalékokat szolgáltatnak, s egyben felhívják a figyelmet, hogy hányféle megközelítés adódik a múlttal foglalkozó ember számára. „Mert a boldogságra kevés csak a jelen, / A múlton épül az s az emlékezeten” – írja a nagy romantikus költő, Tompa Mihály 1851-ben Levél egy kibujdosott barátom után című versében. A boldogságukat ma sokan szülőföldjüktől távol keresik. A „munkaerő szabad áramlása” nagy vívmány, akik azonban a jobb megélhetés reményében, ha csak időlegesen is, hátrahagyják múltjukat, mindenképpen veszítenek valamit. Bizonyos szempontból emlékezet nélküli emberré válhatnak.

Épp ezért van talán még szerepük a Historia Domushoz hasonló könyveknek, amelyek továbbadják a múlt egy-egy megőrzésre érdemes részletét. A tanulmányokat jegyzetek, mutatók és mintegy 60 fénykép egészíti ki.

(Horváth Barna: Historia Domus. Hely- és egyháztörténeti írások. Szerkesztette és kiadta Horváth Barnabás Dávid, Budapest, 2016. 296 oldal. 2800 Ft)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.