Ismerem a bolygót, ahol istenadta luxus főzni, tornaórára járni vagy akár csak előre látni. Mit nem adtam volna, ha friss anyaként forgathatom Jónás Anna kézikönyvét a szirupos leírások vagy az önérvényesítési törvénykönyvek helyett!
A „Kicsivel – könnyebben” alulról jövő kezdeményezésként, egy láthatatlan – ám annál nagyobb – közösség biztatására került a nyilvánosság elé. Ezért is egyedülálló a baba-mama témában. Először blogként, majd tavaly megszerkesztett, nyomtatott változatban lett hozzáférhető a praktikus tanácsokat rendhagyóan rendszerező gyűjtemény, amely többek között választ kínál az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre: „hogyan lehet kisgyerek mellett kevés időráfordítással, de annál hatékonyabban háztartást vezetni és főzni”; „milyen módszerekkel helyettesíthetjük az alvást a legrázósabb éjszakázós napokon”; „bölcsődés-óvodás gyerekkel a háznál hogyan úszhatjuk meg a reggeli kapkodást”.
Módosult családi szerepeink megváltoztatták a napi rutint, új tárgyi és társadalmi környezetet kívánnak: új stratégiákra, módszerekre, technikákra van szükség. Számos, mások számára észrevétlen hétköznapi helyzet az anyák számára óriási kihívás, nem utolsósorban a berögzült elvárások miatt.
Jónás Anna könyve az anyák szempontjából mondja újra a világot, az ő igényeiket figyelembe véve ad nagyon kedves ironikus-lakonikus humorral tanácsokat. Egyetértek a szerzővel, hogy mindezt – az életet a kisgyerekes bolygón – mártírként vagy szentként megélni katasztrófához vezet.
Jónás Annának sikerül okoskodás és tolakodás nélkül praktikus ötleteket adnia a programszervezésen át a takarítás technikájáig. Keresetlenül és szellemesen számol be saját próbálkozásainak folyamatáról, miközben listába szedve olvashatunk meggyőző eredményeiről. Hogy a szerző föltalálta-e a spanyolviaszt? Nem. Mégis bizton állíthatom, könnyebb lett volna, ha időben, még a gyerekek megszületése előtt találkozom ezzel a könyvvel.
(Jónás Anna: Kicsivel – könnyebben – Kisgyerekes hétköznapok praktikusan. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2015. Ára: 2990 forint.)