Az alapítvány fő feladata a minden évben kiosztandó Méhes György irodalmi díj odaítélése lesz, emellett a 2007-ben elhunyt író szellemiségét követve ösztöndíjakkal és pályázatokkal fogja segíteni a fiatal szerzőket.
„Méhes Györgyben valóban megvolt az, ami a legnagyobbak sajátja, nevezetesen az a képesség, hogy sokakat képes megszólítani, szavainak súlya és hatása van” – hangsúlyozta laudációjában Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke az erdélyi és az egyetemes magyar irodalom különös és ritka jelenségének nevezve a szerző munkásságát.
Mint fogalmazott, Méhes György – valódi nevén Nagy Elek – Márai Sándorhoz hasonlóan valódi polgári író volt, aki következetesen képviselte a transzszilvanizmus eszméjét, amelynek Kós Károly mellett talán legelkötelezettebb képviselője volt.
„Jól tudta, az erdélyi magyarság megmaradása és gyarapodása nem képzelhető el a románok, a szászok és a zsidók nélkül” – fűzte hozzá Szentmártoni János. Kiemelte: Méhes György egyike volt azoknak a nagy erdélyi magyaroknak, akik minden nemzetieskedés, képzelt fölény és arrogancia nélkül a legsötétebb időkben vigyázták és vigasztalták a kisebbségi létbe szorult magyarságot.
Az ünnepségen Jordán Tamás és Lukács Sándor Méhes György Jerikó című színművéből olvasott fel részleteket. A megemlékezésen részt vett Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke is.