Titkos üzenet

„Napokon át ástuk a sírokat, temettük a németeket.” Szántó T. Gábor írása.

Szántó T. Gábor
2016. 05. 06. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy ezt a történetet megértsék – kezdett bele Grósz úr, miután reb Slojme kétszer is töltött már neki a szilvapálinkából –, ahhoz mesélnem kell maguknak egy-két falumbeliről. Szombat dél volt, végeztünk az imádkozással, fehér viaszosvászonnal leterített, hosszú asztal mellett ültünk az imateremmel szomszédos szobában. Az asztalon a pálinka mellett almás és meggyes lepények, margarintól túl krémes puncsos és kókuszos sütemények sorakoztak alumíniumtálon. Legfeljebb egyet-egyet tudtam fogyasztani a gejl édességből, az idős urak azonban annyira kedvelték, hogy még be sem fejeztük az étkezést, már csomagoltak maguknak. Akadt, aki módszeresen ötöt-hatot is egymásra halmozott, és az összehajtogatott szalvétába tekerve vitte haza. Megtanultam közöttük, hogy ne jöjjek zavarba a szeretetcsomagok látványától: aki éhezett, nem tud ételt hagyni az asztalon.

– Na szóval – folytatta Grósz úr –, az egyiket, akiről szó lesz, úgy hívták, Winterstein Miklós. Még a világválság idején, huszonkilencben vagy harmincban vándorolt ki Amerikába a családjával, és úgy hallottuk, a fiú katona lett. Nagy dolog volt az akkoriban, egy hajdúsági faluból Chicagóig jutni. Ha jól emlékszem, ott telepedtek le. A másik ember, a Horowitz bácsi nem ment sehova. Ott született a faluban, ott dolgozott a temetőben mint sírásó, de ha kellett, halottat is mosdatott. Egyszerű lélek volt, de rendesen elparentált mindenkit, és nagy rendet tartott.

Reb Slojme türelmetlenül hunyorgott, pedig az ő történeteiből sem mindig lehetett tudni, hová akar kilyukadni. Vagy csak egyszerűen féltékeny volt, hogy most Grósz úrra figyel mindenki.

– Szóval amikor munkaszolgálatra vittek bennünket negyvennégy tavaszán, néha igen erős bombázást kaptunk. Volt olyan is, hogy nem a közvetlen közelben csapódtak be a töltetek, olyankor teherautóra raktak bennünket, úgy vittek romeltakarításra. Egyszer egy német ezredet olyan találat ért, hogy sok száz halottjuk volt. Napokon át ástuk a sírokat, temettük a németeket. Szörnyű munka volt, nekem elhihetik, még akkor is, ha nem sajnáltuk őket – hallgatott el egy pillanatra Grósz úr, mint aki annyi idő múltán is maga előtt látja a jelenetet, azután mondta tovább.

– Hatvan kilométerre lehettünk hazulról. Amikor csak lehetett, leveleket küldözgettünk, feltüntetve a pontos órát, percet, amikor írjuk, hogy a család tudja, túléltük a soron következő bombázást. Csakhogy nemigen lehetett írni róla, mi is történt pontosan, úgyhogy igyekeztem virágnyelven fogalmazni. Aznap este, amikor a németeket temettük, engedélyt kaptunk egy újabb levélre. Azt írtam a szüleimnek: „Ma 10 óra 30-kor meglátogattak bennünket Winterstein Miklósék. Igen szép munkát végeztek, úgyhogy mi most azt csináljuk, amit odahaza a Horowitz bácsi.”

Reb Slojme elnevette magát, én sem tudtam visszatartani egy mosolyt. Grósz úr azonban még nem fejezte be. Kicsit elkomorodva folytatta.

– Én is elégedett voltam a titkosírással, de nemsokára nem volt már kinek írnom. Elvitték a szüleimet és a húgomat is. Csak ő jött vissza.

Elhallgatott. Senki nem szólalt meg. Láttuk, hogy mondani akar még valamit.

– Persze, tudom, nem azért történt, ami történt – nézett ránk, mintha megerősítést várna, és nehezen, szaggatottan formálta a mondatokat. – És ha másként érzek, akkor se történik másként De később sokszor megfordult a fejemben, hogy talán nem kellett volna akkor kárörvendőnek lennem. Még az ellenségeinkkel szemben sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.