Szegedy-Maszák Mihály halálára

A szellemi önállóság, a saját út bejárása – Szegedy-Maszák Mihályt ezek az elvek vezérelték.

Ficsor Benedek
2016. 07. 25. 18:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetvenhárom éves korában hétfőn elhunyt Szegedy-Maszák Mihály, Széchenyi-díjas irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja – adta hírül az MTA. Az ELTE és az Indiana University professor emeritusa az összehasonlító irodalomtudomány, a fordításelmélet, az eszmetörténet, illetve az elmúlt két évszázad magyar és világirodalmának nemzetközi hírű kutatója volt.

Szegedy-Maszák Mihály 1943. június 23-án született Budapesten. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem angol–magyar szakán szerzett tanári diplomát 1966-ban, egy évvel később védte meg Virgina Woolfról írt doktori disszertációját. ’66-ban a Cambridge-i Egyetemen folytatott tanulmányokat, később tudományos ösztöndíjjal Párizsba és Stockholmba is eljutott. Diplomája megszerzése után 1981-ig az MTA Irodalomtudományi Intézetében dolgozott tudományos munkatársként, illetve főmunkatársként. A nyolcvanas években Liege-ben, Buffalóban, illetve Bloomingtonban is kutatott, tanított, 1988-tól 1991-ig az Indiana University tanszékvezető egyetemi tanára volt. 1994-től az ELTE összehasonlító irodalomtudományi tanszékének lett a vezetője. 1988-tól 2004-ig a Hungarian Studies, 1991-tól 2004-ig pedig a Protestáns Szemle főszerkesztője volt.

1978-ban az irodalomtudományok kandidátusa lett, 1989-ben pedig megvédte akadémiai doktori értekezését. Az MTA levelező tagjává 1993-ban, rendes taggá pedig 1998-ban választották. Munkásságát 1995-ben Alföld-díjjal, 1997-ben A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével, 2003-ban Széchenyi-díjjal és 2008-ban Nemes Nagy Ágnes-esszédíjjal ismerték el.

Szegedy-Maszák Mihály egyike volt azon valódi konzervatív gondolkodóknak, akik számára a tudás a megőrzés eszközéül szolgált. „Az értékőrző eszmeiség föltétlenül a szellemi minőség megbecsülését jelenti” – fogalmazott az Élet és Irodalomban július 15-én megjelent interjújában (kérdező: Károlyi Csaba).

A megőrzés természetes formája pedig a tudás továbbadása. Öt éven keresztül látogattam egyetemi előadásait, vettem részt szemináriumain, így saját bőrömön tapasztaltam, mit jelentett Szegedy-Maszák Mihály számára a tanítás. Mindenekelőtt lefegyverző műveltséget. Egy tanársegédje mondta róla, hogy „valószínűleg nincs olyan nyelv, amelyen Mihály ne olvasna”, és alig akadt irodalomtudományos munka, amely elkerülte volna a figyelmét. És nemcsak a saját területén alkotott maradandót, írt Lisztről, Wagnerről, képzőművészetről, a kultúra szinte minden területéről. A fiatalabb generációk számára már szinte felfoghatatlanul széles műveltsége azonban sosem vált fenyegetővé, mindenkit arra inspirált, hogy még többet és még alaposabban olvasson.

És hiába tudott többet az irodalomról, mint esetleg a teljes szemináriumi tagság, sosem terelt vagy befolyásolt senkit. Nem kívánt követőket, nem alakított ki iskolát maga körül. „Önállóságra próbáltam volna nevelni mindenkit, vagy sikerült, vagy nem” – mondta az ÉS-interjúban. A szellemi önállóság, a saját út bejárása – nemcsak tudományos munkásságában, de a tanításban is ezek az elvek vezérelték. Aligha lehet ennél nagyobb szabadságot elképzelni.

Nem vagyok benne biztos, hogy amit mond, megállja a helyét – vetette egyszer egy túlzottan magabiztos kijelentésem ellen. Nem az állítással volt baja, hanem azzal, hogy megkérdőjelezhetetlen igazságként tálaltam valamit. „Minden dogmatikus megközelítés távol áll tőlem” – hangsúlyozta Károlyi Csabának. Tanulmányait, esszéit olvasva feltűnő Szegedy-Maszák Mihály precizitása: körültekintően, minden apró részletet mérlegelve fogalmaz. Emiatt sokszor nehéz kitalálni a véleményét – vetették a szemére kritikusai. Ám a pontosság nem a merészség hiánya, inkább annak beismerése, hogy senki sem birtokolhatja az igazságot.

Munkásságával elválaszthatatlanul fonódott össze a könyvkiadás. Szerkesztette a Kalligram kiadó Tegnap és ma című monográfiasorozatát, főszerkesztője volt A magyar irodalom történetei című háromkötetes munkának, és a vezetése mellett készült Kosztolányi Dezső műveinek kritikai kiadása. Kosztolányinak monográfiát is szentelt, mert mint fogalmazott a kötetben: „alkatilag közel áll hozzám, ezért róla igyekeztem könyvet írni.”

Szegedy-Maszák Mihály sok kollégájával ellentétben sosem vett részt a politikában (bár 1998 és ’99 között a frankfurti könyvvásár miniszteri biztosa volt), megmaradt a tudományok emberének. A már idézett interjúban kifejtette, a politikai megosztottság tény, ám az „nagyon nem rokonszenves”, ha az egyik oldal szidalmazza a másikat. A hatalom megrontja a hatalmon lévőket – vélte, majd hozzátette: „a türelem fontos volna”.

Halálával a polgári világ egy jelentős része tűnt el visszavonhatatlanul. Szegedy-Maszák Mihály többször hangsúlyozta, hogy a polgári értékek a végét járják, ám amíg a folyamatot kritikával illette, volt, ami ezekhez az értékekhez kötött bennünket. Kritika hiányában nehéz elviselni a veszteséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.