Matyi Dezső nevében küldtek hamisított levelet

Továbbra is áll a bál az Alexandra-könyváruházlánc körül.

R. Kiss Kornélia
2017. 02. 08. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több könyvkiadó megkapta kedden este azt a levelet, amelyen Matyi Dezső aláírása szerepelt, és amelyben az állt: az összeomlófélben lévő Alexandra-könyváruházlánc alapítója új könyvkereskedő céget alapít, és kéri a könyvkiadókat: adják ennek a cégnek bizományba könyveiket.

A levél arra kérte a könyvkiadókat, mindenképpen hívják vissza könyveiket az Alexandra-üzletláncból, amelynek Matyi Dezső már csak felerészben tulajdonosa. A könyváruházláncot üzemeltető cégben üzlettársa, a Wolf CRS Kft. lett ötvenszázalékos tulajdonos és a menedzsmentjogok birtokosa, tehát ők irányítják a céget.

A levélben – amelyről később Matyi Dezső kijelentette, hogy nem ő írta és hamisítvány – az állt, amit Matyi Dezső hetek óta a valóságban is hangoztat: hogy üzlettársai miatt jutott el az Alexandra az összeomlásig. A Wolf CRS képviselői ezt cáfolják és Matyi Dezsőt teszik felelőssé a történtekért.

A levél szerint Matyi új céget alapít, „tiszta lappal indul” és kéri a könyvkiadók bizalmát.

Matyi Dezső szerdán kapcsolatba lépett a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésével, jelezve, hogy a levelet nem ő írta és személyes adataival való visszaélés miatt feljelentést tesz. 

A levelet több hírportál is szemlézte, majd levették a cikkeket az internetről, de van, ahol még elérhető a szöveg. 

Nem meglepő, hogy első látásra sokan hihetőnek tekintették az aláírt, beszkennelt és e-mailben körbeküldött levelet. Az Alexandra alapítója nem először próbál új céggel és tiszta lappal elindulni a könyvpiacon. A korábbi nagykereskedelmi cég, a Pécsi Direkt Kft. csődje után átvitte a nagykereskedelmet a Könyvbazár Kft.-be – ez a cég szerződött a kiadókkal –, a kiskereskedelmet, tehát az Alexandra könyvüzleteket pedig a Rainbow Kft.-be. Ekkor ígéretet tett a könyvkiadók felé fennálló tartozások törlesztésére, ha a kiadók továbbra is bizalmat szavaznak neki és szerződnek a Könyvbazár Kft.-vel.

Ezért tűnhetett hihetőnek, hogy most újra ehhez a módszerhez folyamodik. Ám ha így is lett volna, alig valószínű, hogy a könyvkiadók, amelyek felé csaknem 3 milliárdos tartozást halmozott fel az Alexandra, még egyszer megadnák a könyvesboltláncnak ugyanazt a lehetőséget, amit 2015-ben. 

Matyi Dezső határozottan cáfolja, hogy a levelet ő írta volna; a MKKE-nek azt írta, hogy aláírását is hamisították. 

A levélben egyébként az áll: „Hölgyeim és Uraim, az egy mindenkiért és mindenki egyért elv alapján kérem Önöket fogjunk össze és ne hagyjuk, hogy monopolizálják a könyvpiacot. Higgyék el ez az egyetlen módja annak, hogy megmentsük Önöket és az Alexandrát.”

A levél arra is kéri a kiadókat, hogy maradéktalanul hívják vissza a még vissza nem hívott bizományos készleteiket, vagyis az összes könyvüket az Alexandra-üzletekből.

Ha ez valóban bekövetkezik, az egyet jelentene az Alexandra összeomlásával – gyakorlatilag nem maradna könyv a könyvesboltláncban –, és éppen ez vezethetne oda, hogy az összeomlott könyvesboltlánc darabjain valószínűleg a másik két nagy könyvterjesztő, a Líra és a Libri osztoznának. 

A könyvszakma egy része – és maga a könyvszakmai szervezet, az MKKE is – abban reménykedik, hogy a Centrál Médiacsoport Zrt. valóban átveszi a könyvesboltláncot, és a könyvkiadók leállíthatják a könyveik visszahívását, bizalmat szavazva az új befektetőnek. Így megmaradhat az Alexandra-lánc mint a magyar könyvpiac harmadik jelentős könyvterjesztője és könyvkereskedője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.